ZUS testuje nowe sanatorium dla osób z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego

Wiadomości, testuje sanatorium osób uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego - zdjęcie, fotografia

Najczęstszą przyczyną niesprawności, a w konsekwencji niezdolności do pracy wśród osób w wieku produkcyjnym, są choroby układu nerwowego. Powodują one miejscowe uszkodzenie mózgu. Cierpiący na te dolegliwości to osoby ze stwardnieniem rozsianym, po udarze mózgu lub urazach czaszkowo - mózgowych. W tej grupie mogą się również znaleźć chorzy po operacjach łagodnych guzów środczaszkowych.

Mózg to najważniejszy organ w naszym ciele. Zaburzenia w jego funkcjonowaniu odbijają się na całym organizmie, doprowadzając nierzadko do kalectwa, a nawet śmierci. Odzyskanie zdolności do pracy dla osób właśnie z tej grupy jest bardzo istotne. Od 1 lipca 2019 roku w Uzdrowisku Konstancin Zdrój jest realizowany nowy pilotażowy program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS dla osób z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego zgłaszali do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wiele postulatów w sprawie nowego programu. Jednak decydujące znaczenie miała liczba orzeczeń osób ubiegających się po raz pierwszy o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wydane oceny stanu zdrowia przez lekarzy orzeczników ZUS w 2017 roku dały jasny obraz tego, że najczęstszymi przyczynami niezdolności do pracy były nowotwory - 23,9 proc. ogółu orzeczeń, choroby układu krążenia - 19,5 proc., choroby układu kostno - stawowego i mięśniowego - 15,1 proc., zaburzenia psychiczne - 11,1 proc., urazy kości, stawów i tkanek miękkich - 7,5 proc., choroby układu nerwowego - 7,6 proc.

Grupa osób ze stwardnieniem rozsianym, po udarze mózgu czy też urazach czaszkowo - mózgowych, a także po operacjach łagodnych guzów środczaszkowych korzystały do tej pory z rehabilitacji ZUS o profilu "narząd ruchu". Jednak  ta rehabilitacja nie zaspokaja ich różnorodnych i specyficznych potrzeb, a przede wszystkim oczekiwań - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Jej zdaniem nowy profil rehabilitacji zaspokoi oczekiwania wielu osób niezdolnych do pracy.

(Oprac. P. Walczak / Foto: pixabay.com)

ZUS testuje nowe sanatorium dla osób z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama