11°C pochmurno z przejaśnieniami

Wiemy, kto zwyciężył w konkursie Poliglota 2018

Styl życia, Wiemy zwyciężył konkursie Poliglota - zdjęcie, fotografia

19 gimnazjalistów z 12 podlaskich szkół wzięło udział w finale konkursu międzyszkolnego Poliglota 2018. Zwycięzcy tegorocznego finału to Magdalena Alifier z Publicznego Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznego - w kategorii niemiecko-angielskiej oraz Maciej Nieciecki z PG nr 9 w Białymstoku - w kategorii francusko-angielskiej. Finaliści zgodnie podkreślają, że udział w konkursie dał im przede wszystkim wielką satysfakcję, tym bardziej, że trzeba było wykazać się znajomością aż dwóch języków.

Konkurencyjność na rynku pracy, zagraniczne studia i międzynarodowa komunikacja - takie, zdaniem uczestników konkursu Poliglota 2018, są najważniejsze korzyści ze znajomości języków.

Magdalen Alifier uczy się niemieckiego od czwartej klasy podstawówki, a angielskiego już od przedszkola.

- Udział w tym konkursie był sporym wyzywaniem - ocenia laureatka. - Zwłaszcza ustne wypowiedzi wiązały się z dużym stresem, również do testu trudno było się przygotować, bo zakres tematyczny był nieznany. Był to więc prawdziwy test naszych umiejętności.

Maciej Nieciecki miał ułatwiony start w nauce języka francuskiego, bo urodził się w Belgii i posługiwał się tym językiem od dziecka. Od małego też samodzielnie uczył się angielskiego głównie z internetu, a w szkołach już tylko doskonalił i poszerzał znajomość obu języków.

- W przyszłości chciałbym kontynuować swoją edukację poza krajem - w USA albo w Anglii - mówi laureat. - Chciałbym też podróżować i znajomość co najmniej dwóch języków na pewno w tym mi pomoże.

Podczas finału dwójka laureatów zmierzyła się z 17 innymi gimnazjalistami z 12 podlaskich szkół. Młodzież sprawdzała swoje umiejętności w dwóch językach: angielskim oraz do wyboru - francuskim lub niemieckim. Zmagania przebiegały w trzech etapach: od eliminacji szkolnych, poprzez sprawdzian międzyszkolny, po finał, do którego zakwalifikowało się 19 najlepszych poliglotów.

Ostateczna rozgrywka odbyła się w Zespole Szkół Społecznych Fundacji Edukacji "Fabryczna 10" już po raz dziewiąty.

- Zainteresowanie tym konkursem świadczy o tym, że młodzież traktuje coraz poważniej także drugi język, a nawet zaczyna uczyć się kolejnych i ma świadomość korzyści z tego płynących - uważa Halina Czyżewska, nauczycielka francuskiego w ZSS przy Fabrycznej, koordynatorka konkursu. - Bardzo cieszy nas też fakt, że do konkursu przystępują również młodzi ludzie spoza Białegostoku - w tym roku np. z gimnazjum w Nowogrodzie i z Jasionówki, a wśród nich są tacy, którzy dotarli także do finału.

Konkursowe zmagania trwały od rana i składały się z dwóch części - testu pisemnego ze znajomości dwóch języków, ale również z wiedzy ogólnej o danym kraju. Druga część - ustna - wymagała od uczestników także kreatywności, a polegała na przygotowaniu multimedialnej prezentacji i przedstawieniu jej komisji w obu językach. Uczniowie musieli więc wykazać się nie tylko znakomitą znajomością gramatyki i słownictwa, ale także rozległą wiedzą o innych kulturach.

- Istotą tego konkursu jest m.in. ćwiczenie umiejętności wypowiadania się publicznie w obcych językach - dodaje Halina Czyżewska. - To bardzo ważne, by pokonać opory przed takimi wystąpieniami.

- Podczas prezentacji uczniowie prowadzą rozmowę z członkami komisji - w ten sposób chcemy zwrócić uwagę na znaczenie komunikacji w języku obcym, a nie tylko sprawdzenie struktur leksykalno-gramatycznych, to właśnie wyróżnia nasz konkurs od innych - mówi Beata Łodyga, germanistka w szkole przy Fabrycznej. - Jako nauczyciel języka niemieckiego cieszę się, że uczniowie prezentują wysoki poziom przygotowania z tego języka - widać ich pasję i satysfakcję, wynikająca z tej nauki.

Przed ogłoszeniem wyników uczestnicy konkursu mogli obejrzeć krótką część artystyczną, a także poznać praktyczne zastosowanie różnych aplikacji  pomocnych w nauce języków obcych. Najlepsi finaliści zdobyli przydatne nagrody rzeczowe i książkowe.

Pozostali laureaci międzyszkolnego konkursu Poliglota 2018:
- II miejsce w kategorii angielsko-francuskiej - Anna Cukrowska SG nr 4,
- II miejsce w kategorii angielsko-niemieckiej - Aleksandra Małyszko ZSS nr 3,
- III miejsce w kategorii angielsko-francuskiej - Jan Jankowski SG nr 8,
- III miejsce w kategorii angielsko-niemieckiej - Lara Swierkot SG nr 8.

(Oprac. P. Walczak / Foto: mat. pras.)


Wiemy, kto zwyciężył w konkursie Poliglota 2018 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl