Polityka, Sejmie pojawi poseł Henryk Wnorowski - zdjęcie, fotografia

Wybory dobiegły końca i głosy są policzone. Wiadomo już, że z naszego okręgu wyborczego do Brukseli wyjedzie trzech europosłów: Karol Karski, Krzysztof Jurgiel oraz Tomasz Frankowski. Za jednego z nich – Krzysztofa Jurgiela, który zwolni mandat w polskim Parlamencie, na Wiejską pojedzie natomiast prof. Henryk Wnorowski.

Prawo i Sprawiedliwość zdeklasowało swoich konkurentów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W okręgu nr 3 obejmującym województwo podlaskie oraz warmińsko – mazurskie komitet PiS zdobył 47,29 proc. głosów wyborców i wygrał z Koalicją Europejską, którą poparło 37,03 proc. głosujących. Pozostałe komitety mandatów nie zdobyły, choć Wiosna Roberta Biedronia przekroczyła próg wyborczy zdobywając 5,73 proc. poparcia.

- Prowadziliśmy bardzo intensywną kampanię jeśli chodzi o Prawo i Sprawiedliwość. Nasze działania doprowadziły do tego, że mamy bardzo duże poparcie w okręgu numer 3, które pozwoliło nam uzyskać dwa mandaty. Jeden mandat jest dla mnie, z czego się bardzo cieszę. Ciężka praca została nagrodzona. Chciałem podziękować wyborcom za zaufanie. Będę po pierwsze kontaktował się z wyborcami, po drugie, będę podejmował działania, które będą służyły rozwojowi naszego województwa – mówił jeszcze wczoraj Polskiemu Radiu Białystok Krzysztof Jurgiel.

Jak wspomnieliśmy pozostałe komitety nie tylko nie zdobyły mandatów, ale nawet nie przekroczyły progu wyborczego. I tak Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Liroy, Braun, Narodowcy uzyskał poparcie 4,9 proc., Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15 – 3,6 proc., zaś Koalicyjny Komitet Wyborczy Wyborców Lewica Razem – 1,45 proc. Politycy i kandydaci tych komitetów z pewnością nie mają powodów do radości. Ale na pewno powód do radości ma inny z kandydatów, który w tych wyborach nie startował, ale za to obejmie mandat. Dla odmiany w polskim Sejmie.

Tym kandydatem jest prof. ekonomii Henryk Wnorowski, pracownik Uniwersytetu w Białymstoku. Zajmie on niebawem miejsce Krzysztofa Jurgiela w polskim Sejmie, kiedy poseł złoży mandat, aby przyjąć inny – w Parlamencie Europejskim. Henryk Wnorowski w wyborach do Sejmu w 2015 roku zdobył zbyt mało głosów, aby złożyć ślubowanie poselskie. Jednak teraz, kiedy zwalnia się mandat po Krzysztofie Jurgielu, to prof. Wnorowski jest kolejnym politykiem, który zdobył najwyższą ilość głosów przed blisko czterema laty i dopiero teraz będzie mógł złożyć ślubowanie i pracować jako poseł w polskim Parlamencie. Po zaprzysiężeniu, prof. Henryk Wnorowski, dołączy do klubu poselskiego Prawo i Sprawiedliwość. 

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Facebook/ Henryk Wnorowski)

W Sejmie pojawi się nowy poseł PiS – prof. Henryk Wnorowski komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama