Styl życia, Wolontariusze spotkają Janowie żeby posprzątać rzekę - zdjęcie, fotografia

Operacja Rzeka to nie tylko akcja sprzątania rzek i okolic, to nie tylko odpowiedź na #trashchallenge, choć wpisuje się w ten nurt, chcemy zaangażować wszystkich, którzy czują odpowiedzialność za poprawę stanu środowiska naturalnego w podjęcie konkretnych i wymiernych działań na rzecz natury, przyszłości naszej i przyszłych pokoleń – mówili organizatorzy podczas konferencji prasowej przed finałem, który odbędzie się 2 maja w Janowie Podlaskim. Spodziewają się, że tego dnia około 1000 wolontariuszy z całej Polski weźmie udział w lokalnych zbiórkach śmieci. Zarejestrowano 70 sztabów.

Dlaczego Operacja Rzeka?

- Pomysł projektu zrodził się z potrzeby wzięcia odpowiedzialności za Krainę Bugu – kawałek świata, który kochamy. Niezwykłe miejsce, które było, jest i będzie dla nas ważnym odniesieniem. Bug leżący w sercu Podlasia – ostatnia tak duża, w pełni dzika i zachowana w stanie naturalnym rzeka jest ewenementem nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Swobodnie meandrujący, wartki nurt tworzy unikalny ekosystem, w obrębie którego występuje niespotykana w żadnym innym miejscu fauna i flora – wyjaśnia Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu „Krainy Bugu”, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Teren nadbużański wyróżnia imponująca i niespotykana mnogość gatunków flory. W obszarze linii brzegowej występuje prawie tysiąc gatunków roślin naczyniowych. Fauna jest równie wyjątkowa i bogata. Nad Bugiem żyje blisko 100 gatunków motyli dziennych (około 70% wszystkich polskich gatunków), 158 gatunków ptaków lęgowych i prawdopodobnie lęgowych (69% wszystkich gatunków), w samej zaś rzece występuje ponad 40 gatunków ryb (to odpowiednio 57% wszystkich gatunków ryb). Pod ochroną pozostaje prawie 40% powierzchni doliny Bugu rozpostartej od Włodawy po Mircze.

- Każdego roku przyroda budzi się wiosną, ale także odsłania ogromne pokłady śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach przylegających do koryta rzeki. Nie mogąc na to bezczynnie patrzeć, postanowiliśmy zrobić coś, co wydaje nam się oczywiste. Zorganizowaliśmy akcję, której celem jest pozbycie się efektów bezmyślności człowieka – śmieci. Butelek, puszek, opon, kartonów. Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do wszystkich ludzi dobrej woli, ogłaszając akcję na Facebooku. Odzew zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Nawet w najbardziej optymistycznych scenariuszach nie zakładaliśmy, że w tak krótkim czasie uda nam się zmobilizować pokłady zaangażowania tak wielu osób wrażliwych na stan otaczającej nas przyrody, chcących w bezinteresowny sposób wziąć udział w Operacji Rzeka – dodaje Janek Chrostowski, koordynator kampanii.

Akcja poszerza granice

Początkowo akcja miała dotyczyć jedynie rzeki Bug po polskiej stronie, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w innych regionach. Oprócz ochotników nad Bugiem, także na Białorusi i Ukrainie, zarejestrowano sztaby nad Biebrzą, Narwią, Wieprzem, Liwcem, Supraślem, Tyśmienicą czy nawet Czarną Hańczą i Wisłą.

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzeki i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To również kampania edukacyjna i społeczna mająca na celu w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy wyrażające dbałość o nasze środowisko lokalne, w którym na co dzień żyjemy, z którego korzystamy, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.

Finał nad Bugiem

Finałowe wielkie sprzątanie zaplanowano 2 maja. Tego dnia wszystkie zarejestrowane sztaby przeprowadzą lokalne porządki w godz. 10.00 do 15.00. Chętni do udziału w akcjach sprzątania mogą jeszcze 28 kwietnia zgłaszać się jako wolontariusze na http://www.operacjarzeka.pl/przylacz-sie/. Sprzątanie będzie odbywać się zarówno na rzece z wykorzystaniem kajaków, łodzi, sprzętu pływającego, jak i na brzegu, gdzie wolontariuszom zostaną udostępnione chwytaki, rękawice i worki. Nietypową wymianę w ramach Operacji Rzeka zaproponowała Anna Jaklewicz, pisarka i podróżniczka.

- W moim specjalnym sztabie każdy wolontariusz otrzyma książkę. Dodatkowo podczas finału poprowadzę warsztaty podróżniczo-ekologiczne, by uświadomić, że można żyć inaczej, z poszanowaniem środowiska – zachęca do zaangażowania.

Część artystyczno-rozrywkowa odbędzie w Janowie Podlaskim. Program przewiduje spotkania, wystawy, a także scenę muzyczną, na której wystąpi m.in. Orkiestra Na Zdrowie z Jackiem Kleyffem. Szczegóły na www.operacjarzeka.pl.

Do udziału w akcji zgłosiło się 70 lokalizacji wzdłuż Bugu i kilku innych rzek. Szczegóły na http://www.operacjarzeka.pl/mapa-sztabow/.

(BL)

Reklama

Wolontariusze spotkają się w Janowie, żeby posprzątać rzekę komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama