W Muzeum Wojska będzie można poznać białostockich policjantów międzywojennych

Kultura, Muzeum Wojska będzie można poznać białostockich policjantów międzywojennych - zdjęcie, fotografia
KWI 16
Muzeum Wojska, Białystok, ul. Kilińskiego 7 godz: 14:00

W najbliższy wtorek, 16 kwietnia br., o godz. 14:00, zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej w Muzeum Wojska pt. „Policjanci międzywojennego Białegostoku 1919-1939”. Ekspozycja przygotowana została z okazji setnej rocznicy uchwalenia ustawy o Policji Państwowej. Jej bohaterami są białostoccy stróżowie prawa, strzegący porządku publicznego na terenie miasta i powiatu białostockiego w latach dwudziestolecia międzywojennego.

Marek Gajewski (autor wystawy): „W 1939 roku załoga policyjna Miasta Białegostoku liczyła blisko 450 funkcjonariuszy. Stu trzynastu z nich zostało potem zastrzelonych przez sowieckich funkcjonariuszy NKWD w Kalininie, setki innych pomordowano na wschodzie w trakcie brutalnych przesłuchań w więzieniach śledczych, podczas deportacji i niewolniczej pracy w łagrach. Tylko nielicznym udało się ocalić swoje życie. Po powrocie do kraju byli już zupełnie innymi ludźmi. O nich chcemy też opowiedzieć na tej wystawie. O ich życiu rodzinnym, kulturalnym i sportowym, bo tak jak inni obywatele byli też synami, ojcami i mężami, a przede wszystkim mieszkańcami naszego miasta

Na wystawie zaprezentowane zostaną dokumenty, fotografie i eksponaty związane ze służbą białostockich policjantów. Do najciekawszych należą m.in. letni mundur policyjny z okresu międzywojennego, półszabla policyjna wz. 1921, pistolet maszynowy Thompson, pistolety i rewolwery, stanowiące wyposażenie funkcjonariuszy Policji Państwowej.

Istotnym elementem scenografii będzie mapa obiektów (komisariaty, komendy, urzędy, skrzynki na aparaty telefoniczne) na terenie przedwojennego Białegostoku.

Informacje dodatkowe:

Wystawa przygotowana została ze zbiorów własnych Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Historycznego. Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Archiwum Państwowego w Białymstoku, Narodowego Archiwum Cyfrowego i kolekcji prywatnych.

(16 kwietnia 2019 r., wtorek, godz. 14.00, Muzeum Wojska, Białystok, ul. Kilińskiego 7)

(Źródło i foto: MW/ oprac. Kalina)

W Muzeum Wojska będzie można poznać białostockich policjantów międzywojennych komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama