Gospodarka, Warto doceniać innowatorów nadają tempa naszej gospodarce Chwalmy swoich najwięcej - zdjęcie, fotografia

W ubiegłym tygodniu, 6 czerwca, Kurier Poranny ogłosił laureatów 12. edycji rankingu "Innowacje". Tak, to już kilkanaście lat, kiedy pokazywane są firmy tworzące lub wprowadzające do swojej działalności rozwiązania pionierskie, których nie powstydziłyby się rynkowe giganty. I te przedsiębiorstwa swój rodowód mają na Podlasiu, tu produkują, tu oferują swoje usługi, tu inwestują i zatrudniają. Warto ich wyszukiwać, chwalić i nagradzać. Choćby po to, by pokazać i udowadniać, że nasz region to nie tylko lasy i piękna przyroda, ale również ludzie będący wizjonerami, nie bojący się wyzwań, przedsiębiorcy z krwi i kości.

Gala "Innowacji" odbyła się co prawda tydzień temu, więc nie o relację chodzi. O to, żeby podkreślić, iż ci nagrodzeni po odebraniu dyplomów wrócili do swoich firm i nadal będą szukać nowych, kolejnych rozwiązań do usprawniania procesów produkcyjnych czy usług. I o nich należy mówić, nie tylko w dniu wręczania nagród, przypominać, że w Podlaskiem właśnie innowatorów mamy i trzymają się całkiem nieźle - wielu z nich eksportuje z powodzeniem konkurując z zachodnią konkurencją. Jakością, nie ceną. Wszystko po to, by w świadomości mieszkańców naszego regionu nie istniały tylko pola, łąki i żubry. Owszem, to niewątpliwe atuty Podlasia i warto je eksponować, ale nie tylko nimi ono stoi i o tym też trzeba mówić.

Ponad rok temu na jednej z konferencji dla przedsiębiorców w Białymstoku rozmawialiśmy z dr. Mariuszem Citkowskim z Wydziału Ekonomii i Zarządzania UwB, współpracującym z tutejszym biznesem, aktywnie uczestniczącym w wydarzeniach targowych w kraju i za granicą, często jako prelegent. Stwierdził wtedy, że na Podlasiu mamy świetne przedsiębiorstwa, kierowane przez znakomitych menadżerów - liderów. Zauważył przy tym, że obiektywnie istnieje problem z kształtowaniem wizerunku tychże przedsiębiorstw, a w konsekwencji liderów - i na odwrót. Citkowski przyznał, że gdy pyta studentów o rozpoznawalne na świecie podlaskie firmy, odpowiedzi są pojedyncze. Jego zdaniem warto zastanowić się nad zmianą sposobu promocji, by tę sytuację odmienić. I to na szczeblu nie tylko firm, bo one sobie jakoś radzą. Potrzeba kapitału społecznego do tego, by inaczej myśleć i mówić o województwie podlaskim. Mariusz Citkowski podkreślił, że mamy świetną przyrodę, świetne miejsca do spędzania czasu, ale należy mówić też wszystkim tym, którzy do nas przyjeżdżają, że mamy także świetnych przedsiębiorców. A o tym nie mówimy. Promujemy się jako zielony region, ale zapominamy o promowaniu się jako innowacyjne województwo.

Z kolei Sebastian Rynkiewicz, prezes organizacji zrzeszającej m.in. firmy branży metalowej, od lat powtarza, że w Podlaskiem znajdziemy parki maszynowe, których nie powstydziłby się Zachód.

Tyle, że o tym słyszymy wciąż za mało. Dziennikarze wolą zbijać popularność opisywaniem konfliktów niż wgłębianiem się w lokalną gospodarkę. A że jeszcze hamują ich działy handlowe, które patrzą na materiały o nowatorskich rozwiązaniach w firmach jedynie poprzez pryzmat reklamowy, to i nie dziwne, że jest jak jest.

Dlatego chwała Kurierowi Porannemu za ranking "Innowacje", organizowany wespół z portalem Strefa Biznesu (należącym do tego samego koncernu medialnego) i NOT. I dziennikarce Maryli Pawlak - Żalikowskiej, której po prostu się chce, by takimi przedsięwzięciami zajmować się od początku do końca. Innowacje są kołem zamachowym naszej gospodarki i dobrze, że ktoś próbuje je "rozmachać". Niech to będzie i konkurencyjna redakcja. Nieważne.

Patrząc na to, kto znalazł się w gronie laureatów, nie ma wątpliwości - to nie przypadki. Były cztery główne kategorie: "Wynalazca roku", "Młodzi Dynamiczni", "Innowacje społeczne", "Innowacje w firmach". Tę ostatnią podzieloną na kilka kategorii, a zgłosiły się 24 przedsiębiorstwa: Experteam, Gabi, Logmap, Prognosis, Czar Dent, Alex Electro, Irpark, Medical Honey, Multi Ice, Tock Automatyka, Tobo, Alex, Brintons Agnella, Malow, Mlekovita, Plum, Promotech, Pronar, SaMASZ, Imago, Elastic Cloud Solutions, Infinity Group, Owned Outcomes, SoftwareHut.

I tak, w kategorii "Innowacje społeczne" nagrodę główną otrzymał Uniwersytet w Białymstoku za projekt NO AUTism!, a wyróżnienie Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania za projekty Akademia Kompetencji Przyszłości i konkurs "Twoja ścieżka kariery - rozmowy rekrutacyjne pod kontrolą". Nagrody specjalne w kategorii "Nauka dla życia" przypadły Politechnice Białostockiej i Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku oraz firmie Medical Honey. W kategorii "Młodzi Dynamiczni" wygrała firma Prognosis z Suwałk, a "Wynalazcą Roku" został Krzysztof Fedyk, dyrektor pionu badań i rozwoju w Promotechu.

Krzysztof Fedyk opracował ukosowarkę, która jest pierwszym na świecie rozwiązaniem tego typu.

Projekt był komentowany w taki sposób, że to niemożliwe, że się nie uda. Mówili to sami użytkownicy, którzy chcieliby to mieć. A my zrobiliśmy - mówił.

Jeśli chodzi o innowacje w firmach, laureaci są następujący:
- rozwiązania cyfrowe: Imago (pierwsze miejsce, firma mikro), SoftwareHut (pierwsze miejsce, firma średnia);
- usługi: Prognosis (pierwsze miejsce, firma mikro), Logmap (wyróżnienie, firma mikro), Czar Dent (pierwsze miejsce, firma mała);
- produkcja: Irpark i Tock Automatyka (dwa równorzędne pierwsze miejsca, firmy mikro), Alex (pierwsze miejsce, firma średnia), Promotech (pierwsze miejsce, firma duża), SaMASZ (drugie miejsce, firma duża), Malow (trzecie miejsce, firma duża).

Joanna Lisowska z SaMASZu, który nagrodzony został za kosiarkę dyskową, powiedziała, że firma już sprzedaje swoje maszyny do ponad 50 krajów na całym świecie, a nowa kosiarka może tę liczbę zwiększyć.

Jesteśmy dość dużym eksporterem. Nie przetrwalibyśmy bez nowych procesów - tłumaczył z kolei Marek Siergiej, prezes Promotechu, który zgłosił do konkursu nowy system zarządzania produkcją.

Tego typu rankingi dostrzegają przełomowe pomysły, radykalne, innowacyjne, rozwiązujące problemy. Laureaci to ci, których przekonywano, że się nie uda, a oni robili swoje. O firmach, których nazwy pojawiły się powyżej, na pewno będziemy jeszcze nieraz pisać w naszym portalu. Ranking Porannego rozstrzygnięty został kilka dni temu, ale innowacje w przedsiębiorstwach zostaną i możemy się założyć, że w tych samych podmiotach będą powstawały kolejne, o czym chętnie poinformujemy.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Reklama

Warto doceniać innowatorów, bo to oni nadają tempa naszej gospodarce. Chwalmy swoich jak najwięcej komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama