19°C rozproszone chmury

WSAP kontrolowany przez CBA pod kątem wyprowadzania pieniędzy

Wiadomości, kontrolowany przez kątem wyprowadzania pieniędzy - zdjęcie, fotografia

Na uczelni źle się działo już od dłuższego czasu. Trwał spór właścicielski, pojawiły się problemy finansowe. Dziś spółka zarządzająca WSAP-em jest w stanie upadłości. Firma Professional Quality Education ogłosiła na upadłość, zaś sąd rejonowy w Warszawie pozwolił na sprzedaż praw założycielskich uczelni. Teraz okazuje się, że uczelnie kontrolują jeszcze agenci CBA.

Z naszych informacji wynika, że Wyższą Szkołą Administracji Publicznej w Białymstoku zainteresowali się agenci CBA. Mają prowadzić swoje czynności w związku z podejrzeniem wyprowadzania pieniędzy z podupadającej uczelni. Chodzi przede wszystkim o sprzedaż nieruchomości należących aktualnie do spółki Professional Quality Education. Choć, jak ustaliliśmy, zakres prowadzonych czynności śledczych raczej obejmie znacznie większy obszar.

- Kiedy było wiadomo, że WSAP upadnie, kanclerz zaczął wyprowadzać pieniądze przez ich liceum. Na papierze dawał podwyżki nauczycielom, wypłacał premie i wykazywał inwestycje w liceum. Tymczasem nie płacili nauczycielom. Liceum jest już praktycznie rozwiązane, nauczyciele dostają teraz wypowiedzenia, a uczniom każą zabierać papiery do innych liceów. Chodzi o szybką likwidację liceum, żeby nikt nie sprawdził zainwestowanych na papierze pieniędzy, których nie było – twierdzi nasz informator.

Próbowaliśmy się kontaktować z pracownikami tego liceum, jednak większość z nich już tam nie pracuje. Zatrudnieni do niedawna pracownicy administracji złożyli rezygnację i odeszli sami, między innymi księgowa, kadrowa oraz szereg innych osób. Udało się nam tylko ustalić, że w liceum prowadzonym przez WSAP, na pewno od dłuższego czasu nie działo się dobrze. Zmieniała się kadra, pojawiały się różnego rodzaju personalne nieporozumienia.

Osoby, do których dotarła nasza redakcja twierdzą, że na pewno w papierach szkoły niewiele się zgadzało w stosunku do rzeczywistości. Większość osób odeszła sama, zanim przyszły jeszcze gorsze czasy. Jak mówią nam, obawiali się konsekwencji karnych wynikających z konieczności wykonywania poleceń właścicieli.

- Ta szkoła (chodzi o liceum – dop. red.) była przykrywką do wyprowadzania tego co zostało WSAP – mówi nam informator.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu kanclerz uczelni próbował zablokować obrony prac magisterskich i licencjackich, zaś wcześniej chciał zwołać posiedzenie senatu uczelni. Ani jedno, ani drugie mu się nie udało. Taka sytuacja o mało nie spowodowała paraliżu Wyższej Szkoły Administracji Publicznej i działającego tam również liceum.

Aktualnie majątkiem spółki zarządza syndyk, który według naszych informacji może działać w porozumieniu z jednym z ludzi kierownictwa liceum na WSAP. Otrzymaliśmy informacje, że osoba niezwiązana z WSAP miałaby wykupić budynki, kiedy cena zostanie obniżona do pewnego poziomu. I ten wątek również jest sprawdzany w tej chwili przez agentów CBA.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

WSAP kontrolowany przez CBA pod kątem wyprowadzania pieniędzy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl

Wiadomości, Białystok - więcej informacji