Reklama

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy: UMB niezmiennie zajmuje 1. miejsce w Polsce w kategorii uczelni medycznych (ex aequo m.in. z Gdańskiem i Łodzią) oraz należy do ścisłej czołówki wszystkich uczelni akademickich w kraju.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rośnie w siłę i po raz kolejny udowadnia, że jest jedną z najlepszych uczelni w kraju. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu UMB, które odbyło się w piątek, 19 czerwca 2026 roku, świętowano ogromny sukces lokalnej społeczności akademickiej. Nowe stopnie i tytuły naukowe odebrało kilkudziesięciu wybitnych badaczy, których codzienna praca laboratoryjna i kliniczna przekłada się na najważniejsze – zdrowie oraz życie pacjentów z całego Podlasia.

Sukces, który trafia do łóżka pacjenta

„Po co Ci doktorat?” – to prowokacyjne pytanie, przywołane przez Rektora UMB, prof. Marcina Moniuszkę, stało się motywem przewodnim uroczystości. Odpowiedź na nie dało 48 nowych doktorów oraz 16 doktorów habilitowanych, którzy dumnie odebrali swoje dyplomy. Rektor podkreślał, że w przypadku uczelni medycznej awans naukowy nie jest celem samym w sobie, lecz „produktem ubocznym pasji”. Każde odkrycie białostockich naukowców prędzej czy później trafia bowiem do szpitali, ratując ludzkie życie. Wyjątkowym momentem było też uhonorowanie pięciu osób, które w tym roku akademickim odebrały z rąk Prezydenta RP tytuły profesorskie: Edyty Adamskiej-Patruno, Łukasza Bołkuna, Radosława Charkiewicza, Moniki Chorąży oraz Alicji Rydzewskiej-Rosołowskiej.

Nowoczesne zaplecze i przełamywanie barier

Uczelnia stale inwestuje w unikalną na skalę kraju infrastrukturę. Prof. Moniuszko zaprosił młodych badaczy do czerpania z bogatych zasobów centrów badawczych i repozytoriów danych, które są otwarte dla całej społeczności UMB. Z kolei Prorektor ds. nauki i ewaluacji, prof. Irina Kowalska, podsumowała rosnące wskaźniki publikacji z wysokim współczynnikiem Impact Factor. Cytując Alberta Einsteina, zachęcała naukowców do odwagi i robienia rzeczy z pozoru niemożliwych. Obecnie uczelnia zatrudnia już 347 samodzielnych pracowników nauki, w tym 157 profesorów, co gwarantuje najwyższy poziom kształcenia przyszłych kadr medycznych.

Reklama

Jak oceniacie poziom białostockiej medycyny? 

W ranking szkół wyższych przygotowywanym przez portal Perspektywy UMB niezmiennie zajmuje 1. miejsce w Polsce w kategorii uczelni medycznych (ex aequo m.in. z Gdańskiem i Łodzią) oraz należy do ścisłej czołówki wszystkich uczelni akademickich w kraju. 

A jak Wy oceniacie poziom opieki medycznej w Białymstoku? Czy czujecie się bezpieczniej wiedząc, że podlascy lekarze to jednocześnie naukowcy doceniani w całym kraju? Podzielcie się swoimi opiniami i gratulacjami dla nowych profesorów w komentarzach na naszym Facebooku! Jeśli Wasze koło naukowe lub zespół badawczy na UMB odniósł sukces, napiszcie do nas na: [email protected]!

Reklama

PS

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/06/2026 08:28
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo ddb24.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości