Wiadomości, Zatrzymania kontrabanda kradzione - zdjęcie, fotografia

Jak wynika z komunikatów otrzymanych przez naszą redakcję, ostatnie dni były intensywne dla podlaskich funkcjonariuszy straży granicznej, a przy tym owocne. Na terenie naszego województwa mieli do czynienia zarówno z nielegalnym przekraczaniem granicy, jak i próbą przewiezienia nielegalnych papierosów czy przejechania kradzionym samochodem.

Mjr SG Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, przekazała nam, że w poniedziałek, 8 lipca, funkcjonariusze z Placówki SG w Kuźnicy zatrzymali obywatela Rosji narodowości czeczeńskiej, poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania.

Do odprawy granicznej na wyjazd z naszego kraju zgłosił się obywatel Rosji. W czasie kontroli dokumentów funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna figuruje w dostępnych bazach danych jako osoba poszukiwana przez włoski wymiar sprawiedliwości w celu aresztowania i przekazania lub ekstradycji. Cudzoziemiec był poszukiwany za ułatwianie nielegalnego przekroczenia granicy włoskiej i udział w zorganizowanej grupie przestępczej - informuje Katarzyna Zdanowicz.

36-letniego obywatela Rosji zatrzymano. Po sporządzeniu wymaganej dokumentacji cudzoziemca przekazano policji w Sokółce.

Tego samego dnia funkcjonariusze z Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych zatrzymali dwóch obywateli Iranu, którzy przekroczyli granicę państwa wbrew przepisom przez tzw. zieloną granicę. z Białorusi do Polski.

Informację o prawdopodobnym nielegalnym przekroczeniu granicy naszego państwa otrzymaliśmy od strony białoruskiej - relacjonuje mjr Zdanowicz. - Patrolujący granicę funkcjonariusze straży granicznej natychmiast udali się we wskazane miejsce. Na pasie drogi granicznej ujawniono ślady nielegalnego przekroczenia granicy przez dwie osoby. Do prowadzonych działań zaangażowano również psa z przewodnikiem.

Po około trzech godzinach poszukiwań, znaleziono sprawców przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom - ukrywali się w lesie. Ustalono, iż są to obywatele Iranu. Cudzoziemcy przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Planowali dotrzeć do Niemiec. 22- i 23-letni mężczyźni następnego dnia zostali przekazani stronie białoruskiej.

Z kolei we wtorek funkcjonariusze z Placówki SG w Augustowie, współdziałając z funkcjonariuszami Wydziału Zabezpieczenia Działań, zatrzymali do kontroli dwa pojazdy. Podczas prowadzonych czynności zaczęli podejrzewać, że w samochodach mogą być ukryte papierosy bez polskich znaków akcyzy. Auta Land Rover i Opel Zafira skierowano do szczegółowej kontroli. W trakcie sprawdzenia pojazdów okazało się, że znajdują się w nich specjalnie skonstruowane skrytki, w których ukryte są nielegalne papierosy. Mundurowi znaleźli w sumie ponad 5,5 tys. paczek papierosów różnych marek. Szacunkowa wartość zabezpieczonej kontrabandy wynosi ponad 77 tys. zł.

Do przewożonych nielegalnych wyrobów tytoniowych przyznali się dwaj kierowcy - obywatele Litwy. 47- i 28-letni mężczyźni otrzymali zarzuty z kodeksu karnego skarbowego. Jako dowód w sprawie zatrzymano również Land Rovera z 1999 r. wartego 7 tys. zł. i Opla Zafirę z 2005 r. wartego 11 tys. zł. Nielegalny towar po wykonaniu niezbędnych czynności zostanie przekazany do Urzędu Celno-Skarbowego w Suwałkach.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Augustowie, współdziałając z funkcjonariuszami z Placówki SG w Rutce - Tartak, odzyskali także roczne Volvo XC 60 T5.

Auto zatrzymano do kontroli w Augustowie. Okazało się, że kontrolowany samochód figuruje w dostępnych bazach danych jako poszukiwany przez niemieckie służby. Szacunkowa wartość pojazdu wynosi 190 tys. zł. Kierowca, 30-letni obywatel Rosji, oświadczył, że o dostarczenie samochodu na Litwę poprosił go znajomy. Kierowcę wraz pojazdem po sporządzeniu niezbędnej dokumentacji przekazano policjantom.

W pierwszym półroczu tego roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali w sumie 54 pojazdy o szacunkowej wartości ponad 3,7 mln. zł.

(Oprac. P. Walczak / Źródło i foto: POSG)

Zatrzymania, kontrabanda i kradzione auto komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama