Czy należy przyjmować progesteron w ciąży?

Styl życia, należy przyjmować progesteron ciąży - zdjęcie, fotografia
Bartosz Kamin - blog 29/03/2019 10:39

Progesteron jest żeńskim hormonem płciowy, niezwykle istotnym dla prawidłowego rozwoju ciąży. Jego niedobór może być przyczyną komplikacji w ciąży, a nawet poronienia. Progesteron wytwarzany jest w jajnikach przez ciałka żółte, jednak czasem jego produkcja może być niedostateczna. Czy w takiej sytuacji należy przyjmować progesteron w ciąży? Jeśli tak, to w jakiej formie należy go przyjmować? Rozwiewamy wątpliwości.

Progesteron – jakie pełni funkcje?

Progesteron jest niezwykle ważnym hormonem, który wpływa na prawidłowy przebieg menstruacji, ale też ma niebagatelny wpływ na zajście w ciążę. Zadaniem progesteronu jest przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się w niej komórki jajowej, a następnie do utrzymania ciąży. Gdy hormonu tego jest zbyt mało, owulacje stają się nieregularne, a to powoduje takie dolegliwości jak bolesne i mocno obfite krwawienia, gdy już dojdzie do miesiączki albo jej zaniki na dłuższy lub krótszy czas. Kiedy kobieta jest w ciąży, niedobór progesteronu może być przyczyną poronienia czy nieprawidłowego rozwoju płodu.

Rola progesteronu w ciąży

Niski poziom progesteronu w ciąży może objawiać się na wiele sposobów. Najczęściej to bóle podbrzusza, skurcze macicy czy krwawienia. Warto więc nie czekać do czasu, gdy wystąpią niepożądane objawy, ale już z wyprzedzeniem wykonać niezbędne badania oznaczające jego poziom.

Dlaczego tak ważny jest odpowiedni poziom progesteronu w ciąży?

  • przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja płodowego;

  • zmniejsza ryzyko poronienia;

  • zapobiega przedwczesnemu porodowi;

  • działa rozkurczowo na macicę;

  • reguluje metabolizm ciężarnej do potrzeb płodu.

Niedobór progesteronu – jak go uzupełnić?

Dziś lekarze są niezwykle czujni i wrażliwi na niedobory w organizmie kobiet ciężarnych. Jeśli więc przyszła mama ma zbyt niski poziom progesteronu w organizmie bądź występują objawy o tym świadczące, lekarz zaleca przyjmowanie progesteronu. Wszystko dlatego, aby nie dopuścić do słabego ukrwienia błony macicy, która ma za zadanie przyjąć zarodek i umożliwić mu prawidłowy rozwój. Najczęściej więc kobiety przyjmują progesteron w specjalnej formie tabletek. Najczęściej jest to Duphaston.

Duphaston – co musisz o nim wiedzieć?

Duphaston to lek wydawany na receptę, którego głównym składnikiem i zarazem substancją czynną, jest syntetyczny progesteron, zwany dydrogesteronem. Duphaston w ciąży służy przede wszystkim do wyrównania poziomu progesteronu, który pełni wiele istotnych funkcji dla prawidłowego rozwoju płodu i dobrego samopoczucia przyszłej mamy.

Dawkowanie leku uzależnione jest od rodzaju dolegliwości, na którą jest on przepisywany. Zawsze należy stosować się do ustalonych przez lekarza dawek i kategorycznie nie należy ich przekraczać. Przedawkowanie Duphastonu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia – matki i nienarodzonego dziecka.

Kobiety w ciąży, które obawiają się, że mają niski poziom progesteronu, powinny wykonać niezbędne badania i skonsultować się z lekarzem. Kiedy ten uzna za konieczne przyjmowanie leku zwiększającego poziom hormonu we krwi i zaleci Duphaston, warto sprawdzić jego dostępność na KtoMaLek.pl, wykupić preparat w pobliskiej aptece i dawkować go zgodnie z zaleceniami.


 

Reklama

Czy należy przyjmować progesteron w ciąży? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama