1°C całkowite zachmurzenie

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Białymstoku przerwano uroczystości

Wiadomości, rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Białymstoku przerwano uroczystości - zdjęcie, fotografia

Tego nikt się nie spodziewał, a już najbardziej przybyli na uroczystości kombatanci. Tuż po rozpoczęciu, zostały one przerwane. Powodem miały być obecne inne niż tylko biało-czerwone flagi. Prezydent Białegostoku nie zabrał głosu, a przerwane uroczystości spędził w pobliżu śmietnika.

- Najbardziej szkoda tych staruszków, którzy przyszli tu w taki upał. Oni w ogóle nie wiedzieli co się stało. Niepotrzebnie przerwano uroczystości. Tym bardziej, że nikt ich nie zakłócał – mówi jedna z kobiet, która przyszła jako opiekunka kombatanta.

O co poszło? O to, że na miejscu uroczystości pojawiła się delegacja ONR-u. Nie sama delegacja, ale w towarzystwie dwóch flag, które zaczęły powiewać na wietrze. Na początku nic nie wskazywało, że wydarzenia potoczą się w kierunku przerwania uroczystości. Zgromadzonym nie przeszkadzała obecność ani flag, ani delegacji narodowców. Przynajmniej nikt głośno o tym nie powiedział.

Na miejscu była jednak osoba, której nie podobała się delegacja i jej flagi. To prezydent Białegostoku, który finalnie nie zabrał głosu i zdecydował o przerwaniu uroczystości. Zanim jednak do tego doszło, do delegacji Obozu Narodowo – Radykalnego podeszła straż miejska, która poprosiła o opuszczenie przez nią miejsca. Na pytanie narodowców dlaczego nie mogą wziąć udziału w obchodach wybuchu Powstania Warszawskiego usłyszeli, że to miejsce, w którym aktualnie stoją, jest przewidziane dla mieszkańców Białegostoku.

- A my to niby kto jesteśmy? Też jesteśmy mieszkańcami Białegostoku i mamy prawo tu być i brać udział w uroczystościach – mówił Mateusz Magnuszewski z ONR.

Jak się okazało, strażnicy miejscy mieli polecenie wyprowadzenia delegacji z miejsca uroczystości. Jednak delegacja postanowiła zostać. Nie było żadnych przepychanek, ani pyskówek. Wszystko odbyło się spokojnie. I kiedy straż miejska nie poradziła sobie z wyperswadowaniem narodowcom udziału w uroczystościach, do akcji wkroczyła policja. Policjanci grzecznie zwrócili się i powiedzieli, że narodowcy powinni opuścić plac przed pomnikiem Armii Krajowej na Kilińskiego.

- Pytaliśmy na podstawie jakiego paragrafu i jakich przepisów policjanci żądają, żebyśmy wyszli. Powiedzieli nam, że takie polecenie dostali i żebyśmy się zastosowali do tego, co mówią. Później się okazało, że to prezydent Truskolaski tego chciał. Ale nie wyszliśmy, bo mamy prawo uczcić pamięć, jak każdy inny mieszkaniec i legalnie działająca organizacja – wyjaśnia Mateusz Magnuszewski.

W związku z tym, że delegacja ONR-u postanowiła nie opuszczać miejsca uroczystości, uroczystości opuścił Tadeusz Truskolaski. Nie wyjechał daleko, odszedł po prostu na bok i stanął niedaleko śmietnika. Pozostał tam właściwie do końca, czyli aż do momentu złożenia kwiatów. Tymczasem zgromadzeni nie za bardzo wiedzieli co się dzieje i o co chodzi. W międzyczasie tylko przez mikrofon prowadząca – rzecznik prezydenta Białegostoku – kilkukrotnie zwracała się o to, aby schować sztandary.

Oprócz flag ONR-u, był na miejscu sztandar Solidarności i oczywiście flagi biało-czerwone, z którymi przyszli także mieszkańcy. Żadna z nich nie została schowana, ani zwinięta. I choć nie padło publicznie, które flagi powinny być schowane, zgromadzeni wiedzieli, że prezydentowi nie podobają się flagi ONR-u. Nawet głos kombatantów, którzy dziwili się, w czym przeszkadzają flagi podczas uroczystości, nie skłonił prezydenta do zmiany nastawienia. Stał ze swoim synem, posłem Nowoczesnej, z boku, nieco dalej od miejsca zgromadzenia.

- Uważam, że jest to uroczystość patriotyczna, powinny być wyłącznie sztandary biało-czerwone, a nie żadnych organizacji. Ja jestem przeciwny, żeby brać udział w uroczystościach razem z ONR – powiedział Polskiemu Radiu Białystok Tadeusz Truskolaski.

Sytuacją jest zdziwiony, ale też i zniesmaczony jeden z radnych miejskich obecnych pod pomnikiem na Kilińskiego. Mówił naszej redakcji, że obecność sztandarów nie przeszkadzała nikomu, oprócz prezydenta. Nawet kombatanci stanęli w obronie narodowców. Najtrudniej jednak było zrozumieć to, o czym mówił zastępca prezydenta, który w końcu zabrał głos, by wyjaśnić sytuację.

- Za prezydenta tłumaczył się jego zastępca, Rafał Rudnicki, który powiedział zgromadzonym ludziom, że prezydent nie będzie brał udziału w uroczystości, aby jej nie upolityczniać. I to jest dopiero dziwne, bo przecież prezydent cały czas podkreśla swoją apolityczność. To w jakich uroczystościach i pod jakim szyldem chce brać udział? I teraz już nie wiem, czy prezydent w końcu jest apolityczny, czy nie jest? – dziwi się radny Paweł Myszkowski.

Ostatecznie ktoś z tłumu zaintonował hymn narodowy i uroczystości potoczyły się swoim rytmem, mimo że chwilę wcześniej zostały przerwane. Po odśpiewaniu hymnu ustawiły się delegacje do składania kwiatów. I tu znów pojawiła się konsternacja, kiedy z wiązanką ustawił się ONR. Nie został wyczytany, jak należy. Rzecznik prezydenta po prostu nie wyczytała nazwy.

- Sprawa tym bardziej bulwersuje, że na uroczystościach nikt nie miał pretensji do KOD, że składają w swoim imieniu wieniec pod pomnikiem. Nam również pozwolono, ale niestety nie wyczytano nas. Argumentowano tym, że jesteśmy organizacją polityczną. Rozumiem, że KOD to kółko gospodyń wiejskich? – kwituje Mateusz Magnuszewski z ONR.

Faktycznie, przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji zostali wyczytani podczas składania kwiatów. Ale trzeba też dodać, że w dniu uroczystości nie mieli ze sobą żadnych flag. Inne organizacje także zostały wyczytane z nazwy. Narodowcy bulwersują się całą sytuacją tym bardziej, że nikomu oprócz prezydenta ich obecność we wtorkowe popołudnie nie przeszkadzała.

- Skandal, tak w skrócie można skwitować szopkę Truskolaskiego. Dużo mówi się o (również przez niego) o wolności słowa i wypowiedzi, wolności do swobodnego wyrażania swoich poglądów, a w praktyce wygląda to tak, że są równi i równiejsi. Prezydent na oczach zgromadzonych chciał nas upokorzyć, ale się przeliczył. Nie widziałem jakiegokolwiek powodu, aby ustąpić. Pragnę przypomnieć, że w Powstaniu Warszawskim ginęli również członkowie ONR. Mało tego, dzisiejszy gość – Mieczysław Wroczyński, ps. Stary, był podczas powstania towarzyszem broni narodowców – komentuje Mateusz Magnuszewski.

Jedno jest pewne, uroczystości wybuchu Powstania Warszawskiego w Białymstoku, których de facto nie było, odbiły się już echem daleko poza naszym miastem. Szkoda, że w tak ważnych dniach dla wszystkich Polaków, ci sami Polacy nie umieją zachować umiaru w demonstrowaniu swoich poglądów politycznych. W takich momentach nie powinny one dzielić nikogo.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BL)


W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Białymstoku przerwano uroczystości komentarze opinie

  • gość 2017-08-02 08:28:35

    a nie pomyslalas droga Agnieszko,ze ONR ktory kopiuje zachowania ugrupowan narodowo socjalistycznych powinien byc ostatni,jesli nie w ogole obecny na uroczystosciach upamietniajacych walke z narodowo socjalistycznym okupantem??widze,ze zamiast zachowac obiektywizm w tekscie,starasz sie droga Agnieszko prezentowac wlasne fascynacje polityczne.Co mnie,czlowieka ktory nie ma nic wspolnego z Waszym miastem,i prawde mowiac nawet nie wiedzialem gdzie Bialystok lezy na mapie Polski ,obchodzi kogo faworyzujesz( a jestem magistrem socjologii,wiec nie mozna mi zarzucic brakow w wyksztalceniu,to raczej chodzi o patriotyzm lokalny ale to moga zrozumiec jedynie gdanszczanie), chetnie byc poznal obiektywnym okiem miejscowego dziennikarza rzeczywistosc Waszego miasta,ale widze,ze jest to niemozliwe.

  • gość 2017-08-02 09:01:20

    Obchody upamiętniające Powstanie 44 to ostatnie miejsce na wywieszanie flag ONR czy jakiejkolwiek innej organizacji czy partii politycznej. Jak ktoś tego nie rozumie w Polsce to albo nie jest Polakiem albo ma ewidentne braki z wykształcenia na poziomie podstawówki. Nie ma co tu dyskutować nawet więcej.

  • Gość - niezalogowany 2017-08-02 09:09:16

    Szanowny Panie Magistrze! Samo bycie magistrem (nawet socjologii ;) ) nie jest gwarantem wykształcenia a już na pewno nie jest gwarantem mądrości, a popisywanie się tytułami, w moim odczuciu, tylko ośmiesza pańską wypowiedź. Jako podwójny magister (socjologii i ekonomii oraz dodatkowo kształcony w dziedzinie zarządzania) proponuję również poćwiczyć czytanie tekstu ze zrozumieniem, bo moim zdaniem główną intencją autora tekstu nie była obrona ONR-u :)

  • gość 2017-08-02 09:16:25

    Ja Panu „gościowi” zarzucam braki w wykształceniu. Jak to możliwe, że magister socjologi (a ja ją też studiowałem, m.in.) twierdzi, że cyt.: „ ONR, który kopiuje zachowania ugrupowań narodowo socjalistycznych”. Tu mamy do czynienia nie tylko z brakiem wiedzy z zakresu socjologii, ale i historii Polski. Tego nie będę komentował, ponieważ Polak (rzekomo mgr socjologii), który nie wie, gdzie na mapie Polski leży Białystok, nie ma prawa pouczać nas, kto powinien brać udział w uroczystościach patriotycznych w naszym mieście. To po prostu wstyd, nie tylko dla socjologów….

  • Gość - niezalogowany 2017-08-02 09:40:18

    Magister socjologii i nie ma pojęcia gdzie leży Białystok na mapie . To może zrobiłeś studia pomijając szkołę podstawową

  • gość 2017-08-02 09:45:14

    Decyzja Prezydenta była wspaniała. Czasami odwiedzam Białystok służbowo i porównuję do swojego regionu nad Nysą. Powiem szczerze, zawsze gdy wracam, czuję że byłem w innym świecie, takim w którym nie chciał bym żyć. Pozdrawiam przyjaciół z Białegostoku i Suwalszczyzny, tych co myślą normalnie, a nie sposobem na "onr"

  • gość 2017-08-02 09:46:25

    Ci co twierdzą, że ich przodkowie walczyli podczas Powstania z ONR musieli być w SS albo Gestapo. To jest jedyne wytłumaczenie. Wielu członków ONR walczyło w Powstaniu Warszawskim. Historycy mówią nawet o 3,5 tys. narodowców. Większość była w zgrupowaniu Chrobry II.

  • Gość - niezalogowany 2017-08-02 09:54:00

    Wzorowe zachowanie ONRu. Przyszli oddać cześć poległym, a przy okazji pokazali gdzie jest miejsce pana Truskolaskiego. BRAWO.

  • Gość - niezalogowany 2017-08-02 09:57:53

    W innych miastach Polski (Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, geografia się kłania) również brali udział narodowcy z pod znaku falangi i nikomu to nie przeszkadzało. Jedynie ludzie siejący nienawiść do środowisk, które mają odnienne poglądy od nich, widzą problem w tym że właśnie te osoby brały udział w obchodach.

  • gość 2017-08-02 10:24:25

    uważam, że decyzja Pana Prezydenta była słuszna. ONR niech sam sobie organizuje demonstracje.

  • Gość - niezalogowany 2017-08-02 10:30:54

    Brawo ONR. Czas odkłamywac historie.TAK TRZYMAC!!!

  • gość 2017-08-02 10:44:41

    Żeby było jasne, nie jest członkiem ONR i nie mam z nimi nic wspólnego. Zajmuję się historią i bardzo mnie denerwuje ignorancja i braki podstawowej wiedzy historycznej osób, które odbierają prawo tej organizacji udziału w uroczystościach patriotycznych takich jak np. rocznica powstania warszawskiego. Jest to śmieszne i głupie. Oddziały partyzanckie „narodówki”, pomimo prezentowania innej koncepcji walki zbrojnej w stolicy, brali czynny udział w powstaniu. Można wspomnieć choćby o Brygadzie Dyspozycyjno-Zmotoryzowanej „Koło” walczącej na Starym Mieście, czy   Zgrupowaniu "Chrobry II", czy też pułku im. gen. W. Sikorskiego i pułku im. gen. J. H. Dąbrowskiego. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że partyzancki ruch narodowy pod dowództwem Komendy Okręgu V NSZ-ONR walczył i z Niemcami i z sowietami oraz polskimi komunistami. Komuniści, najbardziej nienawidzili partyzantki narodowej, żołnierze ci byli mordowani i zwalczani przez cały okres komuny w Polsce. Nawet próbowano wymazać ich z kart historii i to jeszcze niedawno. Pamiętajmy też, że na Białostocczyźnie NOW, NSZ, NZW miały wielkie poparcie społeczne i najdłużej walczyli zbrojnie w porównaniu z np. OAK.

  • Janusz - niezalogowany 2017-08-02 10:56:39

    Jak czytam tu niektóre komentarze to chyba ludzie piszący je sami powinni liznąć trochę historii, skoro nie wiedzą, że wieku przedwojennych działaczy walczyło w Powstaniu i o tym kto tworzył Narodowe Siły Zbrojne czyli elitę polskiego nacjonalizmu. A tym bardziej powinni nie tylko zadbać o wiedzę historyczną ale również o ogólną wiedzę skoro mylą lub stawiają na równi faszyzm,niemiecki narodowy socjalizm i Polski nieszowinistyczny nacjonalizm. Brawo ONR! Już czas, by poznać te wszystkie farbowanie lisy mieniące się Polakami a działajacymi wyłącznie na szkodę narodu polskiego. Brawo Polska młodzież!

  • Gość - niezalogowany 2017-08-02 11:03:21

    Brawo ONR ze sie niczego nie boicie. Czemu nasz prezydent musi robic zadymę nawetbw tak waznym dniu. Każdy jest Polakiem i ma prawo do swoich pogladow czemu zawsze tylko jemu cos nie pasuje. ONR wykonal bardzo piekny gest i niech broni swojego zdania i się nie da zmieszac z blotem.

  • Gość - niezalogowany 2017-08-02 11:06:06

    ONR pokazał klasę i nie dał się sprowokować. Piękna postawa młodych narodowców! Hańba Truskolaskiemu!

  • PostronieNarodu - niezalogowany 2017-08-02 11:08:13

    Wstyd za takiego prezydenta, który nie widzi jak młodzi ludzie wyrażają swój szacunek do akcji Powstania która miała miejsce 73 lata temu, dla kombatantów i tych którzy polegli by właśnie Ci młodzi ludzie mogli pamiętać a historie przekazywać dalej. Zachowanie bezczelne i karygodne dla bezczeszczenia takich obchodów i ich przerywania. Patrząc chociażby na Warszawę gdzie tyle ludzi wzięło udział i nikt nie miał żadnej woli zatrzymywać obchodów tak wstyd za takiego prezydenta Białegostoku...

  • gość 2017-08-02 11:23:02

    Czytam sobie komentarze i nasuwa mi się dość ciekawe spostrzeżenie. "ONR nie powinien brać udziału w obchodach", "ONR powinien organizować własne manifestacje", może od razu pójdziemy dalej? Niech ONR ma wyznaczone swoje strefy, w których może przebywać, miejsca w komunikacji miejskiej a najlepiej niech siedzą cicho i się nie odzywają. A to, moi drodzy "tolerancyjni" jest myślenie pewnego malarza z Austrii. Tego, którego tak intensywnie utożsamiacie z ONR.

  • gość 2017-08-02 11:31:51

    Jeżeli kogoś wypraszać z uroczystości patriotycznych, to tego niedouczonego gówniarza młodego Truskolaskiego, który bierze udział wraz ze swoim ojcem, w zdradzie interesów narodowych Polski. Jeden jeździ do Brukseli skarżyć na Polski rząd, a drugi chce sprowadzać do naszego kraju muzułmanów. To właśnie młodzież z ONR być może powinna blokować ich udział w uroczystościach patriotycznych.

  • Gość - niezalogowany 2017-08-02 11:39:46

    Nie powinno mnie dziwić.... ale dziwi. ONR jest organizacją faszyzujaca. Zawsze taką była. Hajlowanie... te mundurki ten ordnung. To wzorowane się na SS. Te hasła., ta buta i nienawiść. Powinno się zdelalizowac a nie głaskać i pozwalać na mszę i marsze. Dziwi mnie poparcie dla tego typu zachowań. Koszmar Republiki Weimarskiej. Każdy kto ma choć podstawowa wiedzę z historii będzie przeciw. Występowanie ONR na tego typu uroczystościach to plucie na ideały Powstańcze. Brawo Prezydent. Hańba dla PISU za popieranie tej czarnej zarazy.

  • gość 2017-08-02 11:41:50

    Drogi "PostronieNarodu" cytując twoją wypowiedz: "Patrząc chociażby na Warszawę gdzie tyle ludzi wzięło udział i nikt nie miał żadnej woli zatrzymywać obchodów tak wstyd za takiego prezydenta Białegostoku.." zastanowiłeś się nad jednym faktem, że podczas obchodów Powstania tak w Warszawie jak i w całej Polsce nigdzie nie było wywieszonych sztandarów żadnej organizacji ani partii politycznej (patrz PIS, PO, PSL, KOD itp.). Wszędzie wisiała tylko biało-czerwona flaga, która nas wszystkich łączy a nie dzieli. DLACZEGO TYLKO PODLASKI ONR ZAWSZE MUSI POKAZAĆ, ŻE WYRWAŁ SIĘ JAK FILIP Z KONOPI? W całym tym zamieszaniu nie chodzi o to jak próbuje się nam teraz przestawić, że Prezydent zabronił "im" składać kwiaty pod pomnikiem tylko o to, że nie było to miejsce ani czas na powiewanie innych flag niż ta jedyna biało-czerwona. Tak trudno to zrozumieć?????????

  • gość 2017-08-02 11:54:11

    Do kłamcy odnośnie do sztandarów organizacji i partii politycznych na obchodach powstania warszawskiego. Dlaczego tak bezczelnie kłamiesz? Flagi i sztandary organizacyjne na obchodach powstania warszawskiego w Warszawie były!!!! http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1032859,w-warszawie-marsz-srodowisk-narodowych-z-okazji-rocznicy-powstania-warszawskiego.html

  • gość 2017-08-02 12:03:40

    Udowodniłeś mi tylko to, że wasza warszawska odnoga nie jest mądrzejsza od tej białostockiej :-) Tak poparcia w narodzie na pewno nie zdobędziecie.

  • gość 2017-08-02 12:13:21

    To już w imieniu narodu wypowiadasz się kłamco? Nie chce mi się szukać w internecie fotografii innych organizacji społecznych, stowarzyszeń, związków zawodowych (kibiców) biorących udział w obchodach powstania warszawskiego. Pomyśl tylko kłamco, dlaczego nie mają prawa brać udziału w uroczystościach patriotycznych ze swymi emblematami, tym bardziej że zawsze tak było, nawet jak rządzili twoi współtowarzysze superkłamcy.

  • Gość - niezalogowany 2017-08-02 12:34:16

    Narodowe Siły Zbrojne które wywodzące się z przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego brało czynny udział w powstaniu Warszawskim, stąd proszę nie dziwić się że działacze ONR wzięli udział w obchodach w Białymstoku, w całej Polsce działacze aktywnie zaangażowali się w obchody rocznicowe. ONR nie jest faszyzującą czy nazistowską organizacją, gdyż walczyła podczas wojny z hitlerowskimi Niemcami i radziecką Rosją

  • gość 2017-08-02 12:42:16

    Cytat: "Pomyśl tylko kłamco, dlaczego nie mają prawa brać udziału w uroczystościach patriotycznych ze swymi emblematami, tym bardziej że zawsze tak było" - Po pierwsze: Kiedy tak było? Bo ja nie pamiętam? Po drugie ta rocznica ma łączyć a nie dzielić, dlatego tylko i wyłącznie biało-czerwona bez emblematów partyjnych i sztandarów. Po trzecie dlaczego wszyscy to rozumieją patrz m.in. PIS, PO, PSL itd. - nikt z nich nie latał wczoraj ze swoimi sztandarami tylko jak zwykle tylko "WY PALICIE GŁUPA" i udowadniacie wszystkim, że ziemia jest płaska. Albo to rozumiesz albo tylko udajesz Polaka.

  • PostronieNarodu - niezalogowany 2017-08-02 13:03:31

    Przepraszam bardzo. Obchody i Marsz Powstania Warszawskiego w Warszawie organizował Obóz Narodowo-Radykalny. Proszę zapoznać się z wszelkimi relacjami, filmami, etc. Były sztandary, flagi.. już takiej ciemnoty wciskac się nie da. / Odnośnie hajlowania brudy jak zwykle swoje. Patrząc na przedwojenny ONR a współczesny widać różnice. Proszę zapoznać się z Deklaracją ideową. Sam czytając widzę kuriozalne zmiany in plus przenosząc je na sprawy współczesne i wobec społeczeństwa. Patrząc na ich aktywność i niesiona pomoc widać że chcą faktycznie coś "zrobić" niż być internetowym inteligentem i rozpaczac jak w tym kraju bieda i nędza i jak to nic nie można zrobić...

  • gość 2017-08-02 13:48:10

    Nawet kombatanci nie mieli problemu z tym że przyszli ludzie z różnych organizacji, także nacjonaliści z ONRu, ale co tam prezydenta obchodzą kombatanci, najważniejsza jest polityka, do tego jeszcze bezprawnie chciał wykorzystać straż miejską i policję do swoich ideologicznych celów. Po prostu świetne zachowanie, nic dziwnego że narodowcy robią potem swoje obchody i to tam przychodzą kombatanci.

  • Paweł - niezalogowany 2017-08-02 14:44:51

    Prezydentówi wyszła słoma z butów nie pierwszy raz

  • gość 2017-08-02 15:26:42

    Ktoś tutaj nie pamięta że ONR walczył także w Powstaniu Warszawskim i proszę mi tutaj nie pieprzyć farmazonów że kolaborował z Hitlerem bo przywódcy przedwojenni poginęli w obozach koncentracyjnych.

  • gość 2017-08-02 15:40:46

    ONR - won z Polski, won z Białegostoku, faszyści! Truskolaski - wielki szacun!

  • gość 2017-08-02 15:57:40

    A dlaczegóż to ONR nie ma prawa pod swoimi sztandarami uczestniczyc w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego? Narodowe Siły Zbrojne przelewały krew dzielnie na barykadach walczącej stolicy . Zgrupowanie CHROBRY II jest tego dobitnym przykładem. A słyszeliści o janku Bytnarze "Rudym"? to też członek ONR-u zmarł od ran odniesionych podczas przesłuchania przez Gestapo . A jakie tradycje ma KOD?

  • gość 2017-08-02 17:26:58

    Prawda o ONR: - Organizuje marsze i wydarzenia upamiętniające polskie wydarzenia historyczne. - Organizuje protesty przeciwko szkalowaniu polskiej tradycji i kultury. - Protestuje przeciwko marksizmowi kulturalnemu i propaguje katolicyzm. - Przeprowadza akcje dbania o miejsca pamięci, groby, czy sprzątania lasu. - Organizuje zbiórki rzeczy dla potrzebujących, np. domów samotnej matki, schronisk dla bezdomnych. - Bierze udział i nawołuje do udziału w akcjach oddawania krwi. I wiele więcej! Tymczasem pan Truskolaski przeczytał w Wybiórczej lub podobnej hasło "faszyzm" i uciekał w podskokach. Zobaczcie, kto szafuje takimi hasłami. Ludzie pokroju posła Myrchy, który nie wie, że jeden z Trzech Króli miał na imię Baltazar, a nie Belzebub, ale za eksperta od faszyzmu się uważa.

  • Gość - niezalogowany 2017-08-02 18:18:45

    Brawo ONR CWP!!!! A reszta co na was bluzga to najpierw niech piczyta co to jest Polski Nacjonalizm a później się udziela!!!

  • gość 2017-08-02 19:08:49

    Po prostu skandal. Jak można potraktować tak ludzi i kombatantów. Narodowcy brali udział w powstaniu wiec nie widzę powodu dlaczego nie mogą brać udziału w obchodach. Wstyd mi za prezydenta Białegostoku

  • gość 2017-08-02 19:11:53

    Prezydent pokazał gdzie jest jego miejsce.

  • gość 2017-08-02 19:30:11

    Mój Ojciec walczył w Zgrupowaniu Chrobry II (NSZ, które przyłaczyło się do AK). Trafił tam przypadkowo, bo nie dostał się do swojego oddziału. Mówi, że nikt nikogo o poglądy nie pytał. Wspólnie walczyli ludzie z NSZ, ONR, Żydzi, komuniści. Skoro wszyscy mogli walczyć i umierać razem bez względu na poglądy i pochodzenie, to dlaczego dzisiaj dzieli się uczestników uroczystości upamiętniających powstanie? To jest sprzeczne z zasadami demokracji. ONR jest legalną organizacją, a uroczystości o charakterze narodowym są dostępne dla wszystkich obywateli RP. Myślenie, że można ograniczać prawa ludzi o innych poglądach, jest przejawem niedorośnięcia do demokracji, braku tolerancji, dążności do dyktatury i zwykłej zaściankowości.

  • gość 2017-08-02 19:32:07

    Czyli demokracja możliwa tylko dla platformy i nowoczesnej, tak? Inni są 'fe' ? Gdzie ta wasza "równość" ? "Wolność, równość, demokracja" ..... puste słowa? Puste Obietnice?

  • gość 2017-08-02 20:15:32

    W tym kontekście warto się zapytać Truskolaskiego, czy nie przeszkadzają mu poglądy jego najbliższego zastępcy, który wielokrotnie publicznie (materiały do odszukania w lokalnej prasie) był widziany w towarzystwie ONR-u i Młodzieży Wszechpolskiej na różnego rodzaju marszach, manifestacjach, spotkaniach itp. Od lat wiadomo, że jest zdeklarowanym prawicowym radykałem. Poza tym, jeszcze do niedawna Truskolaskiemu nie przeszkadzało, że w jego Komitecie był radny miejski blisko związany z ww. obozem. Jak oni godzą ten skrajny światopogląd z liberalnym podejściem do wielu innych spraw? Gdzie tu konsekwencja w poglądach? A może to zwykły pragmatyzm polityczny pod publiczkę? Jeśli tak, to Truskolaskiemu daleko do apolityczności. Frajerzy i klakierzy mogą mu dalej kadzić.

  • gość 2017-08-02 20:17:13

    O.debrało N.am R.ozum

  • gość 2017-08-02 20:51:08

    Hańba dla prezydenta!! Żeby zrobić coś takiego... powinien poczytać trochę a wiedział by że narodowcy walczyli i ginęli w powstaniu!!!!

  • gość 2017-08-02 21:15:57

    Byłem na omawianej uroczystości. Słyszałem głosy zwykłych mieszkańców z prośbą o zwinięcie flag ONR jak i jeden protest przeciwko KOD. Pisanie, że Pan prezydent Białegostoku przeniósł się pod "śmietnik", w moich oczach dyskwalifikuje autorkę tekstu jako dziennikarza. Też nie chcę się kojarzyć z ludźmi, którzy wznosili ręce w hitlerowskim pozdrowieniu, a dziś oddają hołd poległym z rak niemieckich, ukraińskich i innych hitlerowców.

  • gość 2017-08-02 21:24:20

    Brawo ONR!

  • gość 2017-08-02 21:44:54

    "wznosili ręce w hitlerowskim pozdrowieniu" ??? https://pl.wikipedia.org/wiki/Salut_rzymski#/media/File:Students_pledging_allegiance_to_the_American_flag_with_the_Bellamy_salute.jpg

  • Gość - niezalogowany 2017-08-04 14:36:25

    Jak może ktoś uwieżyć ,że Onr to faszyści? Czemu Onr walczył z Niemcami? A Niemcy to nie naziści(faszyści)? Tak więc jak to jest ,że ci źli Narodowcy walczyli o wolną Polskę? Walczyli I z nazistami I komunistami. Z wrogiem kto inny kolaborował... . Ale cóż żolnierze Polscy długo po wojnie byli ,,bandytami,, a kto ich tak nazywał? Nazywali ich tak prawdziwi bandyci. Pozdrawiam.