Zarząd województwa podlaskiego przekazał ponad 4 mln złotych na badania rozwojowe

Gospodarka, Zarząd województwa podlaskiego przekazał ponad złotych badania rozwojowe - zdjęcie, fotografia

Decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego pięć podlaskich przedsiębiorstw otrzyma wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Unijną dotację firmy przeznaczą na badania rozwojowe, które docelowo zwiększą ich konkurencyjność na rynku i uatrakcyjnią ofertę dzięki innowacyjnej produkcji.

Firma IWET produkująca implanty weterynaryjne przeprowadzi badania w celu opracowania nowej wersji swoich produktów, których cechy i parametry funkcjonalne zostaną oparte o zakupiony przez firmę patent. Realizacja umożliwi przedsiębiorstwu wykonanie prototypów asortymentu nowych wyrobów i narzędzi do ich wszczepiania. Zostaną przebadanie w warunkach laboratoryjnych i rzeczywistych. Wartość projektu: 1,2 mln zł. Dofinansowanie z RPOWP: 681 tys. zł.

Firma KarT z branży obróbki metali i tworzyw także zrealizuje badania na wykonanie prototypów nowych wyrobów oraz narzędzi do ich wykonania. Opracowany w wyniku przeprowadzonych prac B+R nowy produkt będzie przeznaczony dla branży elektronicznej i elektrotechnicznej. Zostanie wdrożony do bieżącej oferty firmy. Wartość projektu: 270 tys. zł. Dotacja z RPOWP: 96 tys. zł.

Nowe obręcze kół rowerowych i wózków inwalidzkich

Badania przeprowadzi również firma Pare, która zrealizuje dwa projekty. W ramach pierwszego firma zakupi aparaturę badawczą i odpowiednio wyposaży swój dział badawczo-rozwojowy. Wartość tego projektu to 971 tys. zł, dofinansowanie z RPOWP 553 tys. zł. Drugi projekt dotyczy opracowania innowacyjnych produktów z kompozytów węglowych - obręczy kół rowerowych oraz obręczy do aktywnego wózka inwalidzkiego. Nowe produkty umożliwią firmie wejście na rynek producentów części rowerowych i wózków inwalidzkich. Wartość tego projektu to 1,5 mln zł, dotacja z RPOWP wynosi milion złotych.

Udoskonalanie produktów

Spółka Beesset zrealizuje z kolei badania w celu zaprojektowania i wdrożenia ułatwienia rozwiązań związanych z płatnościami oraz powiązaną z nimi informacją pasażerską w Transporcie Publicznym. Wartość projektu: 2,5 mln zł. Dofinansowanie z RPOWP: 1,5 mln zł.

Spółka Przedsiębiorstwo Komunalne planuje z kolei utworzenie zaplecza badawczo-rozwojowego w celu opracowania nowego, innowacyjnego i ekologicznego wyrobu betonowego. Fibrobeton, nazywany również włóknobetonem, jest materiałem z tzw. zbrojeniem rozproszonym, ponieważ umieszczone w nim włókna stanowią element zbrojeniowy. Zastosowanie takiej technologii umożliwi poprawę parametrów fizycznych wyrobu w porównaniu z wyrobami żelbetowymi.  Wartość projektu: 475 tys. zł. Dofinansowanie z RPOWP: 193 tys. zł.

(Źródło i foto: wrotapodlasia.pl/ oprac. Cezarion)

Zarząd województwa podlaskiego przekazał ponad 4 mln złotych na badania rozwojowe komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama