-4°C bezchmurnie

Wielka akcja krwiodawstwa w szkole przy Stołecznej

Wiadomości, Wielka akcja krwiodawstwa szkole Stołecznej - zdjęcie, fotografia

Blisko piętnaście litrów krwi zebrano podczas szlachetnej akcji zorganizowanej we wtorek, 13 lutego, przez Zespół Szkół Technicznych im. Gen. W. Andersa w Białymstoku.

- Pomysł narodził się wśród uczniów i nauczycieli. Dzięki tego typu inicjatywom można podarować część siebie samego i uratować komuś życie - powiedziała Renata Frankowska, dyrektorka ZST w Białymstoku.

W szkole od samego rana panował spory ruch, bo chętnych do oddania krwi było wielu. Nie każdy jednak (głównie z powodów zdrowotnych) spełniał wymagania i krew mógł oddać. Ostatecznie lekarze zakwalifikowali 33 osoby, głównie uczniów, choć również stawili się pedagodzy i rodzice. Każda z tych osób oddała po 450 ml krwi.

- Razem z kolega postanowiliśmy oddać krew, bo wierzymy, że może ona komuś pomóc - zapewnił Mariusz Jankowski, uczeń IV klasy Technikum Mechanicznego. - Cała procedura nie jest skomplikowana. Najpierw wypełniłem kwestionariusz, a następnie odbyłem krótkie badania lekarskie. Jestem szczęśliwy, bo zrobiłem dziś coś bardzo pożytecznego.

- To była spontaniczna decyzja. Zobaczyłam, że w naszej szkole rozstawiane są punkty krwiodawstwa i postanowiłam ustawić się w kolejkę. Teraz, gdy już leżę na kozetce i oddaję krew, jestem przekonana, że była to bardzo dobra decyzja. Znam osobę, która regularnie oddaje krew i teraz już wiem dlaczego. To wielka satysfakcja móc komuś naprawdę pomóc - opowiadała Kamila Szachowicz, uczennica IV klasy Technikum Gastronomicznego.

Po oddaniu krwi na wszystkich czekał słodki poczęstunek: sok i wafelek. Warto wspomnieć, że młodzież Zespołu Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku często angażuje się w pomoc charytatywną. Tylko w okresie przedświątecznym prowadziła zbiórkę darów dla bezdomnych, zebrała 500 kg żywności, którą następnie przekazała potrzebującym; przygotowała także paczki dla dzieci z domu dziecka oraz wigilię dla bezdomnych. Teraz - w związku z dużym zapotrzebowaniem na krew - uczniowie postanowili ją oddać.  

Zespół Szkół Technicznych im. W. Andersa w Białymstoku to jedna z najstarszych szkół w mieście. Wyróżnia ją nie tylko wysoki poziom nauczania. Młodzież z tej placówki angażuje się w liczne akcje charytatywne i społeczne, wygrywa prestiżowe konkursy (dwa tygodnie temu, za swoją kreatywność otrzymała grant Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr). Placówka przez wiele lat nosiła nazwę Zespołu Szkół Metalowo-Drzewnych w Białymstoku. W 2006 r., gdy dział mechaniczny został przeniesiony do Zespołu Szkół Mechanicznych, szkoła postanowiła dostosować się do potrzeb rynku. W 2009 r. zmieniła nazwę i wprowadziła kierunki nauczania również żeńskie. Dziś kształci blisko 400 uczniów na kierunkach technicznych: technik technologii drewna, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik żywienia i usług gastronomicznych. W ofercie ma także kierunki branżowe (dawniej nazywane zawodówkami): stolarz, kucharz oraz mechanik pojazdów samochodowych.

(PW / Foto: mat. pras.)


Wielka akcja krwiodawstwa w szkole przy Stołecznej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl