-4°C bezchmurnie

Zakończyło się literackie święto w Książnicy Podlaskiej

Kultura, Zakończyło literackie święto Książnicy Podlaskiej - zdjęcie, fotografia

Setki miłośników książek, dorosłych i dzieci, odwiedziły Książnicę Podlaską podczas II edycji Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. Były warsztaty, wystawy, Sejmik Poetycki i niezwykli goście, a wśród nich autorzy nominowani do tegorocznej Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

Pierwszy dzień festiwalu, w znacznej mierze poświęcony był najmłodszym czytelnikom. W sumie ponad 350 dzieci wzięło udział w warsztatach, prowadzonych przez autorki literatury dziecięcej - Elżbietą Janikowską i Agnieszkę Suchowierską oraz aktorów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki – Bernarda Banię i Katarzynę Siergiej.

Warsztatom towarzyszyła wystawa prac pokonkursowych „Klasyczne bajki w komiksie" II edycji międzyszkolnego konkursu literacko-plastycznego.

Piątkowy wieczór zgromadził w auli Książnicy Podlaskiej, fanów twórczości Ignacego Karpowicza. Laureat Paszportu „Polityki”, czterokrotny finalista Nagrody Literackiej Nike i czterokrotny laureat Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego mówił o swojej najnowszej powieści „Miłość”.

Drugi festiwalowy dzień rozpoczął się wernisażem wystawy „Granie słów”, autorstwa rysownika Pawła Jarońskiego. W Galerii Parter można też było obejrzeć wystawę książek, wydanych w 2017 roku w województwie podlaskim oraz publikacje autorów związanych z Podlasiem, przygotowaną przez Andrzeja Kalinowskiego z Fundacji Sąsiedzi, będącej współorganizatorem festiwalu.

Nowością tegorocznej edycji festiwalu był Sejmik Poetycki – panel dyskusyjny z udziałem kilkudziesięciu poetów z Podlasia, poprowadził literaturoznawca, prof. Dariusz Kulesza. Uczestnicy spotkania próbowali m. in. znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki jest stan poezji w naszym mieście i regionie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się sobotnie spotkania autorskie. Ornitolog, podróżnik i autor wielu książek o zwierzętach, Andrzej Kruszewicz opowiedział o swojej najnowszej publikacji „Hipokryzja”, w której porusza temat traktowania zwierząt.

O fenomenie Białowieży i silnych kobietach, jak Simona Kossak czy Wanda Rutkiewicz mówiła Anna Kamińska, dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego – w 2016 roku oraz w tegorocznej edycji za książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej".

Festiwal zakończyło spotkanie z dziennikarzem, publicystą, autorem kilkunastu książek, Szymonem Hołownią, który opowiedział o początkach swojej pisarskiej kariery i kondycji Kościoła.

Festiwal „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie” powoli wpisuje się w kalendarz literackich imprez Białegostoku, prezentując literacko–wydawniczą mapę Podlasia i promując lokalną literaturę. W ciągu dwóch dni Książnicę odwiedziło blisko tysiąc osób. Organizatorzy już myślą o kolejnej, trzeciej edycji.

(Źródło: KP/ oprac. Kalina/ Foto: wrotapodlasia.pl)

Zakończyło się literackie święto w Książnicy Podlaskiej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl