Zatrzymano byłego burmistrza i trzech prezesów. Używali Sokół Sokółka by wyłudzić co najmniej 700 ty

Sport, Zatrzymano byłego burmistrza trzech prezesów Używali Sokół Sokółka wyłudzić najmniej - zdjęcie, fotografia

Trzej byli prezesi ks. Sokół Sokółka, Maciej G., Tomasz G., Zdzisław S., a także były burmistrz miasta Sokółka Stanisław M. zostali zatrzymani na polecenie suwalskiej prokuratury. Chodzi o wyłudzenie i zawłaszczenie dotacji, które Sokół otrzymał w latach 2008-2012. Choć oficjalnie mówi się o wyłudzeniu 700 tysięcy złotych, to ta kwota może wynosić nawet 1,2 miliona. Przed prokuraturą stanął także Łukasz T., były piłkarz Sokoła, który miał podrabiać podpisy.

Stanisław M. usłyszał zarzut, że jako burmistrz w latach 2008-2012 nie dopełnił obowiązków i działał na szkodę gminy jednocześnie przysparzając korzyści majątkowych klubowi. Przy wnioskach o dotacje dokumentacja za każdym razem była niekompletna i pełna uchybień, a do tego klub twierdził, że ma fundusze na wkład własny, choć wcale go nie miał. Dlatego też trzech byłych prezesów usłyszało zarzuty wyłudzenia dotacji i oszustwa. Stanisławowi M. grozi do 10 lat więzienia, a byłym prezesom do 8 lat.

Łukasz T. były piłkarz i pracownik Sokoła miał podrabiać podpisy na wydatki klubowe takie jak zakup strojów, odbiór strojów z pralni, a także pieniądze za mecze. Zawodnicy bowiem mieli dostawać pieniądze ze mecze i strzelone bramki. Pieniędzy tych nigdy nie zobaczyli, choć ich podpisy widnieją na pokwitowaniach.

- Grałem w Sokole krótko, parę miesięcy i nawet nie wiedziałem, że cokolwiek mieli nam płacić – mówił nam jeden z piłkarzy, który woli pozostać anonimowy. – Dopiero kiedy wezwali mnie na przesłuchanie jako świadka dowiedziałem się, że mieliśmy dostawać kasę za mecze i że są pokwitowania z moim podrobionym podpisem.

Łukaszowi T. grozi do pięciu lat więzienia. W związku z zarzutami prokuratura zabezpieczyła mienie byłego burmistrza oraz dwóch prezesów – na ich nieruchomościach została ustanowiona hipoteka. Zastosowano także poręczenia majątkowe rzędu 10-20 tys. zł. Wszyscy, którzy usłyszeli zarzuty mają dozory policyjne oraz zakaz opuszczania kraju. Jeden z mężczyzn miał częściowo przyznać się do zarzutów.

Prokuratura informuje, że sprawa jest bardzo rozwojowa i że czterech zatrzymanych mężczyzn to nie wszyscy podejrzani. A kwota wyłudzenia może być o wiele większa.

W sezonie 2009-2010 Sokół Sokółka był w bardzo dobrej formie. Wygrywali mecz za meczem i awansowali do II ligi. W następnym sezonie "coś się popsuło". Klub przegrywał jeden mecz za drugim i to bardzo wieloma punktami, a do tego nawet na własnym boisku. Zawodnicy zaczęli odchodzić z drużyny, a potem odeszli także kibice i na trybunach można było zobaczyć jedynie 15-30 osób. Po 16 kolejkach Sokół wycofał się z rozgrywek. Po przygodzie z II ligą klub został z ogromnymi długami.

(Edward Horsztyński/ Foto: pixabay.com/ soccer-net)

Zatrzymano byłego burmistrza i trzech prezesów. Używali Sokół Sokółka by wyłudzić co najmniej 700 ty komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama