Wernisaż wystawy Michała Jackowskiego w rocznicę Święta Niepodległości

Kultura, Wernisaż wystawy Michała Jackowskiego rocznicę Święta Niepodległości - zdjęcie, fotografia
LIS 11
OiFP, ul. Odeska 1 Białystok godz: 17:00

W dniu Święta Niepodległości w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się wernisaż wystawy Michała Jackowskiego, rzeźbiarza łączącego tradycje antyku i pop-artu. Jego przekaz angażuje wszystkie zmysły widza, przenosi go w czasie i przestrzeni, a przede wszystkim – stawia pytania o istotę naszej wewnętrznej wolności.

Czy dziś cenimy ją tak, jak na to zasługuje?

Czy nie rozmieniamy jej na drobne gromadząc przedmioty?

Czy korzystamy z niej, by zbudować prawdziwą relację z drugim człowiekiem?

Tłem tych pytań jest współczesność, w której konsumpcjonizm intensywnie wpływa na jakość relacji międzyludzkich, a wolność jednostki wystawiana jest na próbę. „Internal Independence” to wystawa tworzona z troską o „homo faber” - człowieka zajętego pracą – by go zatrzymać i skłonić do refleksji nad celem, sensem i jakością podróży przez bycie człowiekiem i bycie z drugim człowiekiem.

Mało kto wie, że w listopadzie Święto Niepodległości obchodzone jest także w Omanie.

Koncepcja "wewnętrznej niezależności" stanowi jedną ze strategii, jakie przyjąć może współczesny człowiek. W równym stopniu dotyczy to narodów, co jednostek, wiele bowiem bytów politycznych zderzyło się w swej historii z przytłaczającymi go siłami. Odnajdując ostoję w wewnętrznej, niewzruszonej postawie przetrwali, by niczym Feniks strzepnąć ze swych skrzydeł popiół opresji. Jest to cecha, którą dostrzeżemy w tkankach tak różnych wspólnot, jak polska i omańska. Różnice geograficzne czy religijne nie są w stanie zatrzeć tej prawdy o człowieku. Uniwersalnym językiem jej wyrazu jest sztuka, która po raz kolejny okazuje się płaszczyzną ponadkulturowego porozumienia.

W ramach wystawy “Internal Independence" artysta zaprezentuje 11 prac w marmurze. Towarzyszyć im będzie instalacja interaktywna i wizualizacje projektów, które rzeźbiarz przygotowuje na zamówienie Sułtanatu Omanu do przestrzeni publicznej w stolicy kraju, Maskacie. Udział w wernisażu wystawy zapowiedzieli Abdul Majeed Al Jahwari, Konsul Omanu w Berlinie oraz Dr Nasser Al-Taee, Dyrektor Royal Opera w Maskacie.

Wernisaż wystawy: 11.11.2019, godz. 17:00

Opera i Filharmonia Podlaska –- Europejskie Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki w Białymstoku

ul. Odeska 1

Wystawa otwarta będzie do 26.12.2019.

Wstęp wolny

(Źródło i foto: OiFP/ oprac. Kalina)

Wernisaż wystawy Michała Jackowskiego w rocznicę Święta Niepodległości komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama