MOSP Białystok, Zaczyna zawsze marzeń - zdjęcie, fotografia

Życie sportowca nie jest łatwe. To godziny potu wylanego na treningach, masa wyrzeczeń, ogromna samodyscyplina, posłuszeństwo wobec trenerów, kontuzje, często brak życia prywatnego, stres przed każdymi zawodami i codzienne poprawianie mankamentów. Jednak wciąż wiele osób decyduje się iść tą drogą, ponieważ kieruje nimi pasja. Jeśli są wytrwali, odnoszą upragniony sukces, który zawsze zaczyna się od marzeń.

Swoje marzenia będą mogli teraz spełniać młodzi piłkarze z Białegostoku. Od niedawna jest realizowany program szkoleniowy Piłkarska Przyszłość z Lotosem, o którym informowaliśmy już wczoraj. Obecny przy podpisaniu umowy szef sponsoringu Grupy Lotos wspominał Kamila Stocha, którego uwielbiają Polacy jak kraj długi i szeroki. On miał okazję spełnić swoje marzenia, kiedy jako małe dziecko oglądał Adama Małysza i koniecznie chciał pójść w jego ślady. W skokach narciarskich Grupa Lotos realizuje swój program szkoleniowy od 2003 roku. Jak widać – przyniósł i spełnienie marzeń Kamilowi Stochowi, i upragnione medale oraz tytuły mistrzowskie.

Tak może być z piłkarzami, którzy właśnie zaczynają swoją karierę na szkolnych boiskach. Ci, którym zależy najbardziej, uczęszczają do szkółek i klubów piłkarskich. Ale póki co, tylko młodzi piłkarze trenujący w Miejskim Ośrodku Szkolenia Piłkarskiego, będą mieli szansę skorzystać z unikatowego programu szkoleniowego, jaki przygotowali najlepsi specjaliści. Piłkarska Przyszłość z Lotosem – bo tak się nazywa ten program – istnieje od 2012 roku. To kompleksowy projekt, który pozwala nie tylko na specyficzną formę treningów i szkoleń, ale pozwala na bieżąco śledzić postępy młodego sportowca, sprawdzać jego wydolność fizyczną czy w końcu monitorować na bieżąco stan zdrowia.

- Mamy tutaj do czynienia z ukształtowaną już siatką szkolenia, mamy do czynienia z klubem, który funkcjonuje tutaj już od lat i szkoli. My byśmy chcieli, żeby jak najwięcej wychowanków tego programu trafiało do piłki seniorskiej i do jak najlepszych klubów. Chcemy stworzyć im szansę na to, żeby mieli możliwość sprawdzenia się nawet za granicą, ale przede wszystkim grać w reprezentacji Polski. To jest oczywiście cel każdego tak naprawdę, kto zajmuje się szkoleniem młodzieży, bo w dzisiejszych czasach tylko ten największy sukces, na największych arenach, tak naprawdę ma znaczenie – mówi Tomasz Bocheński szefujący Akademii Piłkarskiej LG, która realizuje i odpowiada za program Piłkarska Przyszłość z Lotosem.

- Jeżeli jakiś chłopak ma talent, ale nie poprowadzimy go dobrze przygotowując i zwracając uwagę na mankamenty, to się nie rozwinie. A do tego muszą być bazy. Są przecież szkółki czy akademie, a mają dwa boiska. W tej chwili dużo idzie w dobrą stronę, bo już te nasze podstawowe kluby, np. Legia ma dwa boiska, ale Lech ma bardzo fajną akademię we Wronkach, Zagłębie Lublin ma u siebie, teraz w Szczecinie się buduje. To jest podstawa, żeby były warunki i nie sama piłka, bo ci chłopcy muszą się też uczyć – wyjaśniał Paweł Janas, szkoleniowiec i legenda naszej piłki kopanej.

Miejski Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego w Białymstoku jest w tej dobrej sytuacji, że ma świetną bazę szkoleniową. Brakuje tam jednak kilku rzeczy. Przede wszystkim obiekt trzeba odnowić. Szatnie są stare i wymagają remontu. Przydałoby się nowe ogrodzenie i piłkochwyty, czy nowe bramki. Na to środki są, zarówno w ministerstwie sportu, jak i w budżecie miasta. Tu jednak przeszkodą jest prezydent Białegostoku, który od dwóch lat nie chce uruchomić pieniędzy, aby dało się przeprowadzić niezbędne inwestycje i remonty. A bez tego uruchomienia, zamrożone są pieniądze w ministerstwie sportu. Zwłaszcza teraz, kiedy jest już oficjalnie podpisana umowa z Grupą Lotos i Akademią Piłkarską LG, program Piłkarska Przyszłość z Lotosem, daje ogromne możliwości dzieciom i młodzieży.

Tej młodzieży przybyło w ostatnich miesiącach. Do niedawna na obiektach Miejskiego Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego, który jako jedyny w Białymstoku posiada pełnowymiarowe boiska trawiaste i ze sztuczną nawierzchnią, trenowało około pół tysiąca młodych piłkarzy. W tej chwili liczba adeptów wzrosła do 650 dzieci. Niewykluczone, że potrzeba będzie jeszcze więcej terenu pod kolejne boiska. To jednak odległa przyszłość. Na razie zarówno trenerzy, jak i młodzi piłkarze muszą skupić się na programie szkoleniowym. Nad jego realizacją w Białymstoku czuwa Maciej Kudrycki, koordynator na województwo podlaskie programu Piłkarska Przyszłość z Lotosem.

- Program szkoleniowy jest bardzo dobry, realizujemy go od kilku miesięcy i mamy już pierwsze efekty. Zapraszam zatem do współpracy zdolnych i ambitnych trenerów, którzy nie boją się wyzwań. Szczególnie teraz warto dołączyć, bo jest już przygotowana cała baza i program, a w samym Miejskim Ośrodku Szkolenia Piłkarskiego wiele się zmieni na lepsze. Na pewno trzeba wiedzieć jedno – zapewnimy najlepsze warunki trenerskie i szkoleniowe w województwie podlaskim – powiedział naszej redakcji Maciej Kudrycki.

- Co tydzień, co dwa tygodnie wszystkie ośrodki, które są w programie, są wizytowane przez naszych skautów, którzy wypełniają formatki, na bieżąco monitorują zespoły i zawodników. To wszystko spływa do centralnego miejsca, gdzie zbierane są wszystkie informacje na temat zawodników, którzy są w poszczególnych ośrodkach. Są cztery osoby, które decydują o tym, na jakim poziomie są ci chłopcy i po upływie jakiegoś czasu są oni wysyłani do ekstraklasy i do najlepszych akademii w Polsce, albo za granicą – wyjaśniał Rafał Klug, członek zarządu Akademii Piłkarskiej LG, odpowiadający za skauting w programie Piłkarska Przyszłość z Lotosem.

Bo program ze wsparciem grupy Lotos obejmuje nie tylko szkolenia i monitoring postępów, ale także opiekuje się niejako młodym zawodnikiem. Chodzi o to, żeby nie został sam, kiedy zakończy już przygodę z piłką juniorską. Skauci czuwają nad tym i pomagają, aby trafił do najlepszych klubów w Polsce lub za granicą. To w końcu dalszy etap rozwoju i wyszkolenia takiego piłkarza.

Dziś wielu adeptów piłki nożnej w Białymstoku ma nadzieję, że zagra kiedyś w pierwszym składzie w Jagiellonii Białystok. Możliwe, że tak się stanie, ponieważ w tej chwili Jagiellończycy to głównie piłkarze nie tylko spoza Białegostoku, ale nawet i spoza kraju. Wspominał o tym, obecny kibic i przyjaciel MOSP-u w Białymstoku, Tadeusz Arłukowicz. Podkreślał, że gorąco kibicuje temu projektowi.

- Kiedy w 1989 roku Jagiellonia grała w finale z Legią, na boisku w Olsztynie, w pierwszym składzie był tylko jeden piłkarz z importu – Leszczyk. Teraz, drużyna rywalizująca z Legią to zespół obcokrajowców, bez udziału białostoczan. Dlatego bardzo kibicuje temu projektowi, który powinien wzmocnić MOSP, niezwykle utytułowane stowarzyszenie, którego wychowankiem jest przecież reprezentant kraju, Damian Kądzior. Wierzę, ze dzięki współpracy z grupą Lotos, za kilka lat, to właśnie piłkarze wyszkoleni przy Świętokrzyskiej, będą stanowili o sile białostockiej piłki – powiedział Tadeusz Arłukowicz.

Swoich wychowanków wspominał również prezes Miejskiego Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego – Stanisław Bańkowski, który szkoli piłkarską młodzież w Białymstoku od około 20 lat. Zresztą z dużymi sukcesami.

- O tych, co mogę powiedzieć, to Damian Kądzior, Drągowski, Sandomierski, teraz w Widzewie w pierwszej lidze dużo gra Falon, Fiedziukiewicz, i wielu, wielu innych. To jest plejada grających w pierwszej i drugich ligach – wyliczał prezes Bańkowski.

Umowa podpisana z Grupą Lotos obowiązywać będzie na razie trzy lata. Później może zostać przedłużona, choć wiele zależeć będzie od postępów i wyników szkoleniowych. Młodzi piłkarze otrzymają pomoc w wyjazdach na obozy sportowe, najlepsi prawdopodobnie otrzymają też stypendia, które mają zachęcić do dalszej ciężkiej pracy. Sam program został został przygotowany przez Grupę Lotos. Od teraz szkoleni na nim są także piłkarze z Białegostoku zrzeszeni w Miejskim Ośrodku Szkolenia Piłkarskiego. Część z nich z pewnością spełni swoje marzenia o wielkiej piłce na najsłynniejszych stadionach. 

Nagranie z całego wydarzenia, jakie odbyło się 16 maja 2018 roku w Białymstoku można obejrzeć TUTAJ

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Zaczyna się zawsze od marzeń komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama