Zapowiadaliśmy niedawno, że wrócimy do tematu przystanku autobusowego, który był i znikł przy ulicy Wiadukt. Obecnie wraca on niejako, choć w pobliże, to jednak w nieco inne miejsce. To problemu nie rozwiązuje, ponieważ dojście do niego wcale nie jest takie bliskie, jak by się wydawało. Ale nade wszystko trzeba wrócić do tematu rzekomych konsultacji, które się odbyły w tej sprawie.

Osoby korzystające z połączeń kolejowych i wysiadające lub wsiadające do pociągu na stacji Białystok Stadion uważają, że obecne rozwiązania komunikacyjne są dalekie od dobrych. Dlatego nękają prezydenta Białegostoku kolejnymi pismami w tej sprawie. Bo to prezydent Białegostoku jest jako zarządca drogi – odpowiedzialny za organizację ruchu. Dotyczy to nie tylko dróg, ale również ciągów pieszo – jezdnych.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że dość ciekawie przedstawia się sprawa konsultacji władz Białegostoku ze spółką kolejową, która po sąsiedzku realizuje swoją inwestycję. Przypominamy, że chodzi o modernizację przystanku kolejowego Białystok Stadion. Bo obydwie inwestycje – drogowa w postaci Trasy Niepodległości, jak też i nowa platforma dla podróżnych – stacja Białystok Stadion, powinny być ze sobą skomunikowane. Obydwie obsługiwać będą pieszych i podróżnych, a nawet i rowerzystów. Zasadnym byłoby zatem aby obydwaj inwestorzy przygotowali najlepsze rozwiązania dla ludzi, którzy z tych inwestycji będą korzystać. I właśnie o to przede wszystkim pytał w interpelacji skierowanej do prezydenta Białegostoku radny PiS Henryk Dębowski.

Czy Miasto Białystok konsultowało z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projekt inwestycyjny Trasy Niepodległości w części sąsiadującej z obszarem kolejowym wokół ul. Wiadukt oraz przystanku PKP Białystok Stadion? W szczególności chodzi o zachowanie bezpiecznej i możliwie najkrótszej drogi dojścia z peronu na przystanki komunikacji miejskiej, w szczególności osobom o ograniczonych zdolnościach poruszania się? Czy w związku z rozpoczętą modernizacją przystanku Białystok Stadion (budową nowego peronu), Miasto planuje spotkanie z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz innych zainteresowanych stron (np. przedstawicieli przewoźnika Przewozy Regionalne i mieszkańców) celem omówienia i uzgodnienia koncepcji zagospodarowania obszaru wokół peronu tj. budowy przejść, chodników czy też relokacji pętli autobusowych w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku PKP?” – pytał Tadeusza Truskolaskiego radny Dębowski.

W odpowiedzi na tę interpelację radny Dębowski usłyszał, że inwestycja była konsultowana jeszcze na etapie opracowania projektu budowy Trasy Niepodległości. Tyle tylko, że wraz z postępami prac budowlanych, kiedy już było widać, jak wyglądają rozwiązania komunikacyjne, podróżnym i mieszkańcom nie przypadły one do gustu. Zwyczajnie nie są funkcjonalne i dodatkowo kolejny raz przywilej w poruszaniu się mają samochody a nie piesi. Niemniej, w tej samej odpowiedzi pojawiła się jeszcze jedna ciekawa informacja. Mianowicie dotycząca konsultacji ze spółką kolejową, ale nie tą, która modernizuje platformę i peron tuż obok nowej arterii drogowej.

Ponadto informuję, że Miasto uczestniczy w spotkaniach ze spółkami PKP S.A. dotyczących realizacji inwestycji oraz wspólnie ustala rozwiązania projektowe. Spotkania są organizowane zarówno na wniosek Miasta Białystok jak i Polskich Kolei Państwowych S.A” – czytamy w odpowiedzi Krzysztofa Karpieszuka, sekretarza miasta, której udzielił radnemu Dębowskiemu z upoważnienia Prezydenta Miasta Białegostoku.

Być może prezydent prowadził rozmowy z PKP S.A. i być może coś uzgadniał, tyle tylko, że modernizacją stacji Białystok Stadion zajmuje się zupełnie inna spółka kolejowa – bo chodzi o PKP Polskie Linie Kolejowe. I z tą spółką raczej rozmów wiele nie prowadzono. Tak wynika przynajmniej z informacji, którą otrzymaliśmy. Bowiem jeszcze w kwietniu tego roku zwracaliśmy się z pytaniem dotyczącym inwestycji w postaci nowej platformy kolejowej, jak również pytaliśmy o to, czy inwestycja była jakkolwiek konsultowana z władzami Białegostoku, które po sąsiedzku realizują Trasę Niepodległości.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przystąpiły do modernizacji przystanku Białystok Stadion. Zakres prac nie przewiduje zmiany lokalizacji peronu. Roboty na peronie zostały podzielone na dwa etapy. Obecnie trwają prace rozbiórkowe na połowie peronu. Trwa montaż nowych ścianek. Pasażerowie korzystają z drugiej części platformy. Nowy peron będzie wyższy, co ułatwi wsiadanie do pociągów. Będą nowe ławki, tablice informacyjne i wiata. PLK dobudują także chodnik do obecnego ciągu komunikacyjnego. Zakończenia prac na przystanku zaplanowano w sierpniu. Dojście do peronu Białystok Stadion znajduje się od strony dawnej pętli. W związku z przeniesieniem przez miasto przystanku autobusowego, zmieniła się odległość z pociągu do komunikacji miejskiej – przekazał w połowie kwietnia tego roku Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – PLK wystąpią do miasta w sprawie omówienia sposobu dojść od przystanków komunikacji miejskiej do przystanku Białystok Stadion – dodał przedstawiciel spółki kolejowej.

Z tego wynika, że nie bardzo ustalono wspólny zakres prac, ale nade wszystko rozwiązania komunikacyjne. A obecne rozwiązania nie bardzo odpowiadają podróżnym. O ile można zrozumieć, że jest dwóch inwestorów i każdy z nich realizuje własne zadania, o tyle podróżni, którzy przyjeżdżają pociągiem na stację Białystok Stadion, przyjeżdżają po prostu do Białegostoku. Nie mają świadomości, że kawałek gruntu należy do spółki kolejowej, inny zaś kawałek do Miasta Białystok. Przyjeżdżają do miasta, stolicy województwa i chcą w cywilizowany sposób wydostać się z peronu i przejść do przystanku autobusowego. Taki temat wydaje się kompletnie obcy władzom Białegostoku, ale to one właśnie będą oceniane przez ludzi, którzy przyjeżdżają na stację Białystok Stadion.

Wydaje się w tej sytuacji, że kolejny raz droga dla samochodów jest ważniejsza od wszystkiego innego – choć w całym cywilizowanym świecie, to samochody spycha się do roli drugoplanowej, stawiając bezpieczeństwo i wygodę pieszych na pierwszym miejscu. W tej dziedzinie Białystok jest daleko w poprzedniej epoce i cały czas nie można żadną mocą przekonać władz miasta, że preferowane przez nie rozwiązania nie służą poprawie jakości życia, jak też i postrzegania miasta przez przyjezdnych.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: MW)

Historia pewnego przystanku – część jeszcze kolejna komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-06-03 12:45:21

  Peron w dniu dzisiejszym wygląda zupelnie inaczej co już unieatkualnia reportaż. Jest podwyższony i położone są nowe płyty dostosowane dla osób niewidomych. Nie mam pojęcia skąd Pani Redaktor ma informację o zlikwidowaniu przystanku autobusowego na nowym mieście. Sugeruje najpierw przeprowadzić rzetelny research. Jak już przejdzie się tym chodnikiem wokół drogi i jeszcze 100 metrów w kierunku miasta stoi przystanek tymczasowy. Dopóki nie zostanie otwarta nowa trasa to właśnie tam zatrzymują się autobusy. Zdrowy, młody człowiek jest w stanie bez zadyszki dojść tam w 4-5 minut. Nie ma co prawda jeszcze, podkreślam JESZCZE, połączenia chodnika z peronem, ale gdy już powstanie, osoby z ograniczeniami ruchowymi również nie będą miały problemu z przejściem. Nie wiem skąd pomysł przechodzenia przez tory i wspinania się na schody (I to chyba techniczne).

 • gość 2019-06-03 16:34:24

  Nic dodać nic ująć. Zaścianek w głowie miejskich władz którym pieszy kojarzy się z pastuchem prowadzącym krowę a nie mieszkańcem miasta który przecież musi jechać jak pą drezydą limuzyną służbową a nie iść po prostu piechotą

 • gość 2019-06-07 04:00:07

  Tlumy podroznych z Hajnowki i Czeremchy codziennie rano wysiada z pociagu i szuka dogodnego dojscia do przystanku autobusowego.
  Maiasto Bialystok powinno im zaproponowac dojazd alternatywny - oczywiscie za darmo.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama