Polityka, krytycznie budżecie miasta przygotowanym przez prezydenta - zdjęcie, fotografia

Ogromne zadłużenie, brak uwzględnienia potrzeb mieszkańców i masa podwyżek – tak w skrócie radni Prawa i Sprawiedliwości określają budżet miasta na przyszły rok przygotowany przez prezydenta Białegostoku. Będą zgłaszać swoje poprawki, jedną dużą, pozostałe drobne, ale uwzględniające potrzeby nowych osiedli, jak między innymi Zawady.

Przed radnymi kolejne głosowania w sprawie budżetu miasta na przyszły rok. Na razie odbywają się jeszcze czytania i debaty, składane są poprawki i propozycje do zapisów budżetowych. Jednak już na tym etapie radni Prawa i Sprawiedliwości zauważyli, że przygotowany przez prezydenta budżet na przyszły rok, nie będzie spełniał oczekiwań mieszkańców Białegostoku, ale przede wszystkim pociągnie za sobą większe zadłużenie, które ma przekroczyć ponad miliard.

- To jest budżet, który mocno zadłuży nasze miasto, bo dług będzie liczył blisko miliard 100 milionów złotych. To jest budżet, który na pewno nie odzwierciedla potrzeb wszystkich białostoczan, mieszkańców naszego miasta. To jest budżet, przed którym czeka nas masa podwyżek, czego świadkiem byliśmy do tej pory. Dlatego my jako radni Prawa i Sprawiedliwości nie popieramy budżetu, który przedstawił pan prezydent – mówił szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski.

Zwrócił on również uwagę, że jeszcze na przełomie tego roku były składane wnioski i prośby do prezydenta o realizację niewielkich inwestycji, o które prosili radnych mieszkańcy, ale prezydent wciąż mówił, że nie ma pieniędzy i wszystko stawało w miejscu. Radna Agnieszka Rzeszewska, która jest wiceprzewodniczącą Komisji Budżetu i Finansów w Radzie Miasta zwracała z kolei uwagę, że na budowę hali widowiskowo – sportowej, o której się mówi od ponad 10 lat, jest w budżecie na przyszły rok zapisanych zaledwie 100 tys. złotych.

- Obiecywany basen. Wtedy, kiedy życzyło go sobie Prawo i Sprawiedliwość, to oczywiście nie było zgody na taki obiekt. W ubiegłym roku wiele się mówiło po stronie Koalicji Obywatelskiej, że powstanie wielki basen 50 metrowy i z tej okazji powstała szkoła dla trzech uczniów, szkoła pływacka. Czekamy więc na basen, ale ani słowa o tym w budżecie miasta nie ma – mówiła radna Agnieszka Rzeszewska.

Być może nie ma się co dziwić, że wydatki na oświatę są tak znaczące, skoro w naszym mieście powstają szkoły dla trójki uczniów. Ale radna Rzeszewska zwracała przede wszystkim uwagę na braki w infrastrukturze na osiedlu Zawady. Brakuje tam w zasadzie wszystkiego. Mieszkańcy nie mają nawet gdzie się spotkać, bo nie ma ani świetlicy, ani żadnego innego obiektu. Nawet place zabaw będą realizowane w kolejnych latach, mimo że to propozycje mieszkańców do budżetu obywatelskiego.

Dlatego biorąc to wszystko pod uwagę, radni klubu PiS złożyli swoje propozycje do budżetu na przyszły rok. Wśród nich znalazła się – największa pozycja spośród wszystkich poprawek – budowa basenu miejskiego, ale także parkingów oraz modernizacje ulic osiedlowych. Radni nad całością budżetu debatują dziś oraz zrobią to kolejny raz – za tydzień.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: DDB)

PiS krytycznie o budżecie miasta przygotowanym przez prezydenta komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama