Wiadomości, urzędzie marszałkowskim obradowała Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - zdjęcie, fotografia

Plany Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego na 2019 r., stan bezpieczeństwa na podlaskich drogach, ocena realizacji Wojewódzkiego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – to tylko niektóre z tematów posiedzenia Podlaskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Spotkanie odbyło się 14 grudnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. W posiedzeniu wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś.

Podczas spotkania, dyrektorzy WORD-ów z Białegostoku, Łomży i Suwałk przedstawili plany wydatków na poprawę bezpieczeństwa drogowego na przyszły rok. Jak informował Michał Freino, szef białostockiego WORD-u, zarządzana przez niego jednostka w 2019 r. przeznaczy na poprawę bezpieczeństwa 70 tys. zł. Łomżyński WORD wyda na ten cel 120 tys. zł, natomiast Suwałki – 49 tys.

O stanie bezpieczeństwa na podlaskich drogach mówił przedstawiciel Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku Wojciech Chmielewski. Z prezentowanych danych wynika, że w okresie od stycznia do końca października br. nastąpił spadek liczby wypadków, w których zginęły bądź zostały ranne osoby. Natomiast wzrosła ilość kolizji drogowych.

W ciągu dziesięciu miesięcy br. doszło do 561 wypadków (o 19 mniej niż w analogicznym okresie w roku 2017), w których zginęły 82 osoby (spadek o 8 osób) i 640 zostało rannych ( spadek o24 osoby). Ale za to o 238 wzrosła ilość kolizji drogowych.

Ponad połowa (42 osoby) ofiar śmiertelnych wypadków drogowych to kierowcy, często ofiarami są też pasażerowie (16 osób). W wypadkach drogowych, w mijającym roku, zginęło 24 pieszych. O ile ofiar śmiertelnych wśród kierowców i pasażerów jest mniej w stosunku do 2017r., to w przypadku pieszych ich liczba wzrosła.

Spotkanie prowadził sekretarz WRBRD Cezary Kisiel, a uczestniczyli w nim przedstawiciele wojewody podlaskiego, marszałka województwa, policji, reprezentanci samorządów, jednostek ruchu drogowego i instytucji administrujący drogami publicznymi.

Podstawowym celem pracy WRBD jest realizacja przyjętego programu, który zakłada znaczące obniżenie ofiar śmiertelnych na podlaskich drogach. Zadania Rady to opracowywanie regionalnych programów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, zatwierdzanie planu wydatków wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w części przeznaczonej na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, inicjowanie kształcenia kadr administracji publicznej i szkolenie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, inicjowanie współpracy międzywojewódzkiej, współpraca z właściwymi organizacjami społecznymi i instytucjami pozarządowymi, inicjowanie działalności edukacyjno-informacyjnej, analizowanie i ocena podejmowanych działań.

(Źródło: wrotapodlasia.pl/ oprac. Cezarion/ Foto: ASM)

W urzędzie marszałkowskim obradowała Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama