5°C bezchmurnie

Zofia, Julia oraz Antoni i Jakub. Urodzeni w 2017

Wiadomości, Zofia Julia Antoni Jakub Urodzeni - zdjęcie, fotografia

Z tym, że w 2017 roku wzrosła liczba urodzonych Polaków nie sposób polemizować. Po raz pierwszy od dawna przekroczona została magiczna granica 400 tysięcy narodzin. Jakie imiona noszą Polacy, którzy w dokumentach będą mieli datę narodzin w 2017? Najbardziej popularne w Polsce imiona to wedle danych Ministerstwa Cyfryzacji Julia (prawie 5000 dziewczynek będzie nosić to imię), Zuzanna (ponad 4,5 tysiąca) i Maja (ponad 4 tysiące) oraz Antoni (prawie 5,5 tysiąca), Jakub (4,5 tysiąca) i Jan (prawie 4,5 tysiąca). W 2016 liderami były Zofia i Jakub, które w tym roku - choć nadal popularne - przegrały z Julią i Antonim. Poza wymienionymi imionami, wielkim uznaniem rodziców cieszą się imiona Hanna, Alicja, Szymon, Franciszek i Aleksander.

W Białymstoku najbardziej popularnymi imionami były te, które liderowały w Polsce w 2016 czyli Zofia i Jakub. Poza tym popularnością cieszyły się także Aleksandra, Julia, Zuzanna, Hanna oraz Jan, Aleksander i Szymon. Wynika z tego, że gusta rodziców w naszym regionie niespecjalnie odbiegają od ogólnych trendów ogólnopolskich. Z imion nietypowych pojawiły się Gracja i Gracjan, Chloe, Hiacynta, Lukrecja, Roch, Set, Świętopełk, Bożydar i Kasjan. W Polsce z kolei - choć dość rzadko - pojawili się: Peneloppe, Melissa, Madlen, Jasmina oraz Brandon, Yassin czy Stanley.

Ponieważ czasami fantazja rodziców nie zna granic, Rada Języka Polskiego utworzyła stworzyła listę imion, jakich nie powinno się ich nadawać dzieciom rodziców narodowości polskiej i obywatelstwa polskiego. Wykaz powstał w 2006 roku i jest aktualizowany. Nadal budzi spore emocje i sprzeciwy rodzicó, których decyzja w sprawie nadania imienia może być zakwestionowana wyłącznie prez kierownika urzędu stanu cywilnego, która też może zostać uchylona przez właściwy sąd. Dowodem jest choćby Gordian, które to imię w 2017 zostało zarejestrowane w białostockim USC, a które znajduje się na liście RJP.

A oto lista "zakwestionowanych" imion przez Radę Języka Polskiego: Abbadon, Akaina, Alexander.Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Benjamin, Carmen, Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba (żeńskie), Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol, Nicole, Nika, Nikol, Nikola, Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika, Victoria, Violeta, Violetta, Wilga, Wilk, Wiliam, Xymena, Zych.

(PS/ Foto: sxc.hu/ my-daughter)


Zofia, Julia oraz Antoni i Jakub. Urodzeni w 2017 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl