Wiadomości, Zaczęło się! odwołanie decyzji środowiskowej odcinek Carpathii - zdjęcie, fotografia

Bardzo krótko można było cieszyć się z decyzji środowiskowej, jaka została wydana dla pierwszego odcinka Trasy Via Carpathia w województwie podlaskim. Kilka dni temu bowiem wpłynęło odwołanie od tego dokumentu złożone przez organizację ekologiczną. Rozpoczęcie budowy trasy zatem pewnie się opóźni.

Tuż przed długim sierpniowym weekendem Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała długo oczekiwaną decyzję środowiskową dla pierwszego w województwie podlaskim odcinka trasy Via Carpathia, czyli obejmującego fragment Choroszcz – Ploski wraz z budową odcinka drogi krajowej nr 65 Kudrycze – Kuriany – Grabówka. To była dobra wiadomość, ponieważ na tę arterię drogową mieszkańcy Podlasia czekają od wielu lat.

Jak można było się spodziewać, szybko pojawiła się jakaś organizacja ekologiczna, która nie zgodziła się z ustaleniami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku i złożyła odwołanie. To oznacza, że zgodnie z prawem, teraz trzeba będzie rozpatrzyć odwołanie Stowarzyszenia Zielona Osada. Bo to właśnie taka organizacja zaskarżyła wydaną decyzję dla odcinka najważniejszej arterii drogowej w województwie podlaskim.

„(…) Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku zawiadamia strony postępowania, że w dniu 2 września 2019 r. Stowarzyszenie Zielona Osada reprezentowane przez Panią Magdalenę Sztama wniosło odwołanie od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku z dnia 14 sierpnia 2019 r.” – pojawiło się obwieszczenie tej treści w Biuletynie Informacji Publicznej RDOŚ w Białymstoku.

Ta sytuacja powoduje w tej chwili tyle, że całą dokumentację trzeba było przesłać do rozpoznania Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska, który będzie musiał rozpatrzyć odwołanie złożone przez Stowarzyszenie Zielona Osada. Organizację, której strony internetowej nawet Google nie potrafi znaleźć. Z informacji ogólnodostępnych o tej organizacji udało nam się znaleźć tylko grupę na Facebooku, która zrzesza niewielu członków i jest mało aktywna. Od 11 listopada 2018 roku, czyli od momentu założenia tej grupy, pojawiło się raptem sześć wpisów – poza tym:

Grupa Zielona Osada Skrybicze powstała w celu ochrony całej Natury: ptaków, zwierząt, lasów, w szczególności dawnej Puszczy Błudowskiej w okolicy Skrybicz, a także ochrony wszelkich terenów zielonych wokół Białegostoku. Zapraszam wszystkich do dyskusji, do dzielenia się informacjami nt. gatunków chronionych ptaków, roślin i wszystkich zwierząt znajdujących się na wyżej wyminionym terenie” – napisała administratorka (pisownia oryginalna).

Można z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że w sprawie Via Carpathii pojawią się jeszcze inne organizacje zajmujące się ochroną środowiska i będą w związku z tym kolejne odwołania – jak to się dzieje praktycznie za każdym razem, kiedy w grę wchodzi duża inwestycja. A Via Carpathia niewątpliwie do takich należy. Swoją aktywność zaznaczyło już Greenpace, z którego śmieje się prawie cała Polska w związku z licznymi wpadkami. Ale ta organizacja zdążyła już wystosować petycję do ministra środowiska o wstrzymanie wszelkich procedur związanych z budową tej potrzebnej w naszym regionie drogi szybkiego ruchu. Nie widzi za to praktycznie katastrofy ekologicznej spowodowanej zrzutem ścieków z Warszawy, które właśnie dotarły do Morza Bałtyckiego przez co sprawą zainteresowała się Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku.

Wracając zaś do sprawy pierwszego odcinka trasy Via Carpathia nie wiadomo co się nie spodobało organizacji Zielona Osada, że postanowiła zaskarżyć decyzję środowiskową. W obwieszczeniu dyrektora RDOŚ nie jest to opisane, a żeby zapytać o cokolwiek, trzeba mieć kontakt z organizacją, którą ciężko znaleźć, skoro nawet Google nic o niej nie wie.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: GDDKiA)

Zaczęło się! Jest odwołanie od decyzji środowiskowej na odcinek Via Carpathii komentarze opinie

  • Wojciech - niezalogowany 2019-09-12 12:36:41

    Massssakra. Nie na darmo synek "Bolka", były europoseł PO (jak i reszta tej bandy) głosował w Parlamencie Europejskim przeciw tej arcyważnej inwestycji drogowej dla Wschodniej Polski i dla Europy.....

  • gość 2019-09-12 18:56:06

    Patologia... czego im się chronić zachciało?? niech więcej ginie ludzi na tej starej 19... Ploski przykład szczególny tam nie ma miesiąca jak ktoś nie zginie...

  • gość 2019-09-12 21:59:22

    Zastrzeżenia są nie do budowy drogi ale do jej przebiegu. Pani zapewne chciała by mieć międzynarodowy korytarz transportowy za domem? Do tego zbudowany na podstawie delikatnie mówiąc niepełnych danych środowiskowych i bez uwzględniania opinii społeczności lokalnej.

  • Kajmir - niezalogowany 2019-09-13 06:40:33

    Czy redakcja dostrzega różnicę między awarią a świadomym działaniem? Czy to przerasta wasze zdolności percepcyjne?

  • gość 2019-09-13 08:40:18

    Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, także żaden protest jej nie wstrzymuje. Można kontynuować pracę.

  • gość 2019-09-13 09:59:12

    Obca agentura ukryta w "zieonych " organizacjach zajmuje się legalnym sabotażem.

  • gość 2019-09-13 10:01:56

    Obca agentura ukryta w "zielonych " organizacjach zajmuje się legalnym sabotażem w Polsce. Może by tak wziąć przykład z działań niemieckiej policji, która krwawo spacyfikowała "zjelonych", którzy bronili ponad 1000-letniego lasu w Bawarii parę miesięcy temu?

  • gość 2019-09-13 12:41:51

    https://www.facebook.com/magdalena.z.brzozowska to ta opani, koleżanka pana Kosno Rafałka .Wszystko jasne .Zmieniła na face swoje dane.

  • gość 2019-09-13 12:42:25

    https://www.facebook.com/magdalena.z.brzozowska to ta opani, koleżanka pana Kosno Rafałka .Wszystko jasne .Zmieniła na face swoje dane.

  • gość 2019-09-13 22:36:51

    Niech się odwołają od wpuszczania ścieków do Wisły.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-15 07:05:32

    Odwołanie dotyczy Wyłącznie przebiegu trasy i to na 3 km odcinku od węzła Kurialny oraz wyboru wariantu od Kudrycz do Kurian W związku z czym pisze Pani NIE prawdę że protest dotyczy realizacji tak potrzebnej inwestycji !!! Jak tak można wprowadzać w błąd ? To jest dziennikarstwo ?

  • Gość - niezalogowany 2019-09-15 07:09:01

    Odwołanie dotyczy Wyłącznie przebiegu trasy i to na 3 km odcinku od węzła Kurialny oraz wyboru wariantu od Kudrycz do Kurian W związku z czym pisze Pani NIE prawdę że protest dotyczy realizacji tak potrzebnej inwestycji !!! Jak tak można wprowadzać w błąd ? To jest dziennikarstwo ?

  • Gość - niezalogowany 2019-09-15 07:39:33

    Temat śledzę od 10 lat Protest dotyczy DK 65 a więc niewielkiego fragmentu obwodnicy praktycznie nie wpływającego na Karpatkę. Poza tym dotyczy WYŁĄCZNIE jej przebiegu a nie realizacji. Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników.

  • gość 2019-09-15 10:02:00

    Skomentowałem pisząc prawdę WYJAŚNIAJĄC zagadnienie i niestety cenzury nie przeszło !!

  • Gość - niezalogowany 2019-09-15 10:58:03

    Jak zwykle przekupiona Pani Redaktor, nie doinformowana przez swoich agentów pisze NIEPRAWDĘ!!!!
    Otóż tak się składa, że miałem przyjemność czytać dokładnie wszystkie protesty Stowarzyszenia Zielonej Osady. I tu nie chodzi o blokadę Via Carpati, bo ona jest potrzebna i musi powstać!!! Chodzi o mały jej odłam. 13 km odcinek od miejscowości Kudrycze na Grabowkę. Gdzie ten mały odcinek w miejscowości Skryczicze dzieli wieś na pół, pozostawiając ludzi dosłownie odciętych od reszty świata. Czy jeśli wokół są pola i mnóstwo przestrzeni to jest NORMALNE??? Czy ktoś z Was pisząc ze jakieś Stowarzyszenie z tego żyje (co ni jak ma się do rzeczywistości) zastanowił się czy chciałby być odcięty od reszty sąsiadów, dostępu do gazu w przyszłości i mieć najbliższy zjazd 2 km i znów 2 km aby wjechać na pas drogowy gdzie obecnie zajmuje to 400m? Jeśli Państwo nie znacie szczegółów sprawy i problemów ludzi-tak, właśnie LUDZI!!! To nie wypowiadajcie się! Zapoznajcie się z problemem. Bo nikt S19 nie blokuje, wręcz przeciwnie!A Panią niedoinformowaną redaktor odsyłam do Akt protestów. Ten spór i tylko w tym miejscu trwa od 2004 roku. Więc zanim napisze Pani cokolwiek w tej kwestii proszę zapoznać się ze sprawą. Pisze Pani NIEPRAWDĘ!!!
    Pozdrawiam

  • Gość - niezalogowany 2019-09-15 10:59:28

    I ta nazywana Eko Sreko organizacja nie blokuje tego małego odcinka, odnogi S19-nie S19!!!! Ze względu na ptaszki jak Państwo piszecie, tylko ze względu na podzielenie miejscowości. Jeśli sa inne możliwości, właśnie ludziom powinno być lepiej jak sami piszecie!!! Zapewniam Was, ze każdy z Was walczyłby i nie chciałby aby do sąsiada gdzie teraz jest 100, 200 m, było 3,5 km. Bo nie każdego stać na helikoptery aby latać! Chyba, że rząd nam je rozda

  • Gość - niezalogowany 2019-09-15 10:59:41

    I ta nazywana Eko Sreko organizacja nie blokuje tego małego odcinka, odnogi S19-nie S19!!!! Ze względu na ptaszki jak Państwo piszecie, tylko ze względu na podzielenie miejscowości. Jeśli sa inne możliwości, właśnie ludziom powinno być lepiej jak sami piszecie!!! Zapewniam Was, ze każdy z Was walczyłby i nie chciałby aby do sąsiada gdzie teraz jest 100, 200 m, było 3,5 km. Bo nie każdego stać na helikoptery aby latać! Chyba, że rząd nam je rozda

  • Gość - niezalogowany 2019-09-15 17:35:48

    Jest Pani, Pani redaktor kompletnie niedoinformowana w temacie, ponieważ jest to już 2 decyzja Rdos, na drugi odcinek Via Carpatia! Budzi Pani ogromne wątpliwości swoją osobą i zapodawanymi informacjami. Kto jeszcze ma zaufanie do DDB?
    W podlaskim jest dokładnie taka sama sytuacja co przy budowie S7. Rządzący manipulowali przebiegami trasy w zależności od tego gdzie były ich ziemie....Tu jest dokładnie tak samo!
    Proponuję najpierw zaglądnąć do dokumentów zanim się cokolwiek napisze.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 10:02:20

    Co za kompletne bzdury!!!
    Tylko DDB nie znając faktów wyciąga swoje przekłamane wnioski.
    I poza tym znam to Stowarzyszenia i nie mają nic wspólnego z tak zwanymi „zielonymi” a już na pewno nie z Panem Rafałem Kosno.
    Pani Redaktor może sama się pofatygować i porozmawiać ze Stowarzyszeniem lub spojrzeć w Akta i poznać prawdę. Zamiast wprowadzać w błąd, ale ten typ tak ma. Czytając większość artykułów DDB choć trochę myślący człowiek sam wyciąga wnioski. Jak większość artykułów są nieprawdziwe.

  • Adam - niezalogowany 2019-09-16 14:37:03

    Jak zwykle ekoterroryści chcą mącić.Dla mnie jest skandalem,że blokują powstanie tak potrzebnej trasy.

  • Magdalena Sztam - niezalogowany 2019-09-16 22:02:28

    Pani Redaktor - jakim prawem manipuluje Pani informacją i pisze nieprawdę? Zarówno na mój temat jak i protestów mieszkańców, nazywając nas ekoterrorystami itp. Nawet w najmniejszym stopniu nie zapoznała się Pani z naszymi protestami, Aktami, dokumentami i informacją na temat działań naszego Stowarzyszenia. Wklejony został mały wycinek statutu Stowarzyszenia, który miał jedynie poprzeć nieprawdziwe informacje. Otóż od 2004 roku trwa walka o krótki fragnemt przebiegu trasy DK 65, dołączony niewiadomo z jakich powodów do Via Carpatii. Dokumenty są dostępne, wystarczy jedynie się pofatygować do urzędu lub do Stowarzyszenia i sprawdzić o co tak naprawdę trwa spór. Za każdym razem podkreślamy wagę powstanie Via Carpatii- S19. Pisze Pani publicznie nieprawdę! Wielokrotenie podkreślaliśmy, że w pełni popieramy tę inwestycję, a nasza walka na krótkim jej odcinku, czyli DK 65, jest nie jest oparta o ptaszki jak ktoś niedoinformowany pisze, a przede wszystkim o podzielenie miejscowości na pół i pozostawienie części mieszkańców odciętych od reszty. Najbliższy zjazd będzie wynosił 2 km, następne 2 km aby wyjechać, a obecnie zajmuje 400m. Podłączenie gazu zostanie zablokowane, dowóz dzieci do przedszkoli, szkół, ludzi do prac, zajmie o wiele więcej i na zawsze utrudni życie. Do najbliżeszego sąsiada odległość wynosi w linii prostej 100 m, a po wybudwaniu trasy wyniesie 4 km, ponieważ urząd nie uwzględnił innego rozwiąznia, o które postulowaliśmy. Nie wspomina Pani o tym, że od 5 lat mieszkańcy kilku wsi prosili o wariant nieprzecinający ich na pół, tylko aby omijał miejscowość, co zostało poparte stoma podpisami. Mowa jest tylko i wyłącznie o krótkim odcinku, dokładnie 13,5 km, dołączonym do Via Carpatia. Dlaczego takie informacje nie zostały zawarte w artykule? Jest Pani niewiarygodna. Nie jesteśmy żadnymi ekoterrostyami, nie mamy połączenia z Panem Rafałem Kosno jak i Greenpace, czy innymi federacjami. Bardzo proszę o sprostowanie pisma, ponieważ zależy nam aby ludzie mieli wiarygidne i rzetelne informacje.

  • Agnieszka Siewiereniuk Siewiereniuk 2019-09-16 23:47:36

    Niestety, nie znalazłam do Państwa nigdzie kontaktu, żadnego! Jak może Pani przeczytać, nawet Google nic o Waszym Stowarzyszeniu nie wie, ani tym bardziej o statucie. W żadnym zdaniu nie nazwałam Was ekoterrorystami ani niczym o czy Pani tu pisze. To pokazuje mi tylko, jak bardzo wychodzi tu przerost formy nad treścią. Poza tym decyzja środowiskowa nie jest decyzją o pozwoleniu na budowę. Aktywistka, nawet początkująca, powinna jednak o tym wiedzieć. To są podstawy elementarne

  • Magdalena Sztama - niezalogowany 2019-09-17 07:49:22

    Ośmiesza się Pani!
    „Przerost formy nad treścią”....właśnie!
    Najpierw należy się zapoznać z faktami, następnie tworzyć jakieś artykuły. To jest profesjonalne dziennikarstwo? Wprowadzając, manipulując społeczeństwem? Jak ludzie mogą Pani zaufać? Zresztą jest tyle negatywnych opinii na temat DDB, wiec i tu nic lepszego nie można było się spodziewać.
    Pozdrawiam

  • Gość - niezalogowany 2019-09-17 08:01:57

    Akurat redakcja DDB jest na tyle nie doinformowana, że opinia publiczna od dawna podważa artykuły. Nie przejmowałbym się tym co pisze Pani redaktor. Faktycznie można w aktach sprawdzić rzetelnie o co chodzi.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-17 09:06:17

    Ludzie, zrozumcie w końcu, ze to nie jest protest przeciwko S-19, a jej ODNOGI, która może przebiegać w innym miejscu!! Jak tak bardzo wam zależy na DK65, to co za różnica czy będzie przy tej wsi, czy przy drugiej? Przestańcie pluć jadem na prawo i lewo, a na pewno będzie się żyło lżej w tym państwie :) otwórzcie oczy i zastanówcie się, czy chcielibyście mieć 4 pasmowa drogę za oknem :) jak zwykle, niezmiennie od setek lat, w Polce człowiek człowiekowi wilkiem, a później zachodzicie w głowę, czemu tutaj społeczeństwo ma taką mentalność. Niech każdy najpierw zacznie od oceny samego siebie, a nie każdego dookoła, tylko dlatego, bo wybierając miejsce zamieszkania poza miastem, nie spodziewał się, ze będzie miał autostradę przy płocie!!

  • Agnieszka Siewiereniuk Siewiereniuk 2019-09-17 09:44:30

    Pani Magdaleno, zostanę przy swoim zdaniu. I jeszcze raz Pani tłumaczę - czym innym jest decyzja środowiskowa, a czym innym decyzja o pozwoleniu na budowę. Trolli internetowych od dawna przestałam się bać, więc ich zdaniem mam... może się Pani domyślić

  • Magdalena Sztama - niezalogowany 2019-09-17 10:50:13

    Raz jeszcze Pani Agnieszko proszę o rzetelne zapoznanie się z faktami, to tak nie dużo naprawdę i nie przekręcanie informacjami.
    Pozdrawiam

  • Magdalena Sztama - niezalogowany 2019-09-17 10:52:54

    Proszę więcej nie kłamać i nie manipulować, nie wprowadzać w błąd społeczeństwa!

  • Agnieszka Siewiereniuk Siewiereniuk 2019-09-17 10:56:09

    A ja jeszcze raz powtarzam - decyzja środowiskowa określa warunki dla środowiska wokół planowanej inwestycji, ale nie przebieg drogi! To elementarz

  • Magdalena Sztama - niezalogowany 2019-09-17 11:05:36

    Wiemy czym jest decyzja środowiskowa a czym jest pozwolenie na budowę jak i każdy kolejny krok. Natomiast Pani nie potrafi nawet poprawnie przepisać od czego jest odwołanie. Nie mówiąc o meritum sprawy, treści zawartych w proteście i całej reszcie. Skompromitowała się Pani po raz kolejny.
    Kończę tą bezproduktywną, nielogiczną konwersację, bo dalej nie wie Pani o czym jest temat!

  • Agnieszka Siewiereniuk Siewiereniuk 2019-09-17 11:19:12

    Proszę. Niech Pani przepisze jeszcze lepiej. Czekam http://bip.bialystok.rdos.gov.pl/files/obwieszczenia/149214/Obwieszczenie_RDOS_Bialystok_WOOS.420.65.2018.DK.pdf

  • Gość - niezalogowany 2019-09-17 11:29:01

    Jak zawsze- całe DDB, czego tu się można spodziewać? Każdy artykuł naciągany, informacje słabo pokrywające się z rzeczywistością. Ktoś kazał a może zapłacił za pisanie takich informacji? Kto wie?

  • gość 2019-09-17 11:39:36

    W końcu ktoś się zajął tą sprawą. Brawo Stowarzyszenie!

  • Agnieszka Siewiereniuk Siewiereniuk 2019-09-17 12:32:58

    Do gościa niezalogowanego. Każdy komentarz z tego numeru IP jest naciągany, treści słabo pokrywają się z ogólnodostępną wiedzą. Ktoś kazał napisać czy zapłacił za pisanie takich komentarzy? Kto wie?

  • Agnieszka Siewiereniuk Siewiereniuk 2019-09-17 12:36:40

    I jeszcze jedno Pani Magdaleno, vel Gościu niezalogowany - jako administrator strony widzę numer IP, więc proszę nie manipulować opinią czytelników. Słabo to wygląda, jeszcze słabiej, że robi to Pani tak nieudolnie, że aż żal patrzeć. Znalazła już Pani lepszy cytat z oficjalnego pisma ze strony BIP? To proszę wkleić. I jeszcze powiem więcej - inne Pani komentarze też widzę, nawet jeśli Pani się podpisze jako Gienek Bigos. Mówiłam, pewne rzeczy to elementarz

  • Magdalena Sztama - niezalogowany 2019-09-17 13:25:23

    Jeśli nie zaprzestanie Pani oskarżania mnie, oraz nie zaprzestanie szargania mojego dobrego imienia oraz podawania stanu faktycznego zgodnego z prawda uprzedzam wystąpię na drogę prawną!

  • Agnieszka Siewiereniuk Siewiereniuk 2019-09-17 14:21:13

    Bardzo proszę o podanie danych teleadresowych kierowanej przez Panią organizacji, ponieważ mam zamiar wystąpić na drogę prawną za szarganie mojego dobrego imienia oraz za szkalowanie kierowanej przeze mnie redakcji. Niestety, nigdzie w sieci nie ma żadnych danych o organizacji Zielona Osada i nie wiem, gdzie miałabym skierować pismo

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie