25°C bezchmurnie

Samorządowy Komitet Protestacyjny: Nic o nas bez nas

Wiadomości, Samorządowy Komitet Protestacyjny - zdjęcie, fotografia

W poświąteczny wtorek na białostockim Stadionie Miejkim pięciu samorządowców podpisało deklarację "Nic o nas bez nas" zapowiadając sprzeciw wobec planów rządu zmieniających zasady wyborów do samorządów. Marszałek Jerzy Leszczyński, prezydenci Czesław Renkiewicz (prezydent Suwałk), Tadeusz Truskolaski (Białegostoku), Mirosław Lech (wójt Korycina) oraz Jan Zalewski, starosta siemiatycki ogłosili, że 26 kwietnia spotka się Podlaskie Forum Samorządowe. Poinformowali, że powstał też Samorządowy Komitet Protestacyjny.

- Od 1990 r. nikt nie spodziewał się, że nadejdzie taki moment, że będziemy zmuszeni powołać takie ciało. Bronimy społeczności lokalnych, bronimy rozwoju Polski, bronimy demokracji, bronimy Konstytucji. Nie chodzi nam o własne stołki, bo tak przedstawiciele rządzącej partii chcą często przedstawić proponowane zmiany. Nie chcemy dopuścić do tego, by sprawny samorząd, który przez 27 lat budował Polskę i jest jej fundamentem, stał się elementem centralizacji - tak uzasadniał wójt Lech sens powstania komitetu.

Wtórował mu starosta Zelewski

Rząd zamierza uszczuplać nasze zadania. Nie wiadomo jak będą funkcjonowały powiatowe urzędy pracy, powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego, nadzór nad stacjami kontroli pojazdów. Poprzednie ekipy też uszczuplały nasze zadania. Policja czy Sanepid zostały wyjęte z tej administracji zespolonej, czyli z powiatu - narzekał.

W podobnym tonie przemawiał prezydent Renkiewicz, który stwierdził, że samorządowcy nie mają nic przeciwko zmianom w prawie pod warunkiem, że dają one więcej środków finansowych do dyspozycji władz lokalnych oraz są konsultowane z samorządami.

- Rozumiemy, że zmiany są potrzebne ale oczekujemy konsultacji. Nic o nas bez nas.  Nie akceptujemy takich rozwiązań, gdzie prawo dotyczące samorządu jest zmieniane bez naszego udziału, bez dyskusji. Ta dyskusja jest potrzeba, bo samorząd wymaga zmian, ale chcemy dobrej zmiany. Mówimy o odbieraniu kompetencji samorządom, o kierowaniu coraz to nowych zdań bez pokrycia finansowego. Wcześniejsze również ekipy rządzące przekazywały nam zadania bez pokrycia finansowego - mówił Renkiewicz.

O prześladowaniach politycznych samorządowców opowiadał prezydent Truskolaski, który ostatnimi czasy często opowiada o swojej dyskryminacji.
 
Protestujemy przeciwko nadużywaniu władzy państwowej do walki z samorządowcami. Ja jestem tego przykładem. Prawdopodobnie zmieniono prokuratora dlatego, że poprzedni być może był za mało dyspozycyjny. Zaczyna się przesłuchiwać już szeregowych urzędników po to żeby ktoś coś powiedział. Jest to wykorzystywanie prokuratury do walki politycznej. Obawiamy się, że niedługo i sądy będą wykonywały polecenia polityczne, że będzie komisarz w sądzie podległy ministrowi Ziobrze i będzie ustalał składy sędziowskie. Takie rzeczy miały miejsce ostatnio w latach 50. ubiegłego wieku. Do tego czasu możemy się cofnąć. Zmiany idą w kierunku: jeśli nawet nie penalizować, to ludzi zastraszać - mówił Truskolaski.

Plany Komitetu to organizacja 26 kwietnia Podlaskiego Forum Samorządowego, które - wedle zapowiedzi organizatorów - ma zgromadzić blisko pół tysiąca samorządowców. Zaproszeni na nie zostaną m. in. minister Mariusz Błaszczak, premier Beata Szydło oraz lokalni parlamentarzyści. Podlaski komitet planuje udział w  6 maja w Marszu Wolności w Warszawie oraz zorganizowanie Dni Samorządu Terytorialnego (27 maja), w których na gminnych, powiatowych i regionalnych festynach i wiecach przedstawią mieszkańcom swoje postulaty.

(Przemysław Sarosiek/ Foto: wrotapodlasia.pl)

KOMENTARZ

Część samorządowców jest zaniepokojona zmianami dotyczącymi ograniczenia kadencyjności u wójtów, burmistrzów i prezydentów. Niepokoi ich też wyjmowanie z ich władzy niektórych urzędów i ośrodków, które dotąd im podlegały i które obsadzali swoimi wybrańcami. Trudno też nie zauważyć, że w spotkaniu uczestniczyli głównie ci przedstawiciele samorządów, którym - po zmianach prawa - grozi wyprowadzka z wygodnych gabinetów. Ich protest jest jednak zrozumiały: protestują przeciw zmianom, które są ich zdaniem szkodliwie, a których mogą być ofiarami. Tyle, że sposób w jaki chcą protestować jako żywo nie jest apolityczny. A jako apolitycznych fachowców reklamowała siebie protestująca piątka panów marszałków, prezydentów, wójtów i starostów.
Osobnym tematem jest Tadeusz Truskolaski, który powoli zaczyna tracić kontakt z bazą. Próby wyjaśniania własnych grzechów, grzeszków i zaniechań zaczyna porównywać w prześladowaniami z czasów stalinowskich. Jak na razie jeszcze nie rzucił podejrzeń, że te zmiany w prawie (ograniczenia kadencji, zmiany w sądownictwie) są przygotowywane przeciw niemu. Znając jednak nadwrażliwe i wciąż rosnące ego pana prezydenta jest to kwestia czasu.
Opowieści o zmianach prokuratora, sugerowanie nacisków politycznych na śledczych a jeszcze w tle nacisków na sędziów to w najlepszym razie pomówienia. W najgorszym zaś objawy politycznej schizofrenii. Bo tej władzy - jak dotąd - nikt nie złapał na przekazywaniu telefonicznych poleceń sędziom i prokuratorom. A nie da się tego powiedzieć o politycznych sojusznikach prezydenta z PO.
I rzecz znamienna - można się nie zgadzać z czwórką samorządowców wypowiadających się na Stadionie, ale nie da się im odmówić tego, że starali się mówić o sprawach uniwersalnych i nie koncentrować się na własnej osobie. Tylko jeden z nich - Tadeusz Truskolaski - wskazał jasno, że wolność samorządu łaczy się musi z zakazem zajmowania się jego dostojną osobą. Łącząc ideę z własnym ego skompromitował to pierwsze.
Działaczom z Komitetu - dla dobra przekazu i uniknięcia strat wizerunkowych - gorąco sugeruję pana Tadeusza nie zapraszać na breefingi lub schować go w cień. Wprawdzie zostaną po tym włączeni do przez niego do wielkiej grupy prześladowców, ale mimo wszystko warto zapłacić tą cenę.

Przemysław Sarosiek


Samorządowy Komitet Protestacyjny: Nic o nas bez nas komentarze opinie

  • Łukasz Jakonuk 2017-04-19 12:24:55

    To jak 5 najwiekszych mafi na świecie.Yakuza,Triada,Cosa Noostra,Kalabryjska i Rosyjska.W(KUPIE) SIŁA ojcowie .Dno i zenada

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl