Wiadomości, Wiosna idzie wyborów partią Razem liderem Podlasiu - zdjęcie, fotografia

Szef podlaskich struktur Wiosny Roberta Biedronia - Paweł Krutul - oficjalnie w Białymstoku ogłosił w piątek, 19 lipca, to, co wiadomo było i dzień wcześniej, gdy w ogólnopolskich mediach pojawiły się potwierdzone informacje liderów ugrupowań lewicowych: :"Jesteśmy w koalicji w bloku lewicowym wspólnie z SLD, partią Razem. Nie zamykamy się jeszcze na środowiska inne, ale mówimy to, co jest na dzień dzisiejszy. Kto zostanie jedynką na liście do Sejmu? Tego na razie nie wiadomo. Czy w wyborach wystartują jako koalicja, dla której występuje wyższy niż dla partii próg procentowy - 8, a nie 5, też nie jest pewne, choć wszystkie znaki na niebie wskazują, że tak właśnie będzie, a nazwa ów koalicji to po prostu Lewica.

Patrząc na komentarze i docinki działaczy Razem i Sojuszu Lewicy Demokratycznej w ostatnich latach względem siebie, aż trudno uwierzyć, że zdecydowali się na współpracę. Wszak niejednokrotnie wykluczali ją w niewybrednych słowach. Ale, co tu dużo mówić - przyszedł czas na odsunięcie na bok niesnasek, bo sondaże żadnemu z tych ugrupowań (gdyby startowały oddzielnie) nie dawały szans nawet na jeden mandat w parlamencie. Wiosna Biedronia z kolei to nowy twór na polskiej arenie politycznej, któremu po chwili euforii i niezłym wyniku w wyborach do europarlamentu, notowania zaczęły spadać na łeb na szyję.

Nie pamiętam, ile przez ostatnie pół roku razy słyszeliśmy, żeby Wiosna Biedronia przystąpiła do Koalicji Obywatelskiej. Gdy powiedzieliśmy "sprawdzam", cała ta koalicja się rozproszyła. Nie mówimy, że się cieszymy, ubolewamy nad tym. Niemniej jednak zaczynamy działać jako lewica, zwarta lewica. Mamy wspólne programy, cieszę się, że do tego doszło - stwierdził Paweł Krutul.

Zdaniem szefa Agro Wiosny Sławomira Gromadzkiego jest to wydarzenie polityczne, które przełoży się na następną dekadę. Uważa, że jest realna szansa na wprowadzenie lewicy do Sejmu. Podkreślił, że nie jest to już walka o przekroczenie progu, a przeskoczenie Platformy i Koalicji Obywatelskiej.

My jako lewica przejmujemy inicjatywę w tych wyborach i będziemy wiodącą opozycją - dodał Gromadzki.

Według niego ten wspólny projekt lewicowy Wiosny, Razem i SLD realnie zawalczy z PIS i po jesiennych wyborach będzie proponował nowe rozdanie. Blok lewicowy miałby przebić wynik Platformy Obywatelskiej, być dwucyfrowy, z dwójką z przodu.

Sławomir Gromadzki tłumaczył też, że jest to koalicja zgody. Skupia wszystkie środowiska lewicowe, najważniejsze ugrupowania lewicowe są zainteresowane uczestniczeniem w tym bloku lewicowym, żadna partia nie chce zjeść innej.

Więcej informacji podlascy działacze Wiosny mają przekazać po weekendzie. Z pewnością mimo porozumienia i radosnych oświadczeń, dalsze rozmowy będą burzliwe, jeśli chodzi o obstawienie najlepszych miejsc na listach wyborczych.

(Piotr Walczak)

Wiosna idzie do wyborów z SLD i partią Razem. Kto liderem na Podlasiu? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama