Zagraniczni wolontariusze zapraszają na flash mob

Wiadomości, Zagraniczni wolontariusze zapraszają flash - zdjęcie, fotografia
MAJ 09
Białystok godz: 17:00

Od oleju smażonego – do świata czystego, takie hasło wybrali zagraniczni wolontariusze, którzy zapraszają białostoczan na flash mob. W dniu 9 maja, w centrum Białegostoku w godz. 17.00 – 18.30 będzie można spotkać nietypowy pochód. Wydarzenie organizowane jest w ramach akcji prowadzonych przez Stowarzyszenia Międzynarodowej i Międzykulturowej Wymiany ANAWOJ i przypomina nie tylko o ekologicznym podejściu do życia.

Wolontariusze zauważyli, że Podlasianie wprawdzie dbają o środowisko, ale o recyklingu oleju spożywczego – mało kto słyszał. W ich krajach, w kuchniach przeważnie stoi dodatkowa butelka na przesmażony, zużyty olej, dlatego młodzi ludzie postanowili przypomnieć jak ważne jest dbanie o takie szczegóły. Przecież deklarujemy segregację śmieci? Prawie wszyscy! Tak, owszem, znamy widoki monstrualnych gór śmieci, ale czy zastanawiamy się, jak na środowisko na wpływa zużyty olej? Przecież dobra kuchnia nie istnieje bez oleju! Co się z nim dzieje, gdy nie trafia do naszych żołądków?

W zależności od rodzaju używamy oleju do smażenia, do sosów, jako składnik ulubionej sałatki. I o ile domowe gotowanie przynosi małe ilości zużytego oleju, o tyle w lokalu gastronomicznym jego ilość jest dużo większa. Zgodnie z prawem restauracje muszą zainteresować się utylizacją oleju, ale co z tą ilością, którą zużywamy w naszych domach? Czy wlewanie oleju do zlewu jest  dobre i bezpieczne? Cóż… Nie za bardzo!

Do wyrzucenia jest każdy olej, na którym wytworzyła się piana. Tak samo należy postąpić z tym, który ściemniał i nieprzyjemnie pachnie, dymi i nie wrze po podgrzaniu. W domowych warunkach wystarczy pozwolić olejowi ostygnąć, a następnie przelać go do naczynia, dokładnie zamknąć (dobrym rozwiązaniem może być butelka) i wyrzucić. Możemy także wygospodarować większy pojemnik.

Warto pamiętać, że gorącego oleju nie można wlewać do kanalizacji, np. zlewu lub toalety, bo kiedy ostygnie, stanie się twardy i może zapchać rury. Pamiętajmy też o tym, że nawet jeżeli „zalejemy” tłuszcz płynem do mycia naczyń to detergent w płynie wprawdzie rozbije tłuszcz na mniejsze cząstki, lecz wciąż spore ilości trafią do rur. I jest spora szansa na jej zatkanie. Dlatego przypominamy czego powinno się unikać:

– wylewania zużytych tłuszczów do zlewu czy toalety,

– wylewania na kompost (w domowych warunkach olej się nie rozłoży w kompoście a raczej doprowadzi do tego, że kompost przegnije i się zepsuje),

– wylewania bezpośrednio do śmietnika,

– wyrzucania do śmietnika w formie płynnej w nieoznaczonym pojemniku.

Co w takim razie innego możemy zrobić ze zużytym tłuszczem kuchennym? Ponownie wykorzystać. Jeżeli nasz olej jest jeszcze w dobrym stanie i planujemy użyć go ponownie, to:

– smażmy tak, by uniknąć palenia tłuszczu,

– nie mieszamy ze sobą różnych tłuszczów

– po każdym użyciu przecedzamy użyty tłuszcz (na przykład przez filtr do kawy) i  tak eliminujemy  jedzenie, które mogło w nim pozostać i powodować psucie,

- warto przelać olej do szczelnie zamykanego pojemnika i przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. To przedłuży jego użyteczność i spowolni jełczenie;

– warto pamiętać, że z każdym użyciem oleju jego jakość się obniża ,

– zawsze przed ponownym użyciem trzeba sprawdzić, najlepiej wąchając, czy tłuszcz się nie zepsuł czyli nie zjełczał.

Zużyte tłuszcze kuchenne można wykorzystać nie tylko w kuchni. Jest mnóstwo kreatywnych sposobów na to, aby spożytkować te na których nie chcemy już smażyć.

można z nich zrobić domowe mydło; lampkę olejną; płyn do golenia; smarowidło do konserwowania łopaty (całkiem sporo pomysłów znajdziemy w Internecie).

Zużyte tłuszcze kuchenne możemy też oddać do przetworzenia, bo potrafią nawet napędzać pojazdy. Jeżeli jesteśmy świadomi, wrażliwi i poważnie myślimy o przyszłości naszego najbliższego środowiska – szukamy PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

To miejsce, które funkcjonuje w każdej polskiej gminie. Mieszkańcy mogą nieodpłatnie oddawać selektywnie zebrane odpady. Przyjmowane są tam śmieci, których nie możemy wyrzucić do kontenera na odpady segregowane pod naszym domem np. zbite talerze, cegły, pobite lustra, albo przesmażony olej. Olej lub oliwę po smażeniu powinniśmy zlewać do słoika lub butelki, a następnie oddawać go właśnie do PSZOKów.

Najprostszym sposobem jest niewyrzucanie pustej butelki po oleju (niezależnie od tego czy kupujemy olej w plastiku czy w szkle) i zlewanie resztek tłuszczu z nowego opakowania do starego. W Twojej kuchennej szafce mogłyby stać dwie butelki z olejem: jedna ze świeżym i druga – z zużytym. Kiedy ta ze zlewkami się napełni zawozimy do PSZOKu lub do Moblinego Punktu Odbioru Odpadów i już. Po sprawie.

Planeta nam kiedyś podziękuję, a teraz… my dziękujemy i namawiamy do prześledzenie drogi naszego domowego oleju.

(BL/ Foto: bialystok.pl)

Zagraniczni wolontariusze zapraszają na flash mob komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama