Wiadomości, Województwo podlaskie potrzebuje dróg Musimy mieć całą sieć - zdjęcie, fotografia

Najbliższe miesiące upłyną pod znakiem rozmów i ustaleń wielu kwestii, po których będzie wiadomo, ile pieniędzy województwo podlaskie będzie miało na budowę dróg i ile z nich można będzie wydać na remonty oraz modernizację dróg już istniejących. Marszałek województwa podlaskiego w porannej rozmowie w Radiu Białystok mówił o potrzebie stworzenia całej sieci dróg w Podlaskiem.

Oczywiście dwie kluczowe inwestycje w województwie podlaskim to Via Baltica i Via Carpathia. To transgraniczne sieci połączeń drogowych, które są już realizowane częściowo, a inne dopiero będą realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W gestii samorządów, ale także Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich pozostaje natomiast cała masa wszystkich pozostałych arterii drogowych. One powinny być realizowane w taki sposób, aby prowadziły przede wszystkim do głównych arterii oraz do dróg powiatowych lub gminnych. To ma być taki swoisty układ sieci drogowych, który miałby działać jak układ krwionośny.

Rozmowa w Polskim Radiu Białystok w poniedziałek, 9 września, toczyła się z marszałkiem województwa podlaskiego wokół programu operacyjnego Polska Wschodnia, o który w tej chwili zabiegają marszałkowie pięciu województw ściany wschodniej. Między innymi właśnie po to, aby można było likwidować wykluczenia komunikacyjne, które powstają także z powodu braku właściwej infrastruktury drogowej.

- Jeżeli mamy główne drogi jak Via Baltica i Via Carpathia, to z Polski Wschodniej powinniśmy móc zrealizować dojazdy i drogi dojazdowe do tych dróg, bo to wtedy jest istotne i ma sens. Czyli drogi do ekspresówek, żeby to powiązać, bo to ma być sieć dróg – mówił Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego i jednocześnie przewodniczący Związku Województw RP Komisji ds. Polski Wschodniej.

Z tego powodu marszałek zamierza w najbliższym czasie spotkać się także z przedstawicielami podlaskich samorządów, ale przede wszystkim z instytucjami odpowiedzialnymi za budowy dróg w naszym regionie – w tym z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Artur Kosicki dodał, że chciałby, aby powstało u nas dużo obwodnic miast i miasteczek połączonych z drogami krajowymi, bo wówczas łatwiej byłoby się przemieszczać, a mieszkańcy mogliby spokojniej i bezpieczniej żyć w swoich miejscowościach.

- Będziemy analizowali, bo część tych obwodnic będzie realizowana w ramach różnych programów – Via Baltica, Via Carpahia to są te krajowe programy. Tam wszędzie będą obwodnice, wiemy o tym, bo dziś takich dróg się nie buduje przez miasta. To ma być jedna wspólna siatka dróg, która razem z naszymi drogami wojewódzkimi, ale też i powiatowymi spowoduje, że województwo podlaskie będzie wyglądało tak jak powinno wyglądać w XXI wieku – dodał marszałek Kosicki.

Przed zarządem województwa podlaskiego, ale także i samorządami stoi jeszcze jedno bardzo ważne wyzwanie – mianowicie remonty dróg gminnych. Niekiedy te drogi są w bardzo złym stanie technicznym, stwarzając wręcz zagrożenie dla użytkowników. Z tego względu, przy kształtowaniu budżetu województwa na przyszły rok, będą brane pod uwagę potrzeby remontowe poszczególnych arterii, tak, aby stworzyć jak najszybciej dobrą siatkę drogową na Podlasiu, która powinna być też spójna z kończonymi właśnie inwestycjami drogowymi.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: GDDKiA)

Województwo podlaskie potrzebuje dróg. Musimy mieć ich całą sieć komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama