-5°C bezchmurnie

W końcu zamiast podwyżki jest obniżka podatku

Gospodarka, końcu zamiast podwyżki obniżka podatku - zdjęcie, fotografia

Korzystne, choć nie tak wielkie, ale jednak zmiany finansowe, odczują ci wszyscy, którzy mają swój własny garaż. Radni na ostatniej sesji Rady Miasta zdecydowali się na obniżenie podatku z kwoty 7,40 zł do 5 zł. Nowe stawki będą obowiązywały od stycznia 2019 roku.

Kilka lat temu w całym kraju podniesiony został podatek od nieruchomości, który dotyczył garaży. Garaż został potraktowany wręcz jako nieruchomość luksusowa. Jednak prawo miejscowe może regulować stawki podatku. I tak właśnie stało się w Białymstoku. Na ostatniej, majowej sesji Rady Miasta, radni zdecydowali się na niewielką, ale jednak – obniżkę stawek podatkowych za garaże. Od nowego roku właściciele zapłacą równo 5 zł zamiast 7,40 zł za metr kwadratowy.

- Przyjmuje się obniżenie wysokości stawek podatku od budynków pozostałych (garaży) w tym zajętych na prowadzenie statutowej, odpłatnej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego do kwoty 5 zł za metr kwadratowy. Obecna stawka wynosi 7,40 zł. Proponowane stawki podatku od nieruchomości są znacznie niższe od stawek maksymalnych wskazanych w ustawie – przedstawiał projekt uchwały szef klubu radnych PiS, Henryk Dębowski.

Jak argumentował Dębowski, obniżenie podatków od garaży, nie powinno wpłynąć na budżet miasta. Głównie dlatego, że z roku na rok wzrastają wpływy do miejskiej kasy z tytułu podatku od nieruchomości. Dzieje się to za sprawą nowych mieszkań, które oddawane są do użytku. Kupujący mieszkania, w momencie, kiedy stają się ich właścicielami, muszą regulować zobowiązania finansowe w tym względzie. Płacą także za miejsca w garażach podziemnych.

Mimo takich danych, które przedstawiał radny Dębowski, prezydent nie chciał zgodzić się na obniżenie podatku od nieruchomości w postaci garaży. Projekt uchwały w tym temacie zaopiniował negatywnie. I choć nie zabierał głosu w dyskusji nad tym projektem, ani nikt z radnych jego klubu i koalicyjnej Platformy Obywatelskiej, to głosami radnych PiS oraz niezależnego radnego Wojciecha Koronkiewicza, mniejsze stawki podatku od garaży przegłosowano. Będą one obowiązywać od nowego roku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: sxc.hu)


W końcu zamiast podwyżki jest obniżka podatku komentarze opinie

  • Lechu - niezalogowany 2018-06-02 06:17:15

    Brawo to malutki krok w dobrym kierunku . Garaże powinny być traktowane jak budynki mieszkalne. Teraz dyskryminowani są właściciele garaży we wspólnotach i spółdzielniach. Bogaci właściciele podmiejskich "pałaców" takiego podatku nie płacą bo garaże często podwójne mają w bryle budynku mieszkalnego. W Polsce jak zwykle biedny płaci najwięcej.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl