Presja migracyjna na Polskę na wewnętrznej granicy Unii Europejskiej nie słabnie. Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej podsumowali trzy dni (od piątku do niedzieli). Bilans weekendowych działań na odcinku polsko-litewskim to ponad 30 zatrzymanych migrantów oraz wpadka 3 tzw. kurierów, którzy organizowali im nielegalny transport w głąb Europy Zachodniej. Mundurowi nie mieli ani chwili wytchnienia.
Czynności związane z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji prowadzili funkcjonariusze z placówek w Rutce-Tartak oraz Sejnach. Fala wezbrała pod koniec weekendu. O ile w piątek i sobotę zatrzymano łącznie 9 cudzoziemców, o tyle prawdziwe uderzenie nastąpiło w niedzielę, kiedy w ręce pograniczników wpadło aż 25 osób.
Równolegle mundurowi rozbili siatkę przewoźników. W rejonie Sejn wpadł 26-letni obywatel Ukrainy, który w aucie na czeskich tablicach upchnął 6 Afgańczyków. Z kolei w Rutce-Tartak zatrzymano 23-latka z Indii (wiózł 3 Afgańczyków i Pakistańczyka) oraz kolejnego Ukraińca, który podróżował z 6 obywatelami Pakistanu. Zatrzymanym kurierom za organizację nielegalnego procederu grozi teraz do 8 lat więzienia.
Wszyscy ujawnieni w trakcie weekendu migranci zostali już oficjalnie przekazani stronie litewskiej w ramach procedury readmisji uproszczonej. Od początku 2026 roku podlascy strażnicy graniczni zatrzymali na tym odcinku już ponad 450 osób. Warto przypomnieć, że ze względu na powtarzające się incydenty, tymczasowe kontrole na granicy polsko-litewskiej zostały przedłużone i potrwają co najmniej do 1 października 2026 roku.
Czy Waszym zdaniem tymczasowe kontrole na granicy z Litwą powinny zostać wprowadzone na stałe, by skutecznie walczyć z falami nielegalnej migracji? Czekamy na Wasze opinie i komentarze na naszym profilu na Facebooku! Jeśli zauważyliście w rejonach przygranicznych podejrzane busy lub auta na obcych rejestracjach, dajcie nam znać na: [email protected]!
PS
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze