Miasto Białystok chce zaciągnąć ogromny kredyt. Po co? Żeby spłacić kredyt

Gospodarka, Miasto Białystok zaciągnąć ogromny kredyt Żeby spłacić kredyt - zdjęcie, fotografia

Na ogromną kwotę, bo aż 80 milionów złotych, prezydent Białegostoku chce zadłużyć Miasto Białystok i to jeszcze w tym roku. Z tych pieniędzy jednak nie będą realizowane żadne inwestycje. Pożyczone miliony mają być przeznaczone wyłącznie na opłacenie wcześniej zaciąganych kredytów oraz obsługę deficytu budżetowego.

Można się zastanawiać – czy jest aż tak dobrze? Czy może jest aż tak bardzo niedobrze? Bo gdyby założyć, że jest aż tak dobrze, to pożyczenie z banku 80 milionów złotych można by było uznać za działanie, które pozwala myśleć, że będzie można pożyczone miliony bezproblemowo i łatwo spłacić. Tym bardziej, że ekonomiści zawsze podkreślali, iż kredyty zaciąga się najczęściej w sytuacji, kiedy finanse są stabilne, podobnie jak i perspektywy na przyszłość, które sugerują, że zaciągać zobowiązania można bez obawy, że nie pozostaną niespłacone

Ale jest też i druga strona medalu – ta gorsza. I być może z nią właśnie w Białymstoku mamy do czynienia. Bo to ekonomiści zwracali często uwagę, że zaciąganie zobowiązań finansowych po to, aby spłacić inne zobowiązania kredytowe, to nic innego jak spirala zadłużenia. A to już tylko może świadczyć o tym, że kondycja finansowa pożyczającego nie jest dobra. Zaś kolejne pożyczki będą ją tylko pogarszać.

Tymczasem w Białymstoku mamy do czynienia z taką sytuacją, że zobowiązanie kredytowe ma być zaciągnięte właśnie po to, aby spłacać inne zobowiązania. W tym również deficyt, który się pojawił w bieżącym roku. O tym, że właśnie na taki cel mają zostać przeznaczone środki finansowe pochodzące z kolejnego kredytu – mówi  ogłoszenie zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej.

Udzielenie kredytu bankowego długoterminowego w wysokości 80 000 000 PLN na pokrycie planowanego deficytu 2019 r. oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i obligacji Numer referencyjny: DFN-I.271.8.2019” – czytamy w BIP i w dalszej części tego samego ogłoszenia: „Przedmiotem zamówienia jest udzielenie kredytu bankowego długoterminowego w wysokości 80 000 000 PLN w tym:

1) 25 000 000 PLN na pokrycie planowanego deficytu budżetu 2019 r.

2) 55 000 000 PLN na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i obligacji.

2. Termin uruchomienia kredytu: do dnia 23.12.2019 r. Całkowita spłata kredytu nastąpi 22.12.2031 r.

3. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych” – dodano w ogłoszeniu.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku, także jesienią, prezydent Białegostoku też chciał pożyczać z banku pieniądze na pokrycie powstałych długów oraz bieżącego deficytu. Wówczas chodziło o więcej, bo aż 100 milionów złotych, które trzeba by było spłacić w ciągu 10 lat. Z czego na pokrycie deficytu miało być przeznaczonych 21 milionów z tej sumy, a aż 79 milionów złotych na spłatę zaciągniętych przez Miasto Białystok wcześniej kredytów. W tym roku sytuacja się powtarza, chociaż chodzi o nieznacznie mniejszą kwotę do pożyczenia.

Banki mają czas jeszcze do 6 listopada, aby złożyć oferty na udzielenie 80 milionowego kredytu. Ale jedno już teraz jest pewne – te długi będą spłacać mieszkańcy Białegostoku i to bez względu na to czy miasto jest dobrze zarządzane i czy przypadkiem nie mamy tu do czynienia ze zjawiskiem spirali zadłużenia.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Miasto Białystok chce zaciągnąć ogromny kredyt. Po co? Żeby spłacić kredyt komentarze opinie

 • gość 2019-10-28 08:08:34

  Oj szykuje sie wniosek o referendum

 • gość 2019-10-28 08:40:19

  Profesor ekonomii Truskolaski wie co robi

 • gość 2019-10-28 09:31:43

  tak to juz jest ze jak sie zaciaga kredyty to trzeba je splacic.Zobowiazania kredytowe pozwolily na dotychczasowy rozwoj miasta.Jesli wladze miasta chca zaciagnac dalszy kredyt na splacenie dotychczasowych , to ufam ze sa ku temu ekonomiczne przeslanki. Jesli ktos ma wiedze na temat gospodarowania budzetem miasta to trzeba sie z nim zgodzic albo radzic,debatowac i szukac innych rozwiazac a nie potepiac w czambul , bo wlodarze "nie sa z mojej opcji " !!!!!

 • POLAK - niezalogowany 2019-10-28 16:14:10

  PełO żądzi...nic dodać nic ująć...Referendum by się przydało...

 • gość 2019-10-28 17:13:20

  Tak samo jest w skali państwa rząd pożycza ile dają.

 • gość 2019-10-31 08:51:36

  Panie Truskolaski zadłużasz pan miasto dla naszych dzieci i wnuków.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama