Wiadomości, Puszczy Białowieskiej było dziewięć pożarów - zdjęcie, fotografia

Wykonane w 2018 i 2019 roku pomiary zagrożenia pożarowego z wykorzystaniem metody Instytutu Badawczy Leśnictwa (IBL) wskazują na istotny wzrost zagrożenia pożarowego w Puszczy Białowieskiej. Systematyczny monitoring zagrożenia pożarowego prowadzony jest przez IBL w okresie od 15 marca do 15 października.

Metoda prognozowania zagrożenia pożarowego w lasach stosowana jest po to, by określić możliwość zaistnienia pożaru w danym dniu w zależności od dynamicznych zmian pogodowych. Ocena stanu zagrożenia wyrażana jest w stopniach od 0 do 3 (0 oznacza brak zagrożenia, 1 zagrożenie małe, 2 zagrożenie średnie, 3 zagrożenie duże).

- Opieranie oceny zagrożenia pożarowego jedynie na kategorii wyznaczonej prawie 10 lat temu nie oddaje rzeczywistego zagrożenia z jakim mamy obecnie do czynienia. W Puszczy Białowieskiej rośnie zagrożenie pożarowe. Analiza zebranych danych IBL za okres marzec-lipiec wskazuje 35% wzrost zagrożenia wskazywanego jako duże, 16% wzrost zagrożenia wskazywanego jako średnie oraz 11% małego – wyjaśnia Adam Pawłowski, specjalista ds. ochrony pożarowej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Nie tylko dane analityczne wskazują na wzrost zagrożenia pożarowego

W 2018 roku w rejonie Puszczy Białowieskiej odnotowano 10 pożarów. Do dnia 30 czerwca 2019 roku w rejonie Puszczy Białowieskiej strażacy ugasili już 9 pożarów. Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie kolejnym rekordowym rokiem w Puszczy pod względem ilości odnotowanych pożarów.  Dodatkowym czynnikiem, który w Puszczy Białowieskiej istotnie wpływa na ryzyko wystąpienia pożaru jest duża ilość martwego drewna.  Powierzchnia Puszczy Białowieskiej to 62 000 hektarów, na których znajduje się obecnie ponad 6 751 800 ton martwego drewna (stan na koniec 2017 roku). To blisko 7 razy więcej niż w 2011 roku, kiedy było go tylko 979 600 ton. Badania wykonywane przez IBL wykazują, że wraz ze wzrostem powierzchni drzewostanów w fazie rozpadu, z dużą ilością martwego drewna rośnie powierzchnia drzewostanów w najwyższej klasie palności (klasa A), stanowiących największe zagrożenie.

- Odnotowane dotychczas pożary pokazują, że oceny zagrożenia należy dokonywać w sposób rzeczywisty bazując na aktualnych danych, nie na oznaczeniach i klasyfikacjach sprzed wielu lat – argumentuje Adam Pawłowski.

(Źródło i foto: bialystok.lasy.gov.pl/ oprac. Cezarion)

W Puszczy Białowieskiej w tym roku było już dziewięć pożarów komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama