Zmierzch prasy, lokalne dzienniki słabną, czytelnictwo książek też nie wzrasta

Styl życia, Zmierzch prasy lokalne dzienniki słabną czytelnictwo książek wzrasta - zdjęcie, fotografia

Gazety, w tradycyjnej, drukowanej formie odchodzą do lamusa. Tendencja spadków nakładów i sprzedaży pogłębia się od lat, ale obecnie wydaje się, że kryzys wydawniczy osiągnął apogeum. W dużej mierze odczuwają go dzienniki lokalne i regionalne. Jak długo wydawcy będą jeszcze tkwić w "papierze"? Jeśli zaś chodzi o książki, to wiadomość jest i dobra, i zła. Najpierw ta pierwsza: czytelnictwo pozostaje od kilku lat na stabilnym, podobnym poziomie. Druga: jego poziom jest znacznie niższy niż w pierwszej dekadzie XXI wieku.

Branżowy portal Wirtualne Media opublikował w tym miesiącu raport, że wszystkie regionalne i lokalne dzienniki odnotowały spadki sprzedaży. W kraju najchętniej z tej grupy kupowana jest Gazeta Pomorska, której przeciętna sprzedaż w sierpniu 2019 wyniosła blisko 25 tysięcy egzemplarzy (średni jednorazowy nakład to niewiele ponad 29 tys.). Na szarym końcu znalazły się: znany głównie w Białymstoku i okolicach Kurier Poranny i szerzej w Podlaskiem Gazeta Współczesna. Pierwszy z tych tytułów zanotował średni nakład w liczbie 4 899, a sprzedaż na poziomie 3 566; dynamika rok to roku to -9,90 proc. Gorzej sprzedawały się jedynie Kurier Lubelski i Polska Metropolia Warszawska. Tuż przed Porannym uplasowała się Gazeta Współczesna, notując największy procentowy spadek sposród wszystkich regionalnych i lokalnych dzienników - w sierpniu 2019 wyniósł on -19,54 proc. w porównaniu do sierpnia 2018 r. (średni nakład - 5 349, sprzedaż - 3 603). Za to według serwisu Wirtualnemedia.pl w sierpniu 2019 wszystkie dzienniki zanotowały wzrosty średniej sprzedaży ogółem względem lipca tego roku (w notowaniu uwzględniono 24 tytuły).

Dane te nie oznaczają jednak, że Polacy odchodzą od kupowania gazet w ogóle. Bo np. wzrosła sprzedaż takich magazynów, jak CKM, Poradnik Domowy, Twój Styl, Zwierciadło, Wysokie Obcasy Extra, Viva czy Tygodnik Powszechny. To jednak perełki w spadkowym trendzie. Największe, kilkusettysięczne nakłady osiąga prasa kolorowa, nie wydawana codziennie - tygodniki z programami telewizyjnymi, lifestylowe, luksusowe. Wiele z nich pewnie utrzyma się i będzie dostępna w salonach prasowych znacznie dłużej niż prasa codzienna. Ta w wersji papierowej odchodzi i pod względem informacyjnym już dawno przeniosła się do internetu. Wydawcy trzymają ją jeszcze, bo to jednak forma utrzymania prestiżu, choć grono czytelników zmniejsza się lawinowo, ograniczając do osób kupujących "papier" z przyzwyczajenia i do prenumeratorów w szkołach czy urzędach.

Czytelnictwo zresztą, jeśli pominiemy internet, nie ma się za dobrze. Jak podaje Biblioteka Narodowa, w 2018 czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 proc. respondentów, a choćby w 2000 r. - 54 proc., w 2002 r. - 56 proc., w 2004 r. - 58 proc.

Podstawowe wskaźniki czytelnictwa są stabilne. W dłuższej perspektywie czasowej widać, że deklaracje czytania książek (co najmniej jednej i co najmniej siedmiu w ciągu roku) wyraźnie spadły w latach 2004-2008. To, że zainteresowanie czytaniem książek nie rośnie, ma zapewne wiele przyczyn; należą do nich m.in. style życia i sposoby spędzania czasu wolnego, popularyzacja rozrywki cyfrowej, niewielkie przełożenie czytania książek w dorosłym życiu na powodzenie na rynku pracy, a także fakt, że za sprawą przemian w dziedzinie technologii komunikacji książki nie są dziś jedynym źródłem wiedzy i informacji - analizuje Biblioteka Narodowa.

Tylko 9 proc. osób zadeklarowało, że w 2018 r. przeczytało więcej niż siedem książek. Największy odsetek Polaków, którzy odpowiedzieli, że w ogóle nie czytali książek, było w grupie 60+. Wśród osób w wieku 15 - 24 lata 45 proc. stwierdziło, że w ciagu roku nie sięgnęło po żadną książkę. Autorzy publikacji Biblioteki Narodowej stwierdzają, że wśród młodszych osób jest najwięcej czytelników książek, do tego czytających z  większą intensywnością. Można przypuszczać, że po ustaniu obowiązku szkolnego czytać książki będą ci, którzy nauczyli się to lubić.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Zmierzch prasy, lokalne dzienniki słabną, czytelnictwo książek też nie wzrasta komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama