-4°C bezchmurnie

Z Białegostoku łatwo dojedziesz do sąsiedniej gminy. No, może poza Supraślem

Wiadomości, Białegostoku łatwo dojedziesz sąsiedniej gminy może Supraślem - zdjęcie, fotografia

Mieszkańcy gmin zewnętrznych Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF) mają do dyspozycji dobrze rozwiniętą sieć komunikacji publicznej – wynika z najnowszego „Raportu o stanie polskich miast”. Do pozostawienia samochodu zachęcać też może bliska odległość do przystanków autobusowych i kolejowych.

Białostocki Obszar Funkcjonalny znalazł się na trzecim miejscu wśród polskich Miejskich Obszarów Funkcjonalnych pod względem częstotliwości połączeń między gminami zewnętrznymi a głównym miastem. Okazuje się, że w BOF średnia liczba połączeń autobusowych w ciągu doby między poszczególnymi strefami a miastem, w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, to ponad 10. Średnia krajowa wynosi 7.

Co ważne, liczba połączeń jest podobna we wszystkich gminach strefy zewnętrznej Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. A to oznacza równomierny rozwój sieci transportu w całym regionie białostockim. BOF wyprzedzają jedynie MOF Konurbacji Górnośląskiej z 24 kursami komunikacji publicznej oraz MOF Rzeszowa z wszystkimi łącznie 12 połączeniami.

Mieszkańcy gmin Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego mają też dobry dostęp do przystanków. Ponad połowa z nich do przystanku autobusowego musi przejść mniej niż 640 m, a do kolejowego – mniej niż 960 m. Tymczasem w wielu innych aglomeracjach Polski średnia odległość do przystanków komunikacji zbiorowej wynosi ponad 2 km.

W skład Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego wchodzą: Białystok oraz 9 gmin należących do powiatu białostockiego (Choroszcz, Czarna Białostocka, Łapy, Supraśl, Wasilków, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Turośń Kościelna). Celem BOF jest m.in. pozyskiwanie środków zewnętrznych, funduszy krajowych i zagranicznych, na realizację wspólnych projektów i przedsięwzięć.

„Raport o stanie polskich miast” przygotował Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Więcej informacji znajduje się na stronie www.transport-publiczny.pl.

(Źródło i foto: białystok.pl/ oprac. Cezarion)

Z Białegostoku łatwo dojedziesz do sąsiedniej gminy. No, może poza Supraślem komentarze opinie

  • Adam - niezalogowany 2018-02-14 20:09:04

    Do Supraśla też łatwo i na zasadzie czystej działalności gospodarczej - pasażer płaci za bilet i jedzie. Mieszkańcy Supraśla nie finansują 3 firm komunikacyjnych prezydenta Białegostoku. Chcą, to niech na zasadzie czystej konkurencji jeżdżęą.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl