Wystawa i film w Uniwersyteckim Centrum Kultury; bezpłatnie

Kultura, Wystawa Uniwersyteckim Centrum Kultury; bezpłatnie - zdjęcie, fotografia
LIS 22
Uniwersyteckie Centrum Kultury, Białystok, ul. Ciołkowskiego 1N, Aula „Sara” godz: 16:00

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury zapraszają do obejrzenia fotografii dokumentujących projekt "Bieżenki", zrealizowany w 2018 roku. Ich autorem jest Marcin Onufryjuk. Wystawa potrwa do 10 stycznia.

Projekt "Bieżenki" był otwartym, partycypacyjnym działaniem, do którego zaproszone zostały osoby chcące się podzielić wspomnieniami związanymi z bieżeństwem - wojennym uchodźstwem ludności, głównie prawosławnej, z zachodnich rubieży ówczesnego Imperium Rosyjskiego (w tym terenów Podlasia), jakie miało miejsce w 1915 roku. Ich opowieści ogniskowały się wokół kobiet: matek, ciotek, babć, prababć, sąsiadek. Ważny kontekst stanowiła książka Anety Prymaki-Oniszk "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy". Efektem projektu był spektakl pod tym samym tytułem, wyreżyserowany przez Michała Stankiewicza.

Struktura spektaklu, a przede wszystkim jego zawartość zależały od uczestniczek, od tego, co chciały wnieść do przedsięwzięcia, czym się podzielić z publicznością i w jaki sposób. Na tym polega istota teatru partycypacyjnego - mówi dr Katarzyna Niziołek, kuratorka projektu.

Dr Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, także kuratorka projektu, dodaje: - Ważnym tematem były też dla nas mechanizmy powstawania i przekazywania wspomnień. Chciałyśmy zaprosić uczestniczki i widzów nie tylko do przeżywania przeszłości, ale też zastanowienia się nad pracą pamięci.

"Bieżenki" pierwszy raz zaprezentowane zostały białostockiej i podlaskiej publiczności 8 czerwca 2018 roku. Właśnie z tego, premierowego wydarzenia, pochodzą zdjęcia pokazywane na wystawie.

Powstała także dokumentacja filmowa spektaklu, wykonana przez Marcina Góralskiego i Paulinę Tumiel-Góralską. Będzie ją można obejrzeć 22 listopada o godzinie 16.00 w ramach międzynarodowej konferencji "Borderland", również w UCK. Projekcji towarzyszyć będzie dyskusja. Zarówno na wystawę, jak i na projekcję filmową połączoną z dyskusją wstęp jest wolny.

Projekt "Bieżenki" zrealizowany został przez Pracownię Sztuki Społecznej, Zespół Badań Regionalnych UwB i Fundację Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis, dzięki wsparciu z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego oraz Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, w ramach XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Partnerem wydarzenia było Wydawnictwo Czarne.

(PW / Foto: Marcin Onufryjuk)

Wystawa i film w Uniwersyteckim Centrum Kultury; bezpłatnie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama