10°C rozproszone chmury

Znów będą potrzebne pieniądze na BPN-T?

Białostocki Park Naukowo – Technologiczny został oddany do użytku zaledwie kilka lat temu. Niestety, liczba niedoróbek i błędów, jakie zostały popełnione przy tej inwestycji jest porażająca. Niebawem znów będą potrzebne pieniądze na remont, bo wnętrze obiektu wskazuje wyraźnie na takie potrzeby.

Budowa Białostockiego Parku Naukowo – Technologicznego kosztowała blisko 170 mln zł. Z tego około 90 milionów wyniosło dofinansowanie unijne. Z tym, że koszty budowy do chwili obecnej wzrosły i to znacznie, z uwagi na konieczność dokonania licznych poprawek, a także instalacji, których nie przewidziano w pierwotnym projekcie. Między innymi w nowoczesnym obiekcie nie było klimatyzacji oraz innych urządzeń, które trzeba było sfinansować z pieniędzy białostoczan.

Miesiąc temu radni przeznaczyli kolejne 250 tysięcy złotych na ten obiekt, ponieważ okazało się, że trzeba go odwodnić. Zresztą te pieniądze mają pokryć tylko przygotowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do przeprowadzenia prac. To kolejna już fuszerka, którą trzeba poprawić. Natomiast wewnątrz budynku też już trzeba myśleć o przeprowadzeniu remontu. Jak informują sami użytkownicy tego obiektu, lepiej o remoncie myśleć już teraz, zanim sytuacja będzie wymagała znacznie większych nakładów. Ściany w niektórych miejscach są popękane, ale co gorsza, w innych miejscach pojawił się grzyb.

- Może nie jest to jeszcze coś strasznego, ale każdy chyba wie, co to znaczy grzyb na ścianie. Jak najszybciej trzeba by było to usunąć i zabezpieczyć ściany, zanim grzyba będzie więcej – napisał do naszej redakcji jeden z najemców budynku BPN-T.

Jak widać na załączonej fotogalerii, wnętrze Białostockiego Parku Naukowo – Technologicznego nie jest w najlepszym stanie. Oczywiście pracować się da, takie zniszczenia nie przeszkadzają w prowadzeniu działalności lub zajęć, które tam się odbywają. Niemniej, nie tak powinien wyglądać bardzo drogi obiekt oddany do użytku zaledwie kilka lat temu. Tym bardziej, że przecież celowo nikt go nie niszczy. To co widać na zdjęciach, zwyczajnie jest efektem źle przeprowadzonych robót.

Tłumaczenia urzędu miejskiego w tej sprawie do tej pory powodują bóle głowy. Okazało się, że wiedziano, iż odebrano wadliwy obiekt, do którego teraz trzeba dopłacać za naprawę kolejnych fuszerek. W przeciwnym razie musielibyśmy zwrócić dotację unijną. Wygląda wiec na to, że już na etapie projektu nie było komu zweryfikować tego, co przygotował wykonawca. Nikt nie myślał wówczas o tym, żeby zrezygnować z budowy źle zaprojektowanego budynku. Przynajmniej takie wrażenie można odnieść po tym, co wyjaśniał radnym na marcowej sesji Rady Miasta Janusz Ostrowski, dyrektor Departamentu Inwestycji.

- Groziła nam sytuacja taka, że gdybyśmy jej w terminie nie skończyli, a Park Naukowo – Technologiczny nie zrealizowałby swego projektu, musielibyśmy zwracać do Unii 90 milionów złotych. Jeżeli chodzi o wykonanie tego odwodnienia, ja to szacuję na około 250 tysięcy złotych – wyjaśniał Janusz Ostrowski z urzędu miejskiego w Białymstoku.

Skoro były niedopatrzenia i wiedziano o tym, że obiekt jest wadliwie wykonany, trudno zrozumieć upór przy przyjmowaniu unijnej dotacji. Dlatego teraz zgodnie z ekonomicznym podejściem i myśleniem, będziemy jeszcze kolejny raz dopłacać do obiektu, którego naprawa wciąż nie ma końca. Do tego pozostają do spłaty kredyty za jego budowę.

Ile jeszcze dołożymy do inwestycji, która miała wpłynąć na rozwój gospodarczy Białegostoku, trudno dziś nawet szacować. Najgorsze jest jednak to, że dotąd nikt nie poniósł żadnej konsekwencji tego, że wydano już ogromne pieniądze publiczne na likwidację fuszerek. A sądząc po stanie obiektu, widocznym na zdjęciach, z pewnością jeszcze i remont w niedalekiej przyszłości.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: nadesłane przez czytelnika)

Znów będą potrzebne pieniądze na BPN-T? komentarze opinie

  • gość 2017-04-21 18:51:54

    Brawo zmarnowaliśmy tylko 80 mln , a UE 90 mln. I kto jest frajerem?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl