Wiadomości, Wyższej bonifikaty wykup gruntów Białymstoku będzie - zdjęcie, fotografia

Radni na dzisiejszej – zwołanej w trybie nadzwyczajnym – sesji Rady Miasta nie podjęli uchwały o 95 – procentowej bonifikacie na wykup gruntów po przekształceniu ich z prawa użytkowania wieczystego. Głosami radnych Koalicji Obywatelskiej projekt uchwały został skierowany do Komisji Infrastruktury.

Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, złożyli wniosek o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym. Przewodniczący Rady Miasta zwołał tę sesję na sobotę rano i wszyscy radni mieli zająć się projektem uchwały, w którym mowa była o podwyższeniu bonifikaty na wykup gruntów z wieczystego użytkowania w prawo własności.

Przypominamy, że zaledwie w miniony poniedziałek, 17 grudnia, głosami radnych Koalicji Obywatelskiej ustalono, że najwyższa bonifikata z tytułu przekształcenia gruntów miała wynieść 60 procent przy opłacie jednorazowej. Radni PiS składali poprawkę już wówczas, aby bonifikatę ustalić na poziomie 95 procent, ale została ona odrzucona głosami większościowego klubu KO. Radni PiS jednak próbowali dziś jeszcze raz przekonać większościowy klub, aby tę bonifikatę ustalić na wyższym poziomie, tak jak zrobiły to inne miasta w Polsce, między innymi Wrocław, ale przede wszystkim Warszawa, gdzie uchwałę w tej sprawie głosowano łącznie trzy razy, aby ostatecznie ustalić ją na poziomie 98 procent. Choć nie tylko, bo nawet lokalnie w innych powiatach bonifikaty ustalono na wyższym poziomie niż w Białymstoku.

- Tak niedawno radni powiatu białostockiego jednak taką uchwałę podjęli przyznając 98 proc. bonifikatę. Jakie to będzie traktowanie? W mieście Białystok będzie bonifikata 60 proc. Ja uważam, że powinniśmy jednak tę bonifikatę zrównać. My jako radni kierujemy się dobrem i wolą mieszkańców, którzy nas wybierają, którzy są w trudnej sytuacji finansowej – argumentował szef klubu radnych PiS, Henryk Dębowski.

- W chwili obecnej bonifikata od wykupu użytkowania wieczystego z gruntów Skarbu Państwa wynosi 60%. Rada Miasta pięć dni temu na takim samym poziomie ustaliła właśnie tę bonifikatę, po to, aby nie dzielić mieszkańców Białegostoku na lepszy i gorszy sort – to słowa Łukasza Prokoryma, z Koalicji Obywatelskiej, który mówił to jeszcze przed słowami radnego Dębowskiego.

Ostatecznie głosami radnych Koalicji Obywatelskiej projekt klubu radnych PiS o zwiększeniu bonifikaty za wykup gruntów na własność na poziomie 95 proc. został odesłany do Komisji Infrastruktury, co oznacza, że od nowego roku bonifikata zostanie utrzymana na poziomie tylko 60 proc. Natomiast już po sesji Rady Miasta, klub radnych Koalicji Obywatelskiej przesłał swoje stanowisko, które zamieszczamy w całości w załączniku bezpośrednio pod artykułem.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Wyższej bonifikaty na wykup gruntów w Białymstoku nie będzie komentarze opinie

  • gość 2018-12-22 17:44:47

    Oj Ci Białostoczanie wszystko łykną, nawet to że 60% to więcej od 98%. Warszawiacy nie łyknęli i mają bonifikatę 95% a też prezydent spróbował obniżyć. No cóż, ale u nas taka mentalność - zawsze podwiniętym ogonem, gotowi do płacenia. A niby tacy biedni...

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama