Reklama

Badanie, które ratuje życie. Mammobusy ruszają w trasę po Podlasiu [HARMONOGRAM]

Rak piersi nie wybiera i nie czeka na koniec wakacji. To wciąż najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy wśród Polek. Choć medycyna idzie do przodu, kluczem do wygrania z chorobą niezmiennie pozostaje profilaktyka. Wczesne wykrycie zmian daje niemal stuprocentową szansę na całkowite wyleczenie. Właśnie dlatego na podlaskie drogi ponownie wyjeżdżają specjalistyczne mammobusy, które odwiedzą kilkanaście miejscowości w naszym regionie.

Przerażające statystyki. Tylko co trzecia Polka robi badania

Mimo szerokiej dostępności darmowych programów, dane statystyczne dla naszego kraju są alarmujące.

– W Polsce niestety tylko jedna trzecia kwalifikujących się kobiet uczestniczy w programie przesiewowej mammografii. Te statystyki od lat stoją w miejscu. A przecież wiele kobiet, które umierają, żyłoby, gdyby w porę zgłosiły się na badanie – alarmuje Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust Polska.

Dla porównania, regularne badania u kobiet w wieku 50-69 lat obniżają umieralność z powodu tego nowotworu aż o 25-30 procent. Sama mammografia jest w pełni bezpieczna i dla większości pacjentek bezbolesna – trwa zaledwie 5 minut i polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich.

Reklama

Kto może skorzystać z bezpłatnej mammografii?

Program refundowany przez NFZ skierowany jest do kobiet w wieku od 45 do 74 lat. Co niezwykle ważne, aby skorzystać z badania w mammobusie, nie jest potrzebne żadne skierowanie od lekarza. Warunkiem jest jedynie to, by pacjentka nie miała wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat.

Gdzie i kiedy staną mammobusy? 

Mobilne gabinety pojawią się pod koniec czerwca i w pierwszej połowie lipca m.in. w następujących lokalizacjach na Podlasiu:

  • 29.06: Nowe Piekuty (Izba Tradycji, ul. Główna 8) oraz Sokoły (OSP, Rynek Mickiewicza 4)

    Reklama
  • 01.07: Śniadowo (Rynek)

  • 02.07: Szepietowo (OSP, ul. Sienkiewicza 52) oraz Siemiatycze (Hala Sportowa, ul. Świętojańska 25)

  • 03.07: Brańsk (OSP, ul. Senatorska 12)

  • 06.07: Boćki (Szkoła Podstawowa, ul. Dubieńska 4)

  • 07.07: Poświętne (OSP, Poświętne 31)

  • 08.07: Wasilków (Przychodnia WA-MED, ul. Kryńska 32) oraz Łapy (Ośrodek Szkolenia SP, ul. Płonkowska 1)

  • 09.07: Juchnowiec Kościelny (Ośrodek Kultury) oraz Supraśl (Urząd Miejski, ul. Piłsudskiego 58)

  • 10.07: Choroszcz (Rynek 11 Listopada) oraz Czarna Białostocka (Przychodnia, ul. Torowa 1)

    Reklama

Drogie Panie, zdrowie jest najważniejsze – nie odkładajcie badań na później! Zapiszcie się już dziś online na stronie rejestracja.mojamammografia.pl lub telefonicznie pod numerem: 58 767 34 44. Panowie – przypomnijcie o badaniach swoim żonom, mamom i babciom! Udostępnijcie ten artykuł dalej, aby harmonogram dotarł do jak największej liczby mieszkanek Podlasia. Życie ma się tylko jedno!

PS

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/06/2026 20:32
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo ddb24.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości