Piknik Europejski rozpoczął się punktualnie w niedzielne południe. Jednak już kilka minut po godzinie 13.00 parking w Skansenie w Jurowcach był zapełniony samochodami po brzegi, a pod każdym niemal płotem stały rowery. I trudno się dziwić, ponieważ dopisała fantastyczna pogoda, zaś praktycznie wszystkie atrakcje były dostępne dla mieszkańców bezpłatnie.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej stało się jednym wielkim miejscem pikniku. Niemal każdy kąt był zagospodarowany na stoiska, z których dobiegały jak nie smakowite zapachy, to muzyka, albo jak nie gadżety, to słodycze. Najwięcej frajdy miały chyba dzieci, ponieważ dla nich to był prawdziwy raj na ziemi. Dmuchańce, strzelanie z łuku, malowanie twarzy, miasteczko rowerowe, dmuchane kule, bańki mydlane, tańce. Dorosłemu aż ciężko było się połapać, ale dzieci szybko opanowały teren.

Takie atrakcje zapewnił Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w ramach Otwartych Dni Funduszy Europejskich oraz 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Każdy kto przyjechał do skansenu w niedzielę miał możliwość nie tylko skorzystania z licznych atrakcji, ale również była możliwość dowiedzenia się o fundusze, dotacje, zrealizowane inwestycje. Jeszcze inni mieli okazję skorzystać z bezpłatnych badań medycznych. Sam Marszałek Województwa Podlaskiego twierdzi, że po 15 latach w Unii Europejskiej mamy wiele powodów do dumy.

- Uważam, że jest dużo inwestycji takich, z których powinniśmy być dumni. Ale ja jestem szczególnie dumny z inwestycji, które powstały w wyniku pieniędzy z Unii Europejskiej, skonsumowanych przez przedsiębiorców. Bo silna gospodarka, to silny region, to silna Polska – mówił naszej redakcji Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Podkreślał znaczenie dużych, widocznych inwestycji, jak stadion miejski w Białymstoku, nowe placówki kultury, modernizacje szpitali, zakup autobusów, budowę dróg, czy linii kolejowych, aczkolwiek mówił, że wiele pieniędzy zostało zainwestowanych w ludzi i ich potrzeby.

- Są tak zwane środki miękkie, które są dedykowane dla osób wykluczonych, dla osób, które nie mogą sobie poradzić z obecną rzeczywistością. Ale też dla ludzi niepełnosprawnych, bo to też jest taka grupa ludzi, która potrzebuje pomocy i wsparcia i często tych środków namacalnie nie widać. To nie są inwestycje takie, które powstają, które widać, bo to są inwestycje w człowieka – dodał marszałek województwa.

I choćby z tej okazji warto było uświetnić imprezę. Dlatego też na przybyłych do Skansenu w Jurowcach czekał ogromny tort, który osobiście kroił i podawał mieszkańcom regionu marszałek Artur Kosicki. Życząc wraz z ministrem Krzysztofem Jurgielem dobrej zabawy wszystkim mieszkańcom. I zabawa była doskonała. Kiedy pytaliśmy opuszczających Skansen o ich wrażenia z imprezy, wszyscy chwalili wielość atrakcji, ale przede wszystkim świetną organizację.

- Wszystko się podobało. Wystarczy dzieci zapytać. Myślę, że taka impreza jest potrzebna, a urząd marszałkowski się pięknie postarał – mówiła mama trójki dzieci.

- Dużo atrakcji jest dla dzieci, ale i dla dorosłych. Mi najbardziej się podobało strzelanie z łuku. Bardzo fajny sposób przygotowania tego wszystkiego. Jest dużo stoisk – to już słowa mamy kilkuletniej Mai.

Otwarte Dni Funduszy Europejskich, których finał odbył się właśnie w niedzielę w skansenie w Jurowcach, zorganizowano w województwie podlaskim po raz szósty. Niebawem na naszych łamach będzie można zobaczyć filmową relację z tej imprezy.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Zabawa w Skansenie trwała kilka godzin. Marszałek podzielił tort dla mieszkańców komentarze opinie

  • gość 2019-05-13 22:43:23

    Niezły piknik. Wyborczy. Oczywiście za naszą kasę , a wszyscy poliycy pewnie jeszcze niezłą dniówkę przytulili.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama