14°C bezchmurnie

W Galerii Arsenał będą się pojawiać i znikać różne obrazy

Kiedy: 2017-12-08 , godzina: 17:30

Kultura, Galerii Arsenał będą pojawiać znikać różne obrazy - zdjęcie, fotografia

Galeria Arsenał zaprasza na wernisaż wystawy „Obraz wewnętrzny. Pojawiające się / Znikające obrazy”. Rozważania w tak nietypowej, artystycznej formie będzie można rozpocząć w najbliższy piątek, 8 grudnia. Wystawa będzie czynna przez miesiąc.

Wystawa „Obraz wewnętrzny. Pojawiające się / Znikające obrazy” ma na celu pokazanie złożonej struktury rozważań artystycznych, które często starają się poruszyć treści związane z prawdą w dziele i ich stosunkiem wobec realnego świata. Artyści tworzą granice między obrazem rzeczywistości a jego odzwierciedleniem wewnętrznym.

Natura współczesnego dzieła sztuki świadczy o umiejętności zajęcia przez autora stanowiska wobec dzisiejszych technologii. Są one pewnego rodzaju nośnikiem humanizacji, a więc „uczłowieczenia” świata. Jeżeli spróbujemy uogólnić i pokazać w wytworze artysty formalną prawdziwość wybijającą się na powierzchnię i przestrzeń obrazu, to naszą uwagę skoncentrujemy na kształcie, który został utrwalony w prawdzie. Prawda zaś została utrwalona w kształcie.

Prace artystów prezentowane na wystawie z pozoru często stanowią prostą historię. Ale tak naprawdę ukazują skomplikowane procesy, które są oparte na filozoficznych rozważaniach, stosunkach polityczno-społecznych, koncepcjach naukowych, a niekiedy na czystej intuicji. Wszystkie jednak odwołują się do „wewnętrznej prawdy” dzieła, którą wydobywa impuls krytycznego oceniania rzeczywistości.

Kultura i filozofia Zachodu odsuwa na dalszy plan znikanie, pustkę czy nicość jako elementy związane z przemijaniem, niszczeniem, ukrywaniem. Wbrew wszelkim tezom, odzwierciedlenie tej nicości posiada przecież swoje znaczenie.

(Otwarcie: 8 grudnia 2017 r. o godz. 17:30. Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2).

Artyści: Aleš Čermák, Gregor Eldarb, Julia Gryboś/Barbora Zentková, Daniel Hanzlík, Milan Houser, Jan Lesák, Svatopluk Mikyta, Josef Mladějovský, Pavel Mrkus, Jaromír Novotný, Libor Novotný.

Kurator: František Kowolowski. Współpraca ze strony Galerii: Magdalena Godlewska-Siwerska.

(Źródło i foto: GA/ oprac. Kalina)

W Galerii Arsenał będą się pojawiać i znikać różne obrazy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl