Wiadomości, Łomży powstaje patriotyczny mural - zdjęcie, fotografia

W Łomży przy ulicy Polowej trwa realizacja kolejnego muralu patriotycznego. Tym razem na budynku przy ul. Polowej 11 powstanie malowidło nawiązujące do wojny polsko-niemieckiej, poświęcone żołnierzom 33 pułku piechoty, którzy brali udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Jego oficjalne odsłonięcie planowane jest podczas łomżyńskich obchodów 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace przy kolejnym muralu w Łomży. Będzie on uzupełnieniem dwóch pozostałych, powstałych w ubiegłym roku w tej okolicy. Podobnie jak poprzednie, zaprojektował go artysta Rafał Roskowiński z Fundacji Rosko-Art. Dopasowany będzie do kolorystyki pozostałych i przedstawia "rzymski profil" polskiego żołnierza, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r.

- Ten mural to ukłon w stronę obrońców Łomży z 33 Pułku Piechoty. Jest to też hołd złożony wszystkim żołnierzom września – mówi autor projektu, dodając że znajdzie on swoje miejsce między muralami Leona Kaliwody i marszałka Józefa Piłsudskiego.

Prezydent Mariusz Chrzanowski przyznał, iż łomżyńskie murale mają wymiar nie tylko estetyczny, ale też edukacyjny i promocyjny oraz doskonale wpisały się w krajobraz miasta.

- Są także jednym ze sposobów upiększania miejskiej przestrzeni. Mogą one być również atrakcyjnym sposobem na zwiększenie lokalnej świadomości historycznej. Uważam, że warto dalej to robić – mówił prezydent Łomży podczas odsłonięcia muralu przy Placu Niepodległości.

W 2017 r. – pod hasłem "Ku Niepodległej" – powstały w Łomży cztery murale. Na budynku przy ul. Rządowej 5 znajduje się malowidło prezentujące sylwetkę kapitana Mariana Raganowicza i żołnierzy 33. Pułku Piechoty z bitwy z bolszewikami w 1920 r., nazwanej "Cud nad Narwią”. Na ścianie budynku przy ul. Wojska Polskiego 11 przedstawiona została tematyka powstania styczniowego, nawiązująca do zdjęcia E. Zajączkowskiego z 1916 roku. Przy ul. Polowej 57 ukazana  jest postać autora "Flory polskiej" Jakuba Ignacego Wagi jako nauczyciela kształtującego w młodzieży postawy patriotyczne. Natomiast w dziedzińcu Muzeum Północno – Mazowieckiego przy ul. Dwornej 24A znalazła się postać Adama Chętnika – etnografa i muzealnika, ale także niepodległościowego działacza społeczno-politycznego.

Kolejne dwa murale powstały w 2018 r. Pierwsze na ścianie budynku przy ul. Polowej 35 nawiązuje swoją symboliką do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i przedstawia postacie Leona Kaliwody oraz Halinki Jarnuszkiewiczówny, związanych z wydarzeniami w Łomży w listopadzie 1918 roku. Drugie usytuowane przy Placu Niepodległości 15 prezentuje marszałka Józefa Piłsudskiego na kasztance, a jego realizację dofinansowało Narodowe Centrum Kultury z programu "Murale Polskiej Niepodległości". W 2018 r. w związku z obchodami jubileuszu 600-lecia nadania Łomży praw miejskich, na ścianie zewnętrznej wygradzającej teren Muzeum Północno – Mazowieckiego od strony ul. Giełczyńskiej powstał mural prezentujący orszak Księcia Janusza.

Mural 33 Pułku Piechoty powstanie przy ulicy Polowej 11 m.in. dzięki przychylności Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która nieodpłatnie użyczyła na ten cel ściany administrowanego przez siebie budynku.

(Źródło i foto: UM w Łomży/ oprac. ASM)

W Łomży powstaje patriotyczny mural komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama