Wiadomości, pasażu Lipowej mały Zamenhof - zdjęcie, fotografia

W minioną niedzielę (14 kwietnia) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski uroczyście odsłonił pomnik Młodego Zamenhofa. Ukończenie prac związanych z realizacją tego projektu z Budżetu Obywatelskiego zbiegło się ze 102. rocznicą śmierci twórcy esperanto.

Odsłonięcie pomnika zostało wpisane w program obchodów rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa, organizowanych przez Białostockie Towarzystwo Esperantystów. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 złożeniem kwiatów przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego pod pomnikiem dr. Esperanto przy ul. I. Białówny. Następnie został odsłonięty nowy pomnik – Młodego Zamenhofa.

Ten pomnik przypomina nam o tym, że twórca esperanto dzieciństwo i młodość spędził w Białymstoku. Rzeźba jest jednym ze sposobów na upamiętnienie Ludwika Zamenhofa, tak blisko związanego z naszym miastem – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Pomnik przedstawiający postać młodego Ludwika Zamenhofa stanął w kameralnej wnęce na odcinku ul. L. Zamenhofa łączącym ul. dr I. Białówny z północną pierzeją Rynku Kościuszki. Pomysł stworzenia i ulokowania w przestrzeni miejskiej takiej rzeźby został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2017. Na ten projekt osiedlowy zagłosowało ponad 200 białostoczan. Koszt jego realizacji to ponad 191 tys. zł.

(Źródło: bialystok.pl/ oprac. Kalina/ Foto: BI-Foto)

W pasażu przy Lipowej stoi już mały Zamenhof komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama