Wirtualna Katedra Prawa i Etyki na Uniwersytecie w Białymstoku

Wiadomości, Wirtualna Katedra Prawa Etyki Uniwersytecie Białymstoku - zdjęcie, fotografia

Wirtualna Katedra Etyki i Prawa zrzesza uczelnie i instytucje, których praktyka naukowa obejmuje obszary sztucznej inteligencji. Jej podstawowym celem będzie doradzanie i proponowanie rządowi działań wspierających rozwój i stosowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Ostatniego dnia lipca (31 lipca) stosowny dokument powołujący wirtualną katedrę podpisał w swoim resorcie Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji wraz z przedstawicielami uczelni, w tym m.in. Uniwersytetu w Białymstoku.

Partnerem z ramienia Uniwersytetu w Białymstoku będzie Międzynarodowe Centrum Badań i Ekspertyz Kryminologicznych działające przy Wydziale Prawa UwB. Porozumienie w imieniu MCBiEK podpisała w ministerstwie prof. dr hab. Ewa M. Guzik-Makaruk – zastępca dyrektora Centrum. Dr hab. Wojciech Filipkowski, prof. UwB, sekretarz naukowy ds. współpracy z państwami zachodnimi MCBiEK, został powołany do Rady Katedry.

Podstawowym celem Wirtualnej Katedry Etyki i Prawa będzie doradzanie i proponowanie rządowi działań wspierających rozwój i stosowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Oprócz monitoringu i badań, jej zadaniami będą również proponowanie zmian prawnych dostosowanych do zmieniającej się rzeczywistości oraz wydawanie wytycznych z zakresu etyki.

Międzynarodowe Centrum Badań i Ekspertyz Kryminologicznych jest jedynym partnerem odpowiedzialnym za opracowanie prawnokarnych i kryminologicznych aspektów funkcjonowania sztucznej inteligencji i automatyzacji.

Więcej o porozumieniu na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

(Źródło: wrotapodlasia.pl/ oprac. Cezarion/ Foto: DDB)

Wirtualna Katedra Prawa i Etyki na Uniwersytecie w Białymstoku komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama