19°C słabe opady deszczu

Miliony ludzi w Europie zobaczyły co Niemcy uczynili Polakom

Mecze Ligi Mistrzów są transmitowane w większości krajów europejskich. I wczoraj miliony fanów i kibiców piłki nożnej oprócz wrażeń sportowych otrzymało jeszcze porządną dawkę edukacji z najnowszej historii. Wszystko za sprawą oprawy meczu przygotowanej przez kibiców na stadionie w Warszawie.

During the Warsaw Uprising Germans killed 160 000 people thousands of them were children” – taki napis wraz z grafiką ukazującą niemieckiego żołnierza Wermachtu z pistoletem celującym w głowę dziecka ukazał się milionom oglądającym mecz i transmisje meczu ze stadionu w Warszawie. Napis w tłumaczeniu na język polski znaczy: „Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 tysięcy ludzi. Tysiące z nich to dzieci”.

Tak mocną oprawę meczu zorganizowali kibice warszawskiej Legii. W ten sposób upamiętnili 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Ale również przypomnieli o tym milionom ludzi na starym kontynencie, czego dokonały Hitlerowskie Niemcy wobec Polaków w czasie II wojny światowej. Oprawa kibiców zrobiła wrażenie praktycznie na wszystkich, którzy ją widzieli.

Grafika i napis pod nią był bardzo dobrą lekcją historii. Zwłaszcza niemieckie media wyspecjalizowały się w mówieniu o polskich obozach śmierci, podają także inne nieprawdziwe informacje. Na dodatek, często mówi się o nazistach, faszystach, hitlerowcach tak, jakby nie mieli tożsamości narodowej. Kibice na stadionie warszawskim jasno i wyraźnie powiedzieli, że chodzi o Niemcy. Wskazali kraj, którego żołnierze dokonali zbrodni na polskich obywatelach. Zresztą dokonywali jej nie tylko na Polakach, ale również na obywatelach wielu innych krajów i narodowości.

Oprawa meczu Legii Warszawa z kazachskim FK Astana na pewno nie mogła spodobać się niemieckim kibicom. A przynajmniej tym, którzy nie chcą wracać pamięcią do nieodległej historii, którą krwawo zapisali na kartach ich ojcowie i dziadkowie. Niezależnie od tego, jedno jest absolutnie pewne, jak określił to na swoim profilu facebookowym jeden z warszawskich dziennikarzy –kibice Legii „zrobili więcej dla promocji prawdy historycznej na świecie niż wszystkie nasze rządy”.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: JC)


Miliony ludzi w Europie zobaczyły co Niemcy uczynili Polakom komentarze opinie

 • gość 2017-08-03 14:34:17

  Polskie megalomaństwo niestety z Pani wychodzi, czy myśli Pani, że niemieccy kibice piłki nie mają niczego lepszego do roboty we wtorkowy wieczór tylko oglądać mecz legia-Astana? Co do samej oprawy to przykro, że kibole legii - celowo z małej litery nie potrafią nawet sprawdzić ile tak naprawdę było ofiar Powstania Warszawskiego, bo na pewno nie 160 000 tylko więcej. Na marginesie jest tyle lat po wojnie, że czas może przestać odgrzewać "stare kotlety" i napuszczać na siebie sąsiadujące narody? Tu widzę wielką rolę prasy aby tworzyła mosty a nie je burzyła i mówię to jako osoba, która w czasie II WŚ straciła dużą cześć swojej rodziny. Naprawdę droga Pani nie tędy droga.

 • gość 2017-08-03 16:28:14

  Odnosząc się do wpisu powyżej, człowieku o bohaterach trzeba pamiętać, morderców nazywać mordercami a katów katami, akcja ta ma na celu niszczenie dezinformacji dotyczącej "Polskich obozów śmierci", tam kłamstwo i jak to Pan/Pani nazwała "stary kotlet" hula w najlepsze i jakoś nic z tym drogi "Gościu" nie robisz, oni z ofiar robią katów i na to Polacy nigdy nie mogą się zgodzić. Szkoda mi ludzi z takim tokiem myślenia jak Pan/Pani poddaństwo i stagnacja wraz z omamieniem w stylu "co było to to było, trzeba iść dalej" wygrywa ze zdrowym rozsądkiem, no chyba że jest to celowe działanie :)

 • gość 2017-08-03 16:46:22

  poprzednik wychodzi z założenia że wszyscy kibice to kibole, zapewne ci 6-10 letni również - ale to jego prawo, Donald też tak twierdził; a droga jest tędy własnie i to ostateczny moment aby prostować przeinaczanie historii - proszę zrobić prasówkę obcojęzyczną, która to wiernie przetłumaczyła "Niemcy" na "Naziści"; zatem na koniec pytanie - odgrzewać koltety czy nie ? szacun dla kibiców warszawskich za oprawę

 • Gość - niezalogowany 2017-08-03 17:12:04

  Moim zdaniem dobrze zrobili. Trzeba pamietać historie naszą. Dobrze, ze w ogole pamiętają ile mniej więcej było ofiar . A z resztą ! Nigdy nie będziemy pewni ile ich dokładnie było, bo nie żyliśmy w tamtych czasach ! To nie jest odgrzewanie kotletów tylko to jest pamięć dla naszych bohaterów . Akurat w ten sposob kibice chcieli pokazać, ze pamiętają i ze chwała bohaterom !

 • gość 2017-08-03 19:13:45

  Brawo kibice! W czasach, gdy Niemcy oskarżają nas o holokaust, nie chca oddawać zrabowanych dzieł sztuki, nie chcą nadal zapłacić reparacji wojennych, traktują nas, jak głupawe dzieci (to sposób na okazywanie pogardy), ingerują w nasze wewnętrzne sprawy, traktują jak swoją kolonię pora przypomnieć im i cełemu światu, kto w czasie II wojny światowej był katem, a kto ofiarą. Kibice wybrali jedyny właściwy sposób: wstrząsnąć opinia publiczną. W czasach społeczeństwa obrazkowego tylko poprzez obraz można dotrzeć do świadomości. A zobaczyły to miliony na całym świecie. Prawdy nie można się bać. Trzeba o nią walczyć, bo skutki wieloletnich zaniedbań odczuwamy.

Dodajesz jako: Zaloguj się