Wiadomości, ponad podpisów przeciwko marszowi równości Białymstoku - zdjęcie, fotografia

Skoro radni koalicyjnego z prezydentem klubu radnych nie potrafili stanąć na wysokości zadania, sprawę w swoje ręce biorą sami mieszkańcy Białegostoku. Od kilku dni podpisują petycję skierowaną do prezydenta Białegostoku, w której domagają się odwołania planowanego na 20 lipca marszu równości. Zaledwie w dwa dni petycję podpisało ponad 2 tys. osób.

Na ostatniej sesji Rady Miasta przedstawione zostało stanowisko przygotowane przez klub Prawa i Sprawiedliwości, w którym Rada Miasta zwracała się do prezydenta Białegostoku o rozważenie możliwości zakazu organizacji marszu równości w Białymstoku. Padło też bardzo wiele argumentów dlaczego taki zakaz jest zasadny.

- Rada Miasta Białystok krytycznie podchodzi do wszelkich prób nachalnego narzucania przez środowiska LGBT ideologii podważającej fundamentalne znaczenie wartości rodziny i chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego w społeczeństwie, a także manifestujące brak poszanowania dla innych wartości, którymi kierują się mieszkańcy Miasta – to najostrzejszy fragment projektu stanowiska, który przedstawiał szef klubu radnych PiS, Henryk Dębowski.

- To co przede wszystkim w tym stanowisku jest podkreślone, wynika z sygnałów napływających od mieszkańców, którzy obawiają się, że w Białymstoku dojdzie do takich sytuacji jak w Warszawie, w Gdańsku, czy też w niedzielę w Częstochowie. Tego sobie mieszkańcy nie życzą. Mobilizują się, zbierają podpisy i tego wyrazem jest też projekt stanowiska – mówił z kolei radny PiS Paweł Myszkowski.

Radni POKO skrytykowali takie stanowisko i słowa, jakie w nim padły. Co ciekawe, za odrzuceniem stanowiska odnośnie marszu równości w Białymstoku, bo wstrzymania się od głosu nie można uznać inaczej w tej sytuacji, byli wszyscy radni z Forum Mniejszości Podlasia, chrześcijanie i zadeklarowani wyznawcy prawosławia. Ale skoro zagłosowali, jak zagłosowali, będą musieli teraz popatrzeć swoim wyborcom w oczy i wytłumaczyć, dlaczego głosowali przeciwko stanowisku odnośnie marszu równości, o które prosiło radnych bardzo wielu mieszkańców stolicy Podlasia. Gdyby nie mieszkańcy, takiego stanowiska nikt by nie prezentował na sesji Rady Miasta.

Z tego względu, że przez radnych POKO sprawa marszu równości nie została załatwiona zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, wzięli oni sprawy w swoje ręce. W miniony czwartek w sieci pojawiła się petycja skierowana do prezydenta Białegostoku, w której mieszkańcy bardzo jasno mówią, co sądzą o takim wydarzeniu, jakie jest zaplanowane na 20 lipca, zapowiedziane przez stowarzyszenie „Tęczowy Białystok”.

- Jak wskazuje nasza kilkusetletnia tradycja, Białystok był i jest miastem dostatecznie otwartym i tolerancyjnym, gdzie od dawna żyli i nadal mieszkają obok siebie w zgodzie obywatele różnych narodowości, kultur i wyznań. Akurat nas nie trzeba uczyć, czym jest tolerancja, ponieważ my budujemy ją od wielu lat dzień po dniu w naszych rodzinach i sąsiedztwach, tworząc międzyludzką solidarność, której mogą się od nas uczyć goście z innych miast i krajów. Mamy nadzieję, że Panu Prezydentowi też zależy na spokoju białostoczan, którzy w większości szanują tradycyjne wartości. Mamy nadzieję, że Pan Prezydent ceni je również. Dlatego zwracamy się z prośbą o  uchronienie  nas i naszych dzieci przed przekazem, który próbuje narzucić obcą nam ideologię małej grupy – wyjaśniono w sprawie skierowania takiej petycji.

W ciągu zaledwie dwóch dni pod petycją podpisało się ponad 2 tys. mieszkańców Białegostoku i wciąż podpisują ją kolejne osoby. To pokazuje, że ludzie zwyczajnie nie chcą takiego marszu w Białymstoku, ponieważ w zasadzie trudno ocenić czemu ma służyć. Logicznie rzecz ujmując, gdyby mniejszość seksualna była jakkolwiek prześladowana, nie mogłaby chodzić w marszach. Tak jak to się dzieje w innych krajach, które tego rodzaju mniejszości zwyczajnie nie tolerują. Osoby homoseksualne żyją wśród innych mieszkańców miasta i nikt z tego powodu problemów nie robi. Problemy zaczynają się wówczas, kiedy siłą narzuca się określone czynności w przestrzeni publicznej, której większość zdecydowanie nie akceptuje.

- Dlatego wszystkich ludzi dobrej woli, którym zależy na pomyślnej przyszłości naszej kochanej Ojczyzny, prosimy o wsparcie naszych działań, mających na celu powstrzymanie deprawowania dzieci i młodzieży oraz postawienie oporu ideologii homoseksualnego lobby, które na każdym kroku drwi z dwutysiącletniej tradycji chrześcijańskiej, znieważa wartość i piękno rodziny oraz symboli religijnych i narodowych – czytamy w apelu skierowanym do mieszkańców Białegostoku.

Zainteresowanym, którzy chcą podpisać petycję, podajemy adres strony internetowej, na której znajduje się apel twórcy petycji, jak też i sama jej treść: https://www.citizengo.org/pl/171560-nie-dla-marszu-srodowisk-lgbt-w-bialymstoku-20072019. Celem jest uzyskanie 5 tys. podpisów mieszkańców Białegostoku popierających petycję. Poniżej publikujemy pełną jej treść, jaka trafi wkrótce na biurko prezydenta Białegostoku.

Szanowny Panie Prezydencie!

Stowarzyszenie „Tęczowy Białystok”, skupiające osoby LGBT i ich przyjaciół, uzyskało w Białostockim Ratuszu oficjalną zgodę na przeprowadzenie w naszym mieście marszu środowisk LGBT+. Planowany termin marszu to 20 lipca 2019 roku. Mają w nim uczestniczyć nie tylko dorośli aktywiści LGBT+, ale także dzieci i młodzież, ściągnięci z innych miejscowości z kraju i z zagranicy, aby w ten sposób wywrzeć większy wpływ na świadomość i umysły młodego pokolenia Polaków z naszego regionu.

Jak mogliśmy to obserwować w ostatnich miesiącach, podczas wielu wcześniejszych Marszów Równości w kolejnych miastach Polski, środowiska LGBT+ oraz sympatyzujące z nimi grupy społeczne, w sposób rażący i skandaliczny nadużyły zaufania społecznego, używając symboli narodowych i religijnych w sposób obrażający uczucia patriotyczne, religijne i moralne zdecydowanej większości obywateli. Poprzez takie zachowania, środowiska LGBT+ udowodniły, że same postępują w sposób sprzeczny z głoszonymi przez siebie hasłami tolerancji i wolności obywatelskiej.

Zachowanie osób ze środowiska LGBT+ odbieramy jako prowokacyjne i agresywne. Dostrzegamy w tym próbę narzucania swoich poglądów innym uczestnikom życia publicznego. Osoby uczestniczące w marszach często epatują obscenicznością oraz znieważają najważniejsze dla większości Polaków symbole narodowe i religijne.

Jesteśmy zwyczajnie odpowiedzialni za nasze dzieci, a jako aktywni w życiu społecznym obywatele  oczekujemy od Prezydenta Miasta Białegostoku przede wszystkim przestrzegania prawa, które w Kodeksie wykroczeń wyraźnie wskazuje, że jeżeli ktoś obnaża się lub wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, powinien być automatycznie karany, a kto do tego namawia i wspiera, także podlega karze grzywny.

Dlatego też, aby nie dopuścić do tego rodzaju gorszących scen i bulwersujących zachowań w naszym mieście, składamy do Pana Prezydenta oficjalne wezwanie do odwołania Marszu Równości w Białymstoku w dniu 20 lipca 2019 roku. Widzieliśmy w mediach, jak wyglądały tego typu marsze w innych miastach. Nie chcemy podobnych prowokacji oraz żenującego i gorszącego poziomu publicznych manifestacji. Mamy prawo nie godzić się na uderzenie w naszą hierarchię wartości i na obrażanie naszych uczuć religijnych (artykuł 196 i 257 Kodeksu karnego). Chcemy skorzystać z tego prawa”.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

W dwa dni ponad 2 tys. podpisów przeciwko marszowi równości w Białymstoku komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-06-25 13:39:46

  Białystok zawsze był i jest tolerancyjny.... ale tylko dla osób o tych samych poglądach i orientacji seksualnej.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-25 13:41:06

  Białystok zawsze był i jest tolerancyjny.... ale tylko dla osób o tych samych poglądach i orientacji seksualnej.

 • gość 2019-06-25 15:08:55

  hmmm interesujące chciałem podpisać petycję lecz ciage wyskakuje błąd a adresie meilowym czy to aby nie celowe działanie jakiejś osoby albo cos ktos wie na ten temat ?

 • Gość - niezalogowany 2019-06-25 19:14:23

  Z tego co oglądałam przebieg sesji rady miasta to FMP się wstrzymało. Chyba że inne relacje oglądałam ale może się mylę.

 • gość 2019-06-26 09:45:29

  WTSYD!
  Już słuchać się nie da tych bzdur o wielowiekowej toleranjci Białegostoku. To jest zaścianek
  i ciemnogród, któremu bliżej do Moskwy niż choćby do Pragi (o Berlinie nie ma nawet sensu wspominać). Taka prawda. Trzeba, mieć też "jaja" Szanowna Autorko, żeby bez ściemy prezentować homofobię, do której Pani najbliżej. Natomiast Pani opakowuje to w ładny papierek. Nie, przez to Pani poglądy, nie śmierdzą mniej !

 • gość 2019-06-26 09:54:19

  WTSYD!
  Już słuchać się nie da tych bzdur o wielowiekowej toleranjci Białegostoku. To jest zaścianek
  i ciemnogród, któremu bliżej do Moskwy niż choćby do Pragi (o Berlinie nie ma nawet sensu wspominać). Taka prawda. Trzeba, mieć też "jaja" Szanowna Autorko, żeby bez ściemy prezentować homofobię, do której Pani najbliżej. Natomiast Pani opakowuje to w ładny papierek. Nie, przez to Pani poglądy, nie śmierdzą mniej !

 • gość 2019-06-26 22:14:31

  Dobrze, że istnieją jeszcze takie zaścianki jak np. Białystok, gdzie zawsze znajdzie się parę osób, którym nie wyprano jeszcze mózgów. Wstyd to mieć poglądy miałkie, nijakie oparte na nauczeniu się na pamięć kilku regułek np. o fałszywie pojętej tolerancji itd. Chodzenie po ulicach facetów z gołymi d....mi wg. tych oświeconych inaczej jest czymś światowym, he, he. Tęczowi terroryzują społeczeństwo wmawiając mu faszyzm, homofobię, nietolerancję itp. Toleruje się człowieka niezależnie od tego kim jest, jaką ma orientację ale nie toleruje się propagowania pewnych zachowań, które wg. niektórych są normą. Można sobie poczytać co wyczyniają tzw. wyzwoleni, oświeceni - obrzydlistwo. Jeśli zaścianek jest za ciasny można przenieść się do Berlina. Byłem tam kilka dni temu widziałem paru nowoczesnych cymbałów - m.in. gołego gościa przed Branderburg Tor - rzeczywiście wzór do naśladowania.

 • gość 2019-06-27 20:37:53

  Do @gość 2019-06-25 15:08:55 - Trwają ataki DDOS na stronę CitizenGo.org przez nieznanych sprawców, więc chyba tym należy tłumaczyć niedogodności w podpisaniu petycji. Proszę próbować podpisać petycję do skutku, to jest aż na meila dostaniemy podziękowania za podpisanie petycji. CitizenGo.org nie pozwoli aby 2 razy podpisać tą samą petycję z tymi samymi danymi osobowymi, więc bez obaw.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama