W modlitwie wspomnimy dziś zamordowanych przez Niemców białostoczan

Wiadomości, modlitwie wspomnimy dziś zamordowanych przez Niemców białostoczan - zdjęcie, fotografia
LIP 14
Las na Bacieczkach godz: 18:30

Mija 76 lat od tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w lesie na Bacieczkach. Tam Niemcy zamordowali białostocką elitę. Okupant, jak wiadomo, nie miał żadnej litości ani dla żołnierzy, ani dla ludności cywilnej. W niedzielę, 14 lipca, w miejscu kaźni odbędzie się msza żałobna za dusze zamordowanych i zostaną zapalone znicze.

Niemiecki okupant dokonał potwornych zbrodni na Polakach. W czasie drugiej wojny światowej z rąk hitlerowców zginęło około 6 milionów Polaków. Ginęli na froncie, ginęli na ulicach, w obozach koncentracyjnych, na przymusowych robotach, do tego byli też bestialsko torturowani i mordowani lub rozstrzeliwani i to tylko dlatego, że byli Polakami. Kilka lat II wojny światowej przyniosło niespotykaną nigdy wcześniej na taką skalę barbarzyńską przemoc oraz masową zagładę ludzi.

Tragiczne doświadczenia dotknęły także Białystok. Nasze miasto było drugim po Warszawie doszczętnie zniszczonym przez okupanta. Tu również dokonywane były okrutne zbrodnie, także na ludności cywilnej. Jedną z nich w niedzielę upamiętnią działacze z Grupy Wschód, duchowni katoliccy i harcerze z Parafialnej Drużyny Harcerskiej "Faustyna".

- Zapraszamy na "Uroczystość Upamiętnienia Cywilnych Obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – Ofiar Niemieckiego i Sowieckiego Totalitaryzmu w Okresie II Wojny Światowej". Po raz drugi chcemy w przeddzień tragicznych rocznic dla białostoczan, jak i całego kraju, przypomnieć i uczcić cywilne ofiary II wojny światowej. W tym roku upamiętnimy 76. rocznicę zamordowania przez Niemców mieszkańców Białostocczyzny, w tym białostockiej elity: nauczycieli, urzędników, lekarzy, księży w Lesie Bacieczki – zapraszają aktywiści z Grupy Wschód.

Uroczystości odbędą się w niedzielę, 14 lipca, o godz. 18.30 w Lesie na Bacieczkach, w miejscu kaźni mieszkańców Białegostoku sprzed 76 lat i upamiętniającym je pomnikiem. Najpierw zostanie odprawiona msza święta przez księdza Aleksandra Dobrońskiego z parafii p.w. św. Faustyny Kowalskiej. Następnie organizatorzy i uczestnicy zapalą znicze pod pomnikiem.

W tym samym miejscu będzie upamiętnione także inne wydarzenie, tym razem sprzed 74 lat. Również tragiczne, a dotyczące mieszkańców Suwalszczyzny, którzy zostali zamordowani przez Rosjan w 1945 roku w czasie Obławy Augustowskiej. Wszyscy ci ludzie zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Będą wspominani w modlitwie w tym samym miejscu w lesie bacieczkowskim.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: bialystok.pl)

W modlitwie wspomnimy dziś zamordowanych przez Niemców białostoczan komentarze opinie

  • gość 2019-07-14 15:12:39

    A czy takich uroczystości nie powinno organizować miasto lub IPN? Czy ktoś podziękuje organizatorom że wyręczają instytucje i urzędników powołanych do takich celów?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama