Wydział Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku w minionym tygodniu stał się na dwa dni kluczowym punktem na mapie polskiej nauki i gospodarki. Wszystko za sprawą IV Podlaskiego Forum Finansów Publicznych (PFFP), które przyciągnęło do stolicy Podlasia wybitnych ekspertów, przedstawicieli rządu, samorządów oraz sektora bankowego. Imprezę współorganizował Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, które reprezentował jego szef Grzegorz Jakuć.
Tegoroczne Forum, zorganizowane przez Katedrę Finansów UwB, odbyło się pod Honorowym Patronatem Rektora uczelni, prof. Mariusza Popławskiego. Wydarzenie miało wyjątkowo prestiżową obsadę. Gościem specjalnym był dr Jarosław Neneman – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, który wygłosił wykład na temat wyzwań współczesnej polityki podatkowej.
Ogromną wartością konferencji było połączenie teorii naukowej z praktycznym zarządzaniem. W dyskusjach i debatach eksperckich aktywnie uczestniczyli reprezentanci gigantów sektora finansowego, takich jak Bank Gospodarstwa Krajowego oraz PKO Bank Polski, a także przedstawiciele Województwa Podlaskiego, Miasta Białystok oraz Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
Do Białegostoku zjechali przedstawiciele czołowych krajowych uczelni, m.in. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego oraz uniwersytetów ekonomicznych z Krakowa, Poznania i Katowic. Program obfitował w aż sześć sesji naukowych, podczas których poruszano najbardziej palące problemy współczesnego świata.
Eksperci pochylili się m.in. nad tematem wykorzystania sztucznej inteligencji w sektorze publicznym oraz wpływem napięć geopolitycznych na stabilność finansową państwa. Nie zabrakło trudnych debat o finansowaniu obronności, reformie dochodów samorządów, zielonej transformacji, a także o aktualnych wyzwaniach związanych z podatkami VAT i od sprzedaży detalicznej.
Konferencja po raz kolejny udowodniła, że Białystok jest kluczowym ośrodkiem dyskusji o strategii rozwoju finansów publicznych w Polsce. Sukces tegorocznej edycji był możliwy dzięki silnemu wsparciu partnerów strategicznych i instytucji patronujących. Kolejna odsłona tego prestiżowego wydarzenia planowana jest na 2028 rok.
Debatowano nad reformą systemu dochodów samorządu terytorialnego, podatkami lokalnymi oraz samodzielnością finansową gmin, powiatów i województw oraz finansowaniem oświaty, zieloną transformacją i polityką klimatyczną, funduszami żelaznymi jako nowym źródłem finansowania szkolnictwa wyższego, a także nad aktualnymi wyzwaniami związanymi z podatkiem od sprzedaży detalicznej, podatkiem VAT oraz konkurencją podatkową.
PS
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze