Styl życia,  - zdjęcie, fotografia
Bartosz Kamin - blog 24/06/2019 14:30

Druk 3D z plastiku to potoczna nazwa angielskiego skrótu FDM ( ang. Fused Deposition Modeling) jest ona najbardziej powszechna z pośród dostępnych na rynku i cieszy się dużym popytem.

Dominującą rolę w dziedzinie druku przestrzennego sprawuje właśnie FDM. Ta metoda pozwala użytkownikom rozpocząć przygodę ze światem druku 3D i ukazać możliwości i wszystkie korzyści. Technologia FDM została stworzona w celu szybszego i tańszego tworzenia prototypów. Metoda ta jednak nieustannie się rozwija dzięki czemu powstają nie tylko prototypy, ale także gotowe produkty lub ich części.

Czym charakteryzuje się metoda FDM?

W celu utworzenia prototypu czy gotowego produktu niezbędne są tworzywa sztuczne przeznaczone do formowania geometrii w wysokiej temperaturze. Tego typu tworzywa nazywane są termoplastami. Aby uzyskać model w tej technologii w trakcie druku półpłynny materiał wytłaczany jest z podgrzewanej dyszy i nakładany warstwowo. Materiał ten w formie żyłki nawinięty jest na szpulę
i nazywany jest filamentem. Podczas drukowania tą metodą ważne jest, aby materiał w sposób ciągły i bezproblemowy doprowadzony został do ekstrudera i głowicy drukującej. Ekstruder to dość prosty mechanizm zbudowany z koła zębatego i łożyska a pomiędzy nie wprowadzany jest materiał. Sprężyna dociska łożysko do koła zębatego. Następnie koło poruszane jest za pomocą silnika korkowego, dzięki jego pracy filament dostaje się do głowicy drukarki 3D. Choć może to wszystko brzmi bardzo skomplikowanie to jednak po zapoznaniu się z metodą FDM okazuję się, że zdecydowanie nie taki diabeł straszny.

Jakie materiały stają się filamentem dla druku 3D?

Materiały używane w metodzie FDM są zróżnicowane i ich zastosowanie zależne jest od potrzeb i oczekiwanych wyników. Najbardziej popularnymi materiałami wykorzystywanymi z metodzie przyrostowej są PLA oraz ABS. Ten pierwszy to nic innego jak polilaktyd, powstał na bazie związków organicznych i jest całkowicie biodegradalny. Drugi rodzaj tworzywa nazywany akrylonitrylo-butadieno-styrenowym jest powszechnie stosowany w przemyśle. Z pewnością zasłużył na to ze względu na swoją twardość, odporność na zarysowania oraz dużą udarność. Posiada dobre właściwości izolacyjne. Innym popularnym materiałem jest np. nylon, są to polimery służące do wytwarzania włókien syntetycznych, wyróżnia się dużą wytrzymałością. Kolejnym przykładem materiału może być PTU, materiał elastyczny, czy też, PETG- jest on wykorzystywany np. w produkcji butelek.

Jak widać możliwości jest wiele a wybór zawsze kierowany jest oczekiwanym wynikiem. Ważne, aby ocenić co jest ważne w uzyskanym prototypie czy gotowym produkcie, aby móc wybrać odpowiedni materiał do druku 3D. Po krótce druk FDM jest metodą, która pozwala na wykorzystanie różnorodnych termoplastów. Dzięki temu wszelkiego rodzaju firmy funkcjonujące w sektorach tworzyw sztucznych mają wiele możliwości rozwoju.

Kolorowy trójwymiar

Filament może być w przeróżnym kolorze, dlatego nie ma ograniczeń co do ostatecznego wyglądu wydrukowanego przedmiotu. Jest również możliwość wielokolorowego wydruku, aby uzyskać taki efekt należy w trakcie pracy drukarki zatrzymać ją i mechanicznie wymienić materiał. Pozostało jedynie spróbować!

Reklama

Druk FDM komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama