9°C pochmurno z przejaśnieniami

Wystawa o twórczości Floriana Czarnyszewicza

Kiedy: 2018-04-26 , godzina: 17:00 | Gdzie: Książnica Podlaska, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A

Kultura, Wystawa twórczości Floriana Czarnyszewicza - zdjęcie, fotografia

W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Białymstoku zapraszają na otwarcie wystawy: „Florian Czarnyszewicz – żołnierz, robotnik, pisarz, patriota polski”.

W programie wydarzenia zaplanowano wykład dr Diany Maksimiuk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, pt. „Losy moje szły poprzez dzieje ‘Nadberezyńców...’. O życiu i twórczości Floriana Czarnyszewicza”.

Dr Diana Maksimiuk przedstawi postać urodzonego w 1900 r. pod Bobrujskiem Floriana Czarnyszewicza, opowie m.in. o jego fascynacji ziemiami utraconymi dawnej Rzeczypospolitej, udziale w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., pobycie na Wileńszczyźnie, emigracji w 1924 r. do Argentyny i aktywności pisarskiej na obczyźnie, a także o braciach Autora „Nadberezyńców”, z których jeden został zamordowany przez bolszewików w czasie operacji antypolskiej NKWD.

Wystawa powstała we współpracy Biblioteki Polskiej im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”.

(26 kwietnia 2018 r., czwartek, o godz. 17.00 w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A)

Wystawę można oglądać w Galerii Parter do końca maja, w godz. 9.00 – 18.00. Wstęp wolny.

(Źródło i foto: KP/ oprac. Kalina)


Wystawa o twórczości Floriana Czarnyszewicza komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl