17°C bezchmurnie

W jednej puszczy powstaje zamek, w drugiej nie da się wyremontować drogi

Wiadomości, jednej puszczy powstaje zamek drugiej wyremontować drogi - zdjęcie, fotografia

Kiedy w jednej puszczy na rok osuszono jezioro i zbudowano sztuczną wyspę, a na dodatek wykarczowano drzewa by postawić ogromne zamczysko, w drugiej puszczy nie można zmodernizować niewielkiej drogi, o którą prosili mieszkańcy. Pierwsza z nich to Puszcza Notecka, druga – Puszcza Białowieska. I to tyle z różnic pomiędzy puszczami.

Oczywiście, że puszcza puszczy nierówna i natura jest w różnych miejscach też nie do podrobienia. Niemniej wydaje się, że ekologów i Komisję Europejską albo opuścił rozum, albo jedno i drugie towarzystwo powinno się pognać na cztery wiatry i to przy najbliższej okazji. Trudno znaleźć słowa, a już na pewno zrozumienie, dla tego co się dzieje na obszarach chronionych przyrodniczo.

O Puszczy Noteckiej i powstającym w niej ogromnym zamku od około tygodnia piszą media w całym kraju. Obrywa się przy tym wszelkiej maści ekologom oraz instytucjom, które mają dbać o ochronę przyrody. Słowa krytyki należą się również stacji TVN, która potrafiła w lesie wytropić kilku młodych ludzi z tortem i wafelkami ułożonymi w swastykę, ale nie potrafiła wytropić ogromnego zamczyska, do budowy którego nawet na rok osuszono sztuczne jezioro. Mało tego, z powodu kilku osób z wafelkami mieliśmy kilkutygodniową publiczną tyradę medialną w sprawie szerzącego się rzekomo w Polsce faszyzmu. Co innego ogromny zamek, który najwyraźniej okazał się mniej widoczny niż młodociani chłopcy z torcikiem.

Tymczasem w Puszczy Białowieskiej od długiego czasu okoliczni mieszkańcy prosili o remont drogi. Jest to niewielki, wąski trakt, który skraca o połowę drogę z Białowieży do Narewki. Mieliśmy okazję jechać tą drogą na początku tego roku i faktycznie – trasa wygląda tragicznie i tak samo się po niej podróżuje. Ta droga jednak jest na tyle poważną inwestycją, że musi się nią zajmować aż Komisja Europejska.

Informujemy, że w odpowiedzi na prośbę Komisji Europejskiej i dyspozycję wydaną przez ministra środowiska, na drodze „Narewkowskiej” nie są prowadzone prace modernizacyjne. Obecnie trwa zbieranie materiałów i dokumentacji, które wraz z opisem i uzasadnieniem tej inwestycji zostaną przekazane KE” – czytamy na stronach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Po wielu bowiem latach zdecydowano się na remont drogi Narewkowskiej, ale prace przerwano. Powodem jest oczywiście to, że biegnie ona przez Puszczę Białowieską. Pewnie gdyby biegła przez Puszczę Notecką, można by było wybudować autostradę, pobierać opłaty i pies z kulawą nogą by się nią nie zainteresował. Ale skoro droga istnieje od blisko 20 lat i jak każda inwestycja, zwyczajnie się zużyła, to remontu teraz nie można wykonać. Bo to przecież puszcza.

Droga Narewkowska biegnie obecnie przez około 22 kilometry. I na dodatek jeżdżą po niej także i teraz mieszkańcy, turyści, leśnicy i każdy, kto potrzebuje. Z Białowieży do Narewki można jechać inną trasą, dokładniej – drogą wojewódzką. Tylko że wtedy trzeba pokonać około 40 kilometrów. Niemniej, droga Narewkowska w Puszczy Białowieskiej jest z jakiegoś powodu ważniejsza od zamczyska w Puszczy Noteckiej. Jaki to powód? Być może wyjaśnią ekolodzy, bo każdego innego człowieka to zadanie raczej mocno przerośnie.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: bialystok.lasy.gov.pl)


W jednej puszczy powstaje zamek, w drugiej nie da się wyremontować drogi komentarze opinie

 • gość 2018-07-22 21:21:12

  Super trafny, lapidarny tytuł. Analiza też.

 • WW - niezalogowany 2018-08-09 17:52:43

  Doskonały tekst. Brawo!

 • Gość - niezalogowany 2018-08-13 13:41:22

  Jesteście bandą ignorantów! Wy byście odrazu postawili tam mcdonalda i kfc. Nie potraficie docenić piękna dzikiej i jedynej w europie puszczy to chociaż nie niszczcie jej. Jeżeli nawet zniesiono granice między Polską i Białorusią żeby nie ingerować w natutrze Puszczy to coś to znaczy. Najwięksi krytycy to ludzie którzy tam nigdy nie byli nawet. Ja mieszkam w Dolnośląskim i jest to moje ulubione miejsce na wakacje i zawsze tam ciągne rodziców. Odczepcie sie od Puszczy Białowieskiej!

 • gość 2018-08-15 11:38:46

  Artykuł dla prymitywnego odbiorcy nastawionego na populistyczne hasła. Brzmi znajomo?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl