Mówiło się o tym od bardzo wielu lat i w końcu obietnice ziściły się. USA zniosły wizy dla obywateli Polski i już od najbliższego poniedziałku będzie można podróżować w celach turystycznych bez konieczności posiadania specjalnego dokumentu w paszporcie, który uprawniał do tej pory do wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Polska była jednym z nielicznych krajów w Unii Europejskiej, którego obywatele musieli posiadać wizy wjazdowe na terytorium USA. Taka sytuacja była krytykowana przez Polaków, ale również przez wielu polityków i dziennikarzy. Podkreślano przede wszystkim lojalność naszego kraju wobec zachodniego mocarstwa, ale także i wspólne działania wojskowe prowadzone w różnych częściach świata w ramach operacji wojskowych NATO.

Wielu prezydentów USA przed Donaldem Trumpem mówiło od lat, że wizy dla obywateli Polski powinny być zniesione. Tyle tylko, że na takich słowach się kończyło. Punktem zapalnym wciąż były liczne odmowy wobec składanych wniosków wizowych i ten właśnie fakt kolejni przedstawiciele Stanów Zjednoczonych podawali jako główny problem w zniesieniu obowiązku wizowego. Ale to się zmieniło.

Dokładnie w tym roku nastąpiła zmiana. Obecny w Polsce kilka miesięcy temu wiceprezydent USA przekazał, że odmów wizowych jest zdecydowanie mniej i już wówczas zapowiedziano całkowite zniesienie wiz dla obywateli Polski, którzy chcą wyjechać do USA w celach turystycznych. Potrzeba było tylko przygotować część dokumentów oraz ustalić procedury, które umożliwią wyjazdy bezwizowe. Pierwotnie miało to się stać – jak spekulowano – już po nowym roku. Jednak okazało się, że bez konieczności posiadania wiz do Stanów Zjednoczonych będzie można wyjeżdżać już od najbliższego poniedziałku, 11 listopada.

- Pani Ambasador poinformowała mnie, że dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalnie komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego. Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Bardzo serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi Donaldowi Trumpowi, który rok temu obiecał mi, że Polska zostanie przyjęta do programu bezwizowego na pewno przed końcem jego pierwszej kadencji. Bardzo dziękuję Pani Ambasador za zaangażowanie i za bardzo poważne potraktowanie tej sprawy, ale dziękuję także wszystkim moim rodakom, którzy się w tę sprawę zaangażowali – dodał Andrzej Duda już na briefingu w Pałacu Prezydenckim.

(Źródło i foto: prezydent.pl/ Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: pixabay.com/ oklahoma)

Kierunek USA! Od 11 listopada już bez wiz komentarze opinie

  • gość 2019-11-07 17:30:04

    a moze by pani felietonistka wyjechala ...??

  • Agnieszka Siewiereniuk Siewiereniuk 2019-11-07 18:31:31

    Z chęcią. Ale po pierwsze nie mam dni wolnych od pracy, nawet pół dnia i to już od ponad 7 lat. Po drugie, nie stać mnie na takie wycieczki

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama