10°C bezchmurnie

W sobotę poruszamy się rowerem, pieszo lub komunikacją miejską

Kiedy: 2018-09-22 , godzina: 08:00 | Gdzie: Białystok

Wiadomości, sobotę poruszamy rowerem pieszo komunikacją miejską - zdjęcie, fotografia

W najbliższą sobotę, 22 września, obchodzimy Dzień bez Samochodu. W Polsce i na świecie w tym dniu promowane jest korzystanie ze środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska. To dobra okazja, aby swoje auto zostawić w domu i skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusem komunikacji miejskiej.

W Białymstoku z okazji Dnia Bez Samochodu mieszkańcy miasta będą mogli bezpłatnie podróżować komunikacją miejską. Będzie też czynny punkt BKM przy ul. Lipowej 16. W godz. 8.00-12.00 urzędnicy zaktualizują Białostocką Kartę Miejską lub chętnym wyrobią nową.

Mnóstwo atrakcji dla całych rodzin przygotowało Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Firma zaprasza białostoczan, a wśród nich miłośników komunikacji miejskiej, do swojej siedziby przy ul. Składowej 7 w godz. 11.00-14.00. Będzie można zwiedzić zajezdnię autobusową, wziąć udział w konkursach z nagrodami. Na dzieci będą tam czekały animacje, gry, zabawy i niespodzianki. Dorośli będą mieli okazję, by wziąć udział w akcji honorowego oddawania krwi, a także obejrzeć zabytkowe pojazdy. Policja i Straż Pożarna przygotują specjalne pokazy.

Pracownicy firmy poczęstują grochówką, słodkimi bułeczkami, nie zabraknie też kawy i herbaty. W trakcie zabawy zostanie rozstrzygnięty konkurs na najlepszego kierowcę KPK, a ci, którzy jeszcze nie mieli okazji przejechać się słynnym zabytkowym „ogórkiem”, w sobotę będą mogli wyruszyć z Rynku Kościuszki i dotrzeć na Składową. Odjazdy zaplanowano o godz. 10.45 i 11.45. A żeby połączyć przyjemne z pożytecznym – w trakcie festynu będzie czynny punkt konsultacyjny, gdzie zainteresowani poznają oferty pracy w KPK.

W Polsce i na świecie Dzień bez Samochodu obchodzony jest zawsze tego samego dnia i promuje korzystanie z innych środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska niż samochody. Pierwsze pomysły dotyczące organizowania Dni bez Samochodu miały miejsce na początku lat 70. ubiegłego wieku, kiedy nastąpił kryzys naftowy. Jednak dopiero w październiku 1994 roku projekty te zostały wcielone w życie. W 2000 roku Dzień bez Samochodu stał się świętem światowym i ustalono, że ma przypadać 22 września. W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest głównie przez duże miasta, gdzie przez cały dzień można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Tak jest też w Białymstoku i niepotrzebny jest do tego żaden dokument, np. dowód rejestracyjny.

(Źródło: bialystok.pl/ oprac. Cezarion/ Foto: ASM)


W sobotę poruszamy się rowerem, pieszo lub komunikacją miejską komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl